DP'de bugün hesaplaşma günü: Yeni lider aranıyor

YURDAGÜL ŞİMŞEK

ANKARA - Seçim yenilgisi üzerine DP Genel Başkanlığı'ndan 'jet hızıyla' istifa eden Mehmet Ağar, sonuçlara şaşırdı. Ağar'ın, "Meydanlarda gördüğüm tablo ile seçim sonuçları arasında çok fark var; şaşırmamak elde değil" dedi.
Ağar'dan boşalan koltuk için Tansu Çiller, Mehmet Haberal, Rifat Hisarcıklıoğlu ve Sinan Aygün'ün ismi geçiyor. Bugün DP Genel İdare Kurulu'nda buluşacak DP'lilerin lider arayışında görüşünü almak için Süleyman Demirel'in kapısını çalması bekleniyor.
'Benim ağzımdan laf bir kez çıkar'
Seçim gecesi görevinden istifa eden Ağar dün Ankara'dan İstanbul'a gitti. Sonuçlara ilişkin kamuoyuna bir açıklama yapmayan Ağar'ın, kendisini ziyaret eden bazı partililere seçimlerle ilgili şu yorumu yaptığı öğrenildi: "Her iki kişiden biri AKP'ye oy verdiyse buna saygı duymak lazım. Millet AKP'yi seçmiştir. Demokrasiler seçim sonuçlarına saygı duymayı gerektirir. Ancak meydanlarda gördüğüm tablo ile sonuçları hiç aynı değil. Şaşırmamak mümkün değil."
İstifasından sonra evinde görüştüğü bazı yöneticiler Ağar'a "Acele karar vermeyin, istfanızı geri alın" telkininde de bulundu.
Ama iddiaya göre Ağar "Benim ağzımdan laf bir kere çıkar" diyerek buna kesinlikle karşı çıktı. Emel Ağar da, eşinin istifa kararlılığına destek verdi. İddiaya göre Ağar, DP yüzde 10 ile barajı aşsa bile, 'iktidar olamadığı' için istifa etmeyi planlıyordu.

DP tasarruf yapacak
Hem barajı aşamayan hem de oylarını büyük oranda düşüren DP'de ilk hesaplaşma bugün yaşanacak. DP Genel İdare Kurulu (GİK), bugün toplanarak, seçim sonuçlarını ve izlenecek yol haritasını görüşecek.
Kongre tarihi de değerlendirilecek.
DP Genel Başkanvekili Nevzat Ercan, kongrenin çok aceleye getirilmesinden yana olmadığını belirterek, "Aday olmak isteyen herkese düşünmeleri için makul bir süre tanınması gerekir" dedi.
Toplantıda, Hazine yardımı kesileceği için tasarruf tedbirlerinin de ele alınması bekleniyor. Bu kapsamda personel sayısında azalmaya gidilebileceği, makam araçlarında kısıtlama yapılabileceği, kira giderinden kurtulmak için Genel Merkez'in parti binalarından birine taşınması konusunun da gündeme gelmesi bekleniyor.

Demirel'in kapısını çalacaklar
Ağar'dan boşalan koltuk için de arayışlar devam ediyor. Ağar, muhalifleri Tansu Çiller'in yeniden partinin başına geçmesini isterken; kulislerde Mehmet Haberal, Mehmet Ali Bayar, Rıfat Hisarcıklıoğlu, Sinan Aygün'ün isimleri konuşuluyor. DP Genel Başkan Yardımcısı Orhan Keçeli'nin önümüzdeki günlerde yeni lider arayışı konusunda görüşünü almak için Süleyman Demirel'i ziyaret edeceği belirtiliyor.