'Elektrik fiyatlarını serbest piyasa belirlemeli'EPDK Başakanı Günay, "Elektrik fiyatlarını kim, nasıl belirliyorsa önemi yok, ülkeye bir faydası yok" dedi. Günay, bir dizi önlem sıraladı ve "Bunlar yapılırsa arzda sorun olmaz" dedi.Leyla ATAMAN ÖZEL'in haberi

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Yusuf Günay, elektrik fiyatlarının serbest piyasa koşullarında oluşması gerektiğini belirterek, ''Bunun dışında elektrik fiyatlarını kim, nasıl belirliyorsa önemi yoktur, ülkeye de bir faydası yoktur'' dedi.

Görev süresi 19 Kasım 2007 tarihinde dolacak olan EPDK Başkanı Yusuf Günay, AA muhabirine elektrik, petrol, doğal gaz ve LPG sektörüne yönelik açıklamalarda bulundu.

EPDK olarak 6 yıl boyunca enerji sektöründe serbest rekabet kullarına dayalı bir sistem oluşturmaya çalıştıklarını anlatan Günay, elektrik hariç enerji piyasasında, kuralları olan, kurallara uymayanların, haksız rekabet yapanların cezalandırıldığı, kurallara uygun faaliyette bulunan kurumların da yanında olunduğu bir piyasa oluşturulduğunu söyledi.

EPDK Başkanı, ''Elektrik hariç, diğer sektörlere üzerimize düşen görevi yapmanın huzuru içerisindeyiz. Görevimi de mutlu bir şekilde tamamlıyorum'' dedi. Doğal gaz piyasasınında EPDK'nın inanılmazı başardığını ve 3,5 yıl içerisinde bütün ülkede doğal gaz dağıtımını kamudan kaynak transferi almadan gerçekleştirdiğini kaydeden Günay, ''Bu, en gelişmiş ülkelerde bile zor görülen, dünyada da örnek gösterilen bir uygulama olmuştur'' diye konuştu.

Petrol piyasasında çok büyük mücadeleler verildiğini, Jandarma, Emniyet, Sahil Güvenlik ve Sanayi Bakanlığı ile ortaklaşa çalışarak petrolde kayıp-kaçağın önlendiğini anlatan Günay, ''Sadece (hadi gelin petrolde kaçakçılığı önleyelim) demekle bu iş olmuyor. Bu görevi yerine getirebilecek fiziki altyapıyı da hazırlamak gerekiyor. Biz bunu yaptık ve gerçekten son 3 yılda petrol piyasasında çok önemli mesafeler aldık'' dedi.

-ELEKTRİK SEKTÖRÜNDE KAMUNUN HAKİM DURUMU SÜRMEKTEDİR''-

Elektrik piyasasını değerlendiren EPDK Başkanı, elektrik dağıtımı konusunda piyasanın serbestleşmesi konusunda bir gelişme kaydedilemediğini ve elektrik dağıtımında kamunun hakim durumunu sürdürdüğünü söyledi.

Günay, elektrik piyasası serbestleştirilmediği sürece Türkiye'de sağlıklı ve güvenilir bir elektrik temini mümkün olamayacağını herkesin bilmesi gerektiğini bildirdi. Elektrik üretimi konusunda ise önemli gelişmeler sağlandığını ifade eden Günay, sektörün özellikle yerli ve yenilenebilir kaynaklara dayalı yatırım yapmasının sağlandığını, bu konudan da son derece mutlu olduklarını kaydetti.

Elektrikte üretim ve dağıtım özelleştirmeleri konusunda EPDK olarak sadece tavsiye ve önerilerde bulunabildiklerini belirten Günay, ''Bu konuda gerekli adımların atılmamış olması piyasa adına çok üzücü. Esasında ülke için olacak kazanımlar sürekli ertelenmektedir. Yani burada daha pahalıya elektrik üretmek ve dağıtmak, kayıp-kaçak maliyetlerine sürekli katlanmak, bunlara layık olmadığımızı düşünüyoruz. Bir an evvel de elektrik üretim ve dağıtım özelleştirmelerinin gerçekleştirilmesini arzu ediyoruz'' diye konuştu.

Elektrikte en önemli hususunun fiyatların kim tarafından nasıl belirlendiği konusu olduğunu ifade eden Günay, şöyle konuştu:

''Zam yapılmalı mı, yapılmamalı mı, fiyatlar yüksek mi, düşük mü konusundan çok daha önemli bir konu var. O da elektrik fiyatlarının kim tarafından belirlendiğidir. Biz diyoruz ki elektrik fiyatları piyasa kuralları içinde belirlenmelidir. Bunun dışında elektrik fiyatlarını kim, nasıl belirliyorsa bir önemi yoktur, ülkeye de bir faydası yoktur. Yani fiyat oluşumu piyasaya göre olmalıdır.

-ULUSAL MARKER DÖRT DÖRTLÜK UYGULANIYOR-

1 Ocak 2007 tarihinden itibaren yürürlüğe giren Ulusal Marker'ın dört dörtlük uygulandığını ve sektörün artık uygulamaya alıştığını belirten Günay, ''Başlarda bazı küçük sorunlar vardı, ancak şu anda sektörün hiçbir şikayeti kalmadı. Biz onlara zaten sistemin zamanla oturacağını söylemiştik. Başlarda kurumlar neyi nasıl yapacaklarını bilmiyorlardı, her türlü acemilik vardı. Ama şu anda hiçbir sıkıntı yok'' dedi.

-ENERJİ YATIRIMLARI-

Enerji yatırımlarına yerli firmaların baştan beri ilgili olduklarını, ancak son dönemde yabancı firmaların da Türkiye'deki elektrik üretimine yönelik yatırımlar konusunda çok istekli olduklarını kaydeden Günay, ''Bunu daha çok yerli firmalarla yapılan ortaklıklar yoluyla görüyoruz. Yerlilerle birlikte yabancılar ortak olarak piyasaya giriyorlar'' dedi.

Günay, yatırımcıların en fazla hidroelektrik santral yatırımlarına ilgili gösterdiğini, ama senenin bu son dönemlerinde ithal kömüre dayalı teknik santraller için de yoğun başvuru gelmeye başladığını bildirdi.

EPDK Başkanı, lisansı alınan yatırımlar zamanında yapılır, devletin elindeki üretim santralleri özelleştirilir ve rehabilitasyonu yapılırsa önümüzdeki dönemde elektrik enerjisi konusunda bir arz açığı yaşanmayacağını, aksi taktirde bazı sıkıntılarla karşı karşıya kalınabileceğini de vurguladı.

-''HENÜZ BİR PLANIM YOK''-

19 Kasım'da görev süresinin dolacağının hatırlatılması üzerine Günay, yaklaşık 6 yıldır EPDK'da uyumlu ve mutlu bir şekilde görev yaptığını belirterek, şunları söyledi:

''Bilmiyorum bunu söylemek erken olur mu bilmiyorum ama; ben bu ülkenin ücra bir köşesinde doğmuş, devletin imkanlarıyla okumuş bir vatandaşım. Kamu hayatımda uzman yardımcısı, uzman, daire başkanı, genel müdür yardımcısı, genel müdür, EPDK Başkanlığı hepsini sırasıyla yaptık. 21 yıldır kamuya hizmet veriyorum. Kurumdan ayrıldığım zaman ne yapacağım konusunda henüz bir planım yok. EPDK'nın artık benim tecrübeme ihtiyacı yok. Kamudan, yani diğer yerlerden bizim tecrübemizden istifa edecek bir talep olursa, diğer yerlerde, onu da değerlendiririz.''

AA