Esas’ta gönlümüz rahat, keyfimiz yerinde

Sabancı Holding’deki aktif görevinden ayrılarak Esas Holding’de kızı Emine Kamışlı ve oğlu Ali Sabancı ile birlikte olmayı tercih eden Şevket Sabancı, "Esas Holding’de geldiğimiz yerden son derece memnunuz. Gönlümüz rahat, keyfimiz yerinde" dedi. Sabancı, tekstil sektörünün gönlündeki yerinin çok ayrı olduğunu söyledi.

SABANCI Ailesi’nin Sakıp Sabancı’dan sonra gelen "ağabeyi" Şevket Sabancı, Ekonomist dergisine verdiği röportajda, çocuklarıyla birlikte kurduğu Esas Holding’in geldiği yerden duyduğu memnuniyeti anlattı. Sabancı Holding’de Sakıp Sabancı’nın vefatından sonra direksiyona geçmesi beklenirken mesaisini çocuklarıyla birlikte kurduğu Esas Holding’e vermeyi, Sabancı Holding konusunda da yeğeni Güler Sabancı’ya destek vermeyi tercih eden Şevket Sabancı, "Esas’ta gönlüm çok rahat, keyfimiz yerinde" diye konuştu.

KEYFİMİZ YERİNDE: Sabancı Holding’deki aktif görevinden geçen mayıs ayında ayrılarak, 2000 yılında risk sermayesi şirketi olarak kurduğu Esas Holding’te Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı üstlenen Şevket Sabancı, bu kararından duyduğu memnuniyeti "Bugüne kadar geldiğimiz yere baktığımızda, son derece memnunuz" diye dile getirdi. Kızı Emine Kamışlı ve oğlu Ali Sabancı ile birlikte yönettiği Esas Holding’in geldiği nokta için Şevket Sabancı, şu değerlendirmeyi yaptı: "Yeni açılımlar yapmamız gerekiyordu. Esas Holding’i de bu amaçla kurmuştuk. Şu an düşündüğümde her şey yolunda. Tabii benim için en büyük kıymet, çocuklarımın işe sahip çıkmalarıdır. İşin kendinden önemli tarafı budur. Bu noktada gönlüm çok rahat. Esas Holding’in yürütücü başkanı, kızımdır. Oğlum da işin başındadır. Takım olarak çok iyi çalışıyorlar."

TEKSTİLİN YERİ AYRI: Esas Holding’in havacılık, gıda, sağlık, inşaat, perakende gibi alanlarda faaliyet gösterirken, en sevdiği işin tekstil olduğunu açıklayan Şevket Sabancı, bunu şöyle anlattı: "Sektörlere uzun vadeli olarak bakmak isteriz. Şu an için sektörlerde hangisinde daha yüksek kár marjı var, bunu söylemek yanlış olur. Bugün kárı az olan, bugün zarar eden, yarın başka bir konuma gelebilir. Onun için herhangi bir işimizi ikinci planda görüyor olamam. Olmamalıyım da. Ama benim en çok hangi işi sevdiğimi sorarsanız, ben tekstil tahsili yaptım. Uzun yıllar tekstil fabrikalarında çok aktif görevlerde çalıştım. Kendime göre de ’Sabancıların tekstil kuruluşlarını, Türkiye çapında zirvelere oturttum’ diyebilirim. Dolayısıyla her işten farklı olarak, tekstilin gönlümde ayrı yeri var. Ama şu an için Esas Holding, tekstile bulaşmış değildir. Belli olmaz inşallah bulaşır. Duygusal açıdan ben isterim."

İTALYAN TARZI KÁRLI: Tekstilde bugün çok fazla kár marjı kalmadığı söylenmesine rağmen, Esas’ın bu işe girmek istemesini ise Sabancı, şöyle açıkladı: "Kár marjı kalmadı, lafına katılmıyorum. Türkiye’nin tekstili ayrı bir konudur, derin bir konudur. Türkiye tekstilini adeta İtalyan tekstili seviyesine çıkarmalıdır. İtalyan tekstili seviyesine çıkartırsa, kár açısından önü açıktır. İtalyan tarzı derken, burada markadan ziyade araştırma ve geliştirme ağırlıklı çalışmaktan söz ediyorum. Aynı zamanda da modaya ayak uyduracak bir sanayi haline gelmeliyiz. Ayakkabı sanayinde de öyle. İtalyan tekstilinin yolunu alabilirsek Çin, Pakistan bizi korkutmaz. Kár marjlarımız da iyi olur."

Ekonomiye ’iyi’ not veremiyorum

Türkiye’nin son aylardaki gündemine gelecek olursak, PKK terörü ve Kuzey Irak ile ilgili neler söyleyeceksiniz? Türkiye’nin bu konudaki politikalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

-
Son dönemlerdeki bu gelişmeler elbette ki, Türkiye’nin çok önemli bir sorunu. Bu işin ideal tarafı var. O da ABD gibi tarihsel dostlarımızı gücendirmeden, artı aynı zamanda da PKK’yı layık olduğu seviyeye düşürebilmek. Türkiye bu meselelere bu şekilde yaklaşabilir, çözümleri bulabilirse daha güzel olur. Ne PKK, bugün bizi ürküten hayatiyetini devam ettirebilmeli, ne de biz bunu temin ederken ABD gibi çok önemli bir dostumuzu gücendiren bir duruma girmemeliyiz. İdeali yakalayabilmek için her zaman her ortam mümkün olmayabilir. Ama dengeli bir dış politika izlemeliyiz.

Son dönemde özellikle iş adamlarımız, bu konuda hissi davranışlardan uzak durulması gerektiğini vurguluyor. Bu konuda neler söyleyeceksiniz?

-
Hiç kimse hissi davranmamalı. Yalnız iş dünyası değil. Siyaset de, iş dünyasındaki sesi çıkan organizasyonlar da, şahıslar da. Hiç kimsenin hissi davranma lüksü olamaz, hakkı da olamaz. Ama iş dünyasının bu konu dışında kendi uğraştığı çok ciddi sorunlar var ekonominin gidişatından yana. Ekonomi tarafında da her şey çok yolunda değil.

Nedir bu ekonomik sorunlar?

- Bu konuda çok fazla yorum yapmak ve fikirlerimi beyan etmek istemiyorum. Ancak şu kadar söyleyebilirim ki, ben ekonomiye ’iyi’ notu veremiyorum.

Çocuklarım bana ne kadar az sorarsa, o kadar mutlu olurum

YÖNETİM Kurulu Başkanlığı’nı yaptığı Esas Holding’deki konumunu "fahri başkan" olarak nitelendiren Şevket Sabancı, işleyişi şöyle anlattı: "Belirli zamanlar hiç ofise gitmem. Gittiğim zamanlarda da birkaç saatten fazla kalmam. Eğer burada isem ve sağlığımda da bir problem yoksa haftada beş gün gider, üç saat kalır ve ayrılırım. Çocuklarım da bana çok az sorarlar. Zaten bu konuda da şöyle bir tespitim var. Çocuklarım bana ne kadar az sorarlarsa, ben o kadar mutlu olurum. Derim ki, ’Demek ki onlar sormak ihtiyacını duymadan bu işleri götürebiliyorlar.’ İçim rahat olur ve onlara da her zaman güvenirim."

Cironun 400 milyon doları Pegasus’tan

ESAS Holding’in Başkan Yardımcısı Emine Kamışlı, "Bazı mantaliteleri değiştirmek çok zor oluyor. İlklere imza atıyoruz. Çok yoruluyoruz. Kalıplardan ayrılmış insan kaynağını bulmak çok zor oluyor. Ama biz buluyoruz" diyor. Holding gıdanın yanı sıra bugünlerde sağlıkta da bir atak içerisinde. Ancak bu yıl ulaşılması hedeflenen 500 milyon dolarlık cironun 400 milyon doları, Pegasus Havayolları’ndan geliyor. Esas Holding’in yönetim kurulu üyesi ve Pegasus’un Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı’nın, Pegasus’un başarılarında önemli katkısı olduğu biliniyor. Geçen hafta halen 15 uçağı bulunan Pegasus, Boeing’ten satın aldığı 12 Boeing 737-800 tipi yeni nesil uçağın ilkini filosuna kattı. Ali Sabancı, 2012’ye kadar ortaklıklar hariç filo sayılarını 30’a çıkarmayı hedeflediklerini söylüyor.
hürriyet