Garantinin dokuz aylık net karı 2 milyar 33.4 milyon YTL

ANKAGaranti Bankası yılın ilk dokuz ayında konsolide net karını, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 137 artırarak 2 milyar 33 milyon 442 bin YTL’ye çıkardı.

Garanti Bankası, 2007 üçüncü çeyrek mali tablolarına ilişkin verileri açıkladı. Banka'dan yapılan açıklamaya göre, bu yılın ilk dokuz ayındaki konsolide net kar, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 137 artarak 2 milyar 33 milyon 442 bin YTL’ye yükseldi.

Garanti’nin konsolide aktif büyüklüğü 66 milyar 952 milyon 937 bin YTL düzeyine ulaşırken, nakdi ve gayri nakdi krediler aracılığıyla reel ekonomiye yapılan destek yüzde 23 artarak 48 milyar 329 milyon 625 bin YTL’ye ulaştı.

Genel Müdür Ergun Özen, Banka'nın sektör ortalamasının üzerinde seyreden hızlı büyümesinin, karlılığına paralel olarak devam ettiğini, yıl başından bu yana nakdi kredilerde yüzde 24 büyüme kaydederek sektörün üzerinde bir artış yakaladıklarını kaydetti. Bankanın üçüncü çeyrekte büyüme ivmesinin daha da artacağını belirterek Özen, her üründe ciddi pazar payı kazandıklarını vurguladı. “Ürün çeşitliliğimizle, yenilikçi ve müşteri odaklı yaklaşımımızla piyasada fark yaratmaya devam ediyoruz” diyen Özen, tek seferlik gelirler dışında, özsermaye karlılığının yüzde 27’den yüzde 29’a, aktif karlılığın ise yüzde 2.4’ten yüzde 2.7’ye yükseldiğini kaydetti.

Özen, “Toplam nakdi ve gayri nakdi kredilerde liderliğimizi pekiştirdik. Kuruluşunun 10. yıl dönümünde Avrupa'nın En İyi Bireysel İnternet Bankası seçilen garanti.com.tr, Cep Şubesi ile bankamızın şubelerini müşterilerimizin cebine taşıdı. Garanti Bankası, temassız ödeme aracı Öde-Geç altyapısıyla hazırlanan ve dünyada bir ilk olan Bonus Trink Sticker, Saat ve Anahtarlık’ı kullanıma sunarak, ödeme sistemlerini cüzdan dışına taşıyan en yenilikçi çözüme imzasını attı” dedi.
hürriyet