Kiraz küçük geldi ihracatta birinciliği ABD'ye kaptırdık

Türkiye, boyutundan kaynaklanan kalite sorunu nedeniyle kiraz ihracatında geride kaldı. Avrupalı, ABD'ye yönelince Türkiye ihracattaki liderliğini kaptırdı

AA - KONYA - Geçen yıl kiraz ihracatında ABD'nin önünde dünya birincisi olan Türkiye, bu yıl üründeki kalitesizlik nedeniyle beklenen ihracatı yapamayınca birinciliği ABD'ye kaptırdı. Alara Tarım Ürünleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. İcra Kurulu Başkanı (CEO) Kerim Taner, bu yıl bahar döneminde hava şartlarının kiraz açısından son derece olumlu geçtiğini söyledi.
Bunun rekolte açısından ürüne olumlu yansıdığını ve rekor kiraz üretimi beklendiğini ifade eden Taner, "Ürün bol oldu ancak istenen kalite oluşmadı. Afyonkarahisar, Akşehir ve Isparta bölgesinin iriliğiyle bilinen kirazının boyutu çok küçük kaldı. Kirazın önemli bölümü sanayiye gitti" dedi. Geçen yıllarda Akşehir, Isparta ve Afyonkarahisar'da üretilen kirazın yüzde 80'inin 26 ve üzerinde kalibreye sahip olduğunu, geri kalanının da 24-26 kalibre arasında kaldığını belirten Taner, bu yıl üretimin sadece yüzde 15'inin 26 ve üzerine çıkabildiğini açıkladı.

Fırsat kaçtı
Kirazda özellikle boyutundaki kalitesizliğin ihracata yansıdığını anlatan Taner, şunları söyledi:
"Kiraz üreticisi AB ülkelerinde don nedeniyle ürün oluşmadı. Avrupa'da tek kaldık. Buna rağmen Avrupa ülkelerine istediğimiz ürünü satamadık. En önemli ihracat yaptığımız ülkelerden biri olan İngiltere'ye ihracatımız yüzde 30'a yakın azaldı. Geçen yıl toplam ihracatımız 56 bin tondu. Bu yıl ihracatımız 55 bin tonda kaldı. Rusya'ya olan ihracat yükseldi ama Avrupa'ya olan ihracatımızda önemli bir darbe yedik."
Taner, geçen yıl 40 bin tonun üzerinde ihracat yapılan Avrupa'ya bu yıl sadece 30 bin ton ürün gönderildiğini belirtti. Taner şöyle devam etti:
"Avrupa kaliteli ürün bulamayınca pahalı da olsa ABD'ye yöneldi. Türkiye, elindeki fırsatı kaçırdı ve ihracatta birinciliği ABD'ye kaptırdı."http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=227898