TOBB Başkan Vekili Mete: Hükümetten beklentimiz vergi yükünün azaltılması

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkan Vekili Halim Mete, yeni hükümetten beklentilerinin işletmeler üzerindeki vergi yüklerinin azaltılması olduğunu söyledi.
Mete, Çorum'un Sungurlu ilçesi Ticaret ve Sanayi Odasının (TSO) yeni binasının açılış töreninde yaptığı konuşmada, vergilerin artırılmasının, vergi kaçağının artmasına neden olacağını ileri sürerek, yeni hükümetten vergi yükünün azaltılması talebinde bulundu.
Halim Mete, yeni hükümetin ilk yapması gereken icraatın vergilerin azaltılması olması gerektiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:
''Vergi yükünün azaltılması, girişimciler için büyük önem taşımaktadır. Yüksek oranlı vergiler, ister kazanç, servet, iş gücü üzerinde olsun, ister sosyal yükler ya da zorunlu katkılar şeklinde olsun, tasarrufları ve risk sermayesinin yaratılmasını engelleyerek, büyümeyi ve yatırımları sınırlandırmaktadır.'' Çorum insanının müteşebbis bir ruha sahip olduğunu belirten Mete, birçok krize rağmen sanayisinin dimdik ayakta olduğunu ifade etti. Şehirlerin markalaşması için o şehirdeki vali, belediye başkanı, ticaret ve sanayi odası, milletvekilleri ve halkın birlikte hareket etmesi gerektiğini, bunu Çorum'un başardığını anlatan Mete, ilin geleceğinin parlak olduğunu kaydetti.
Törende bir konuşma yapan Çorum Valilisi Mustafa Toprak, Çorum'un sanayisi ve yeni kurulan üniversitesi ile geleceğe umutla baktığını Sungurlu'nun da Organize Sanayi Bölgesi'nin (OSB) faaliyete geçmesi ile geleceğinin aydınlık olacağını söyledi.
Sungurlu TSO Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Şahiner, ilçenin gün geçtikçe göç verdiğini, bu göçün önüne geçilmesi için yapımı devam eden OSB'nin enerji sorununu biran önce çözülüp faaliyete geçmesi gerektiğini kaydetti.
Törende ilçede vergi rekortmeni olan kişilere plaket verildi.
Konuşmaların ardından TOBB Başkan Vekili Halim Mete, Çorum Valisi Mustafa Toprak, Sungurlu Kaymakamı Ayhan Durmuş, Sungurlu Belediye Başkanı, Çorum TSO Başkanı Kenan Malatyalı ve diğer yetkililerce kurdele kesilerek Sungurlu TSO'nun binası hizmete açıldı.
Daha sonra TOBB Başkan Vekili Halim Mete ve beraberindekiler Sungurlu-Ankara kara yolu üzerinde yapımı tamamlanan unlu mamuller üretimi yapan bir fabrikanın açılışını yaptılar.
Sungurlu Ticaret Borsasını ziyaret eden TOBB Başkan Vekili Halim Mete’ye Borsa Başkanı Halim Karaçil tarafından plaket sunuldu.


milliyet alintidir