Faiz indirimi sanayiciyi ve ihracatçıyı kesmedi


İş dünyası Merkez Bankası'nın faiz indirimini yeterli bulmadı. Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Nejat Koçer, Merkez Bankası'nın 0.50 puanlık indiriminin iş dünyası için beklenen oran olmadığını belirterek, "Merkez Bankası bu şartlarda üretimin nasıl sürdürüleceğini açıklamalı" dedi.
Koçer, indirim kararını, "Merkez Bankası, bankacılık sektörü de dahil olmak üzere sanayici ve ihracatçılarla birlikte toplumun tüm kesimlerinden gelen talebi maalesef yine görememiştir" sözleriyle değerlendirdi.
Konya Ticaret Odası Başkanı, TOBB Başkan Yardımcısı Hüseyin Üzülmez, beklentilerin faizlerin 3 puan indirilmesi yönünde olduğunu belirterek, "Merkez Bankası'nın biraz daha cesaretli olması gerekiyor" dedi.
Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün, Merkez Bankası'nın faiz indirimiyle ilgili "İndirimin boyu kısa kaldı" derken, Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Ahmet Barut da, faiz indiriminin turizm sektörü tarafından "ciddiyetten uzak" bir uygulama olarak değerlendirildiğini belirterek, "Buna ağza bir parmak bal çalmak' denir" dedi.


'Hayal kırıklığı yaşadık'

Hak-İş Başkanı Salim Uslu, "Yapılan indirim olumlu, ancak yetersizdir" dedi. Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Ömer Bolat, faiz indiriminin yeterli olmadığını, yılın tamamı için yüzde 2 kadar bir faiz indirimi beklentilerini koruduklarını bildirdi. Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Kadri Şaman, indirimi yeterli bulmadıklarını belirterek hayal kırıklığı yaşadıklarını söyledi.

milliyet alıntıdır...