Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, ''Anayasa konusunda acele edilmemesinin doğru olacağı kanaatindeyim. Çünkü ilk defa gerçek anlamda sivil bir Anayasa üzerinde çalışılıyor. (Bu oldu bittiye getiriliyor) demiyorum, ama biraz daha bunu ince eleyip sık dokumak lazım gediğine inanıyorum'' dedi. Türkiye'nin 500 büyük sanayi kuruluşu toplantısı ve ödül törenine katılan Mustafa Koç, burada gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Koç, ''Dünya piyasalarında resesyon dönemine girildiği tartışılıyor. Siz böyle düşünüyor musunuz?'' şeklindeki sorusu üzerine, ''Şu anda bir şey söylemek çok zor, ama çok dikkatli davranmak lazım. Gerek ABD'de, gerek İngiltere'de... Ben hıçkırık diyeceğim, öksürünce biz zatürre oluyoruz. İnşallah bu sefer bu şekilde olmaz'' dedi.

Şu andaki göstergelerin çok kötü olmadığını ifade eden Koç, ''İnşallah gelişen pazarlardaki bu negatif etkiyi geçen Mayıs'ta gördüğümüz gibi bu sefer görmeyiz diye ümit ediyorum ama istikrara baktığımız zaman, piyasalarda ben böyle büyük dalgalanmaların olacağını şu anda tahmin etmiyorum'' diye konuştu.

-''ALFA DA ALAKADAR ŞİRKETLERDEN BİRİ''-

Rus Alfa Grubunun Migros'a talip olduğu yönündeki söylentilere ilişkin bir soruya ise Koç, ''Migros'un satış süreci başladı. Bunu bir yatırım bankası götürüyor. Alfa da enterese, alakadar olan şirketlerden biri. Ancak sürecin sonuna kadar herhangi bir şey söylemem şu anda doğru olmaz'' yanıtını verdi. Sürecin ne zaman biteceğine ilişkin bir soru üzerine de Koç, bu sene sonuna kadar bitebileceğini, ancak önümüzdeki seneye de sarkabileceğini söyledi.

Mustafa Koç, Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği'nin (TÜSİAD) son çıkışının iş dünyası ile hükümet arasında bir gerginliğe yol açıp açmayacağı sorusuna da, ''Hiç zannetmiyorum. TÜSİAD, her zaman inandığını çok açık bir şekilde ortaya koyuyor. O bakımdan burada bir gerginlik olacağını zannetmiyorum. Zaten herhangi bir şey olursa, biz bunu sayın Başbakan ve diğer bakanlar nezdinde müzakere ederek ve endişelerimizi de bire bir dile getirerek görüşlerimizi açıklıyoruz'' karşılığını verdi.

-''HÜKÜMETİ İZLEMEK BÜTÜN STK'LARIN DA VAZİFESİDİR''-

Anayasa ile ilgili şeffaflık tartışmalarına ilişkin sorular üzerine de Koç, ''Anayasa konusunda acele edilmemesinin doğru olacağı kanaatindeyim . Çünkü ilk defa gerçek anlamda sivil bir Anayasa üzerinde çalışılıyor. (Bu oldu bittiye getiriliyor) demiyorum, ama biraz daha bunu ince eleyip sık dokumak lazım gediğine inanıyorum'' dedi. Koç, bir gazetecinin ''Egemen Bağış'ın, (hükümeti izleme görevi sadece Meclis'e verilmiştir) şeklindeki açıklamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?'' yönündeki sorusunu ise şöyle yanıtladı:

''Ben bunu duymadım, ama hükümeti izleme görevi bir tek Meclis değil demokratik ortamda bütün sivil toplum kuruluşlarının da bir vazifesidir. Bunu da TÜSİAD sonuna kadar yerine getirecektir. Eğer şeffaf demokratik bir ortamda yaşıyorsak, ki öyle, TÜSİAD gibi her sivil toplum kuruluşu hükümetin icraatını en yakından takip etme hakkına sahiptir.''

Mustafa Koç, ''Endişeniz var mı'' sorusunu ise, ''Şu anda endişemiz yok. Bakıp göreceğiz. Bunun altında bir şey aramaya gerek yok'' diye yanıtladı. Ramenka'daki hisselerinin Enka'ya satışıyla ilgili olarak da Koç, diğer 4 ana iş kolunda odaklanmayı daha uygun bulduklarını ifade etti.

Koç, rekabete ilişkin bir soru üzerine de, rekabet gücünü artırmak için işsizliği asgariye indirmek ve bunun için kalifiye eleman yetiştirmek gerektiğini kaydederek, ''Bugün işsizlik çok yüksekse de kalifiye eleman bulmakta sanayi kuruluşları zorluk çekiyor.

Biz meslek liselerine büyük özen ve önem veriyoruz. Bizim yaptığımız inşallah başka kuruluşlar için de örnek teşkil eder. Bizimki okyanusta bir damla, ama Türkiye'nin genel probleminde çok büyük delik olarak ortada duruyor. Yatırım ortamını daha da iyileştirmek lazım. Son 5 senede ciddi yol aldık, fakat daha gidilecek çok yol var'' şeklinde konuştu.

Kaynak: AA