Piyasalar sakinleşmeye çalışıyor
New York Borsası'nda devam eden panik sonrası güne sert düşüşle başlayan İMKB, Avrupa Merkez Bankası'nın piyasalara müdahalesi ile sakinleşmeye çalışıyor.

ABD mortgage piyasalarında başlayan krizin dün Avrupa piyasalarına sıçraması ve bazı bankaların likitide sorunu ile karşı karşıya kalması tedirginlikleri artırırken, dün Avrupa ve ABD Merkez Bankası'nın piyasalara müdahale etmesine karşın New York Borsası yüzde 2,80'lik düşüşle tarihinin en büyük kayıplarından birini yaşadı.

İMKB Ulusal-100 Endeksi güne -990,7 (%-1,98) puanlık düşüşle 48984,13 puandan başladı.Açılış sonrası bir miktar toparlanmaya çalışan İMKB'de endeks hafif alımlarla 49 bin puanın üzerine çıktı.

Avrupa borsalarında gözlenen hafif toparlanmaya paralel en yüksek 49856 puanın gören İMKB'de Bileşik Endeks günün ilk seansını 292,06 (%-0,58) puanlık düşüşle 49682,77 puandan tamamladı.

İlk seansta işlem hacmi 619.9 milyon YTL olarak gerçekleşti.

ABD mortgage piyasalarında başlayan krizin dün Avrupa piyasalarına sıçraması ve bazı bankaların likitide sorunu ile karşı karşıya kalması tedirginlikleri artırırken, Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB), piyasalarının sakinleşmesini sağlamak amacıyla likidite vermeye devam etmesi Avrupa borsalarının bir miktar toparlanmasını sağladı.

Sorunların ABD mortgage piyasası ile sınırlı olmadığının anlaşılması küresel piyasalardaki çalkantıların bir süre devam etmesine neden olabilir.

Yurt içinde siyasi alandaki gelişmeleri takip eden ve AK Parti'nin uzlaşmacı tavrına bağlı olarak Cumhurbaşkanı seçim sürecinin sıkıntısız tamamlanacağı görüşü üzerinde birleşen piyasada, dış piyasalardaki bu olumsuz tablo değişmediği takdirde, aşağı yönlü seyrin şimdilik etkisini sürdürmesi bekleniyor.

Teknik olarak endekste 49,500-48,500 ve 47,000 destekler 50,100 ve 50,500 ise direnç seviyeleridir. Uzmanlar satış baskısının bugün de devam etmesini ve endeksin destek seviyelerine doğru gerilemesini beklerken, yatırımcılara kısa vadeli pozisyonlarını azaltmaları tepki alımı için ana destek seviyelerini beklemelerini tavsiye ediliyor.

Dolar 1,30'a kadar çıktı

ABD'nin mortgage piyasasındaki sorunların dün Avrupa'ya da yayılması nedeniyle yükselişe geçen dolar kuru sabah 1,30 YTL seviyelerine yükseldi.

İstanbul serbest piyasada dolar 1,2980 YTL, avro 1,7720 YTL'den güne başladı.

Bankalararası piyasada ise sabah açılış saatlerinde 1,30 YTL seviyelerini gören dolar, 1,29 YTL seviyelerinde dengelenmeye çalışıyor.

Serbest piyasada dünkü kapanışta doların satış fiyatı 1,2850 YTL, avronun satış fiyatı 1,7550 YTL olmuştu.

Tahvil ve Bono piyasasında gösterge faizler yüzde 17,66 seviyelerinden işlem görüyor.

Mynet Finans