KARAKOLDA PETROL VARSuriye sınırında mayınların temizlendiği alanlarda petrol bulundu.

07.08.2007 05:32 TPAO Batman Bölge Müdürlüğü, Mardin’in Nusaybin İlçesi’nde Suriye sınırının sıfır noktasında mayınların temizlendiği alanlara açtığı 25 kuyudan 21’inde petrol buldu.

Tel örgülerle çevrili ve kırmızı renkli ’mayın’ yazılı levhaların asıldığı ’Çamurlu’, ’Batı Kozluca’ ve ’Sınırtepe’ bölgesinde açılan kuyulardan günde 2 bin 400 varil petrol çıkıyor.

KARAKOL BAHÇESİNDE KUYU AÇILDI: TPAO, sınırı korumakla görevli güvenlik güçlerinin görev yaptığı karakolların bahçelerine de petrol aramak için kuyu açtı. 6 karakolun bahçesine açılan kuyulardan günde 50 varil petrol üretimi elde ediliyor. Türkiye’nin sınırda petrol aramayı hızlandırması üzerine Suriye de hareket geçti. İki ülke sınırları içinde bulunan aynı damardan Türkiye’nin petrol üretimi yapıldığını gören Suriye’de TPAO’nun sınırda açtığı her kuyunun karşısına yeni kuyular açarak petrol çıkarmaya başladı. Kuyuları sadece 10 metre aralıklı tel örgülerin ayırdığı Sınırtepe’deki 14 kuyunun hemen karşısında Suriye’nin açtığı kuyu çok rahatlıkla görülüyor.

MAYINLI BÖLGEDEN UMUTLUYUZ: Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde açtığı kuyulardan günde 55 bin varil petrol üreten TPAO Batman Bölge Müdürü Bayram Kara, mayınlı alanlardaki petrol artışıyla birlikte ilk etapta 10 kuyu daha açmayı hedeflediklerini belirterek, "Şu anda diğer mayınlı alanların temizlenmesi için yapılan ihale durmuş durumda. Biz bölgeden umutluyuz ve çalışmalarımızı aralıksız sürdürüp, yeni yatırımlar gerçekleştiriyoruz" dedi.

KOMUTANLAR: ODAMIZI DA KAZIN: Türkiye-Suriye sınırında bulunan karakolların bahçelerine açılan kuyulardan da petrol çıkardıklarını belirten TPAO Batman Bölge Müdürü Bayram Kara, askeri yetkililerin kendilerine büyük yardımda bulunduklarını ve kolaylık sağladığını söyledi. Kara, şöyle konuştu: "Karakolda görev yapan bazı komutanlarımız ’Eğer petrol varsa, odalarımızı dahi kazıp petrol aramanız için vermeye hazırız’ diyor. Bu bizim işimizi daha da kolaylaştırıyor."
DHA alintidir