Merit borsa yolunda
Net Holding İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Ceyhun Yağlıcıoğlu, önümüzdeki yıl grup şirketlerinden Merit Turizm'i halka açmayı düşündüklerini söyledi. Şirketin kayıtlı sermaye tavanını 50 milyar liradan 1 trilyon liraya yükseltmek için SPK'dan gerekli izinleri aldıklarını belirten Yağlıcıoğlu, halka arza Global Menkul Değerler'in liderlik yapacağını ifade etti. Halen Merit Turizm'in yüzde 28'inin halka açık olduğunu, ancak şirketin borsaya kote olmadığını dile getiren Yağlıcıoğlu, "Böylece şirketin halka açıklık oranı daha da yükselecek. Zaten bizim genel politikamızda halka açıklık oranları hep yüzde 50'lere yakını olmuştur" dedi.
Halka arz gelirini yeni otellerin alımında kullanacaklarını bildiren Yağlıcıoğlu, İngiltere, Fransa ve Amerika'da kiralamaya yönelik olarak yeni otel arayışları bulunduğunu anlattı. Merit Turizm'in halen toplam yedi otel ve tatil köyü işlettiğini, Kıbrıs'ta yapımı süren Cyristal Cove ile bu sayının sekize çıkacağını kaydeden Yağlıcıoğlu, yeni otelle ilgili şu bilgileri verdi:
"220 odalı ve beş yıldızlı bu otel, temmuz sonu ya da ağustos başında hizmete girecek. Cyristal Cove'u 15 milyon dolar bedelle 49 yıllığına devraldık. Yenileme maliyeti de 8 milyon doları buldu. Bu yatırımın yüzde 30'unu özkaynakla, yüzde 70'ini de orta vadeli kredi ile gerçekleştirdik."
Cyristal Cove'un Merit Turizm'e katkısının büyük olacağına değinen Yağlıcıoğlu, "Kıbrıs'ın siyasi kaderinin değişeceğine kesin gözüyle bakıyoruz. Değiştiği anda burası burası çok önemli bir merkez haline gelecek" dedi.

miliyet alıntı