’Milyonerler Fuarı’nda 635 milyon dolar harcadılar

Moskova’da üçüncü kez gerçekleştirilen Milyonerler Fuarı, Rus zenginlere ev sahipliği yaptı.

Zengin işadamlarına yönelik fuarda büyük arabalardan, helikopterlere kadar her türlü lükse sahip milyon dolarlık çok sayıda oyuncak sergilendi. 200 firmanın katıldığı fuarda 40 bin ziyaretçi 635 milyon dolarlık alışveriş yaptı. Çoğunlukla parlak ve kıymetli taşlar ile altın kullanılarak yapılan ürünler herkesin zevkine hitap etmese de, zenginliğin göstergesi olarak tüm milyonerlerin ilgisini çekiyor. Fuarda altın kaplama telefonlar 15 bin dolara alıcı bulurken, devasa fildişleriyle süslü bir sehpa ise 270 bin dolara satışa sunuluyor.

YATLAR KAPIŞILDI: Rusya-Alman ortak yapımı özel yatların 3.8 milyon dolardan başlayıp, 20 milyon dolara kadar çıkan fiyatlardan alıcı bulduğu fuarda, tüm stoklarını eriten Timmerman Yachts şimdi 2009 yılından sonra teslim etmek üzere sipariş alabiliyor. Otomobil severler için de 1.7 milyon değerinde Bugatti, 300 bin dolar değerinde 1960 model Mercedes Cabriolet ve 86 bin dolarlık Jaguar da ziyaretçilerle buluşuyor. 1 milyon 270 bin dolarlık dünyanın en pahalı telefonu da fuarda alıcısını bekliyor. Cannes’da gerçekleştirilen bir başka fuarda aynı telefonun diğer örneğini, adının açıklanmasını istemeyen Rus bir zengin satın almıştı.

KİŞİYE ÖZEL PARFÜM: Guerlain de, fuarda sadece tek kişide bulunacak özel bir parfüm için 64 bin dolar istiyor. Milyonerler Fuarı’nı düzenleyenler fuarın sadece para harcamaktan ibaret olmadığını belirtiyor. Lüks ürünleri alabilecek zenginlerin zevklerinin gelişmesi için zamana ihtiyaçları olduğunu söyleyen fuar organizatörü Yves Gijrath, "Öncelikle zevk kişiseldir. İkinci olarak da Rus zenginler şarap seçerken en pahalısını seçerler. Ancak en pahalı, her zaman en iyi değildir. Biz de bu yüzden buradayız" diyor.

100 BİN MİLYONER VAR: Rusya’da milyoner sayısının 100 bini, trilyoner sayısının da 33’ü bulduğu söyleniyor. Ülkenin beşte biri de fakirlik sınırı olan 510 doların altında aylık kazanç sağlıyor.

hürriyet