Ankara -(AA) Ağustos ayında ABD Mortgage piyasasına ilişkin sorunlar nedeniyle global piyasalarda risk algılamasının arttığı ve YTL'nin, ABD Doları ile Avro karşısında değer kaybettiği bildirildi.Devlet Planlama Teşkilatının (DPT) ''Ağustos 2007 Ekonomik Gelişmeler Raporu'' açıklandı.


Rapora göre, Ağustos ayında reel kur endeksi gerileyerek Temmuz ayındaki 199,4 seviyesinden 195 seviyesine düştü.Global piyasalardaki dalgalanma İMKB-100 Endeksini de olumsuz etkiledi ve Temmuz ayında 52.825 seviyesinde olan endeks, Ağustos ayında yüzde 5 gerileyerek 50.201 seviyesine geldi.


Bu arada bu yılın Temmuz ayında dayanıklı tüketim malları üretim ve satışları, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 15,4 ve yüzde 2,7 oranlarında azaldı.


Bu yılın 6 aylık döneminde net sermaye girişi, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10,1 oranında düştü ve 16,7 milyar dolar oldu.Yurtdışında yerleşik kişilerin yurtiçinde yaptıkları net yatırımlar 11.8 milyar dolar oldu. Yurtdışında yerleşik kişilerin net gayrimenkul alımları 1.3 milyar dolara yükseldi. Aynı dönemde Türkiye'deki yabancı sermayeli şirketlerin yurt dışındaki ortaklarından kullandıkları kredilerle ilgili olarak 219 milyon dolar net kullanım gerçekleştirdikleri gözlendi.