Tekstil sektörü greve gidiyorVakko, Yünsa, Bahariye başta olmak üzere tekstil şirketlerinde çalışan 20 bin işçi greve gidiyor.

01.08.2007 10:57 Havada yaşanan grev tedirginlğinden sonra, bir kötü haber de tekstil sektöründen geldi. Tekstil sektöründe 20 bin kişinin tıkanan toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde grev kararı alındı. İçlerinde Altınyıldız, Bahariye, Yünsa, Vakko gibi firmaların da yer aldığı işverenler arasında görüşmelerden bir türlü anlaşma sağlanamayınca, yetkili sendika Türkiye Tekstil Örme ve Giyim Sanayi İşçileri Sendikası’nın (TEKSİF) toplantısından grev kararı çıktı. TEKSİF yönetimi, dünkü toplantıda grevle birlikte uygulama kararını da aldı. Uzlaşmazlık durumunda grev uygulama kararının, 40 gün içinde alınması mümkün oluyor. Ancak sendikanın dünkü toplantısında greve gitme ve grevi uygulama kararları bilikte çıktı. Kararlar işverene Cuma günü tebliğ edilecek.
Tekstil sektöründe Halit Narin başkanlığındaki işveren sendikasının, TEKSİF’le yürüttüğü toplu iş sözleşmesinde, süreci tıkayan unsur işverenin “ikramiyelerin kaldırılması” isteği oldu. İşverenin toplu sözleşme imzalandıktan sonra işe başlayan işçiye ikramiye ödemeyi reddetmesi üzerine sendika yönetimi masadan kalkmıştı. Bu talebi, mevcut işçilerin de işe giriş çıkış yaptırılarak, ikramiye sisteminin sektördeki tüm işçiler için kaldırılacağı gerekçesiyle reddeden işçi kesimi, işverenin geri adım atmaması nedeniyle grev kararı aldı. Toplu sözleşme kapsamında halen 20 bini aşkın işçi bulunuyor.
Ortalama ücret 700 YTL
Tekstil sektöründeki işçilerin ortalama ücretinin aylık 700 YTL civarında olduğu belirtilirken, bu toplu iş sözleşmesinde işveren 2.5 yıl boyunca, her 6 aylık dönem için yüzde 3 oranında zam teklif ediyor. İşçi tarafı, bu teklifi de kabul edilebilir bulmuyor. TEKSİF’in grev kararından etkilenecek tanınmış firmalar ve markalar şöyle: Altınyıldız, Vakko, Bahariye, Yünsa, Aksu, Karsu, Atlas Halı, Gümüşsuyu, Yataş Tekstil.

VATAN

alintidir