Dolarda Yüksek Ateş
Resmi büyütmek için tıklayın Uluslararası Piyasalarda Devam Eden Kaygılar İçeride Dolar Kurunu 1.21 YTL'nin Üzerine Taşıdı.

Uluslararası piyasalarda devam eden kaygılar içeride dolar kurunu 1.21 YTL'nin üzerine taşıdı.
Güne 1.20 YTL'nin hemen üzerinde başlayan dolar, öğle saatleri itibariyle 1.2110 YTL'ye tırmandı. Dolarda düne göre yaşanan artış yüzde 1.5 olarak gerçekleşti. Doların bir süredir 1.20 YTL'nin altında devam eden seyri bugün bozuldu. Dün petrol fiyatlarının 100 dolara tırmanması piyasaların dengesini bozarken, ayrıca kredi piyasasına ilişkin kaygılar da kurları yukarı itiyor.


Doların yakın dönemde en yüksek 1.24 YTL'yi gördüğünü hatırlatan uzmanlar, yükselişin devamı halinde ilk hedefin yine bu bölge olduğunu belirtiyor. Ancak 1.24'ten sonrası için şimdilik uzmanlar net bir şey söyleyemiyor.
YURTDIŞINDAN DOLARA TALEP VAR
Dolarda yönü ağırlıklı olarak uluslararası piyasalar belirliyor. Bunun yanında yurtdışından içeriye gelen dolar alımları da dikkat çekiyor. Bankacılar yurtdışından dolara kuvvetli bir talep olduğuna işaret ederken, kurların böylelikle 1.21 YTL'nin üzerini gördüğünü belirtiyor.
Bugün ABD'de açıklanacak enflasyon rakamaları piyasaların en fazla önem verdiği konu. ABD'de enflasyonun beklentilerin üstüne çıkması durumunda piyasalardaki kara bulutların artabileceği ve kurların da bu paralelde yükselebileceği kaydediliyor.
DOLARDA 1.26 YTL ÇOK ÖNEMLİ
Alternatif Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Murat Salar, yurtdışında benzer ülkelerin para birimlerinin de gerilediğini belirterek, dışarıdaki piyasalara bağlı olarak içeride bir gerginlik yaşandığını kaydetti. Salar, doların 1.24 YTL'ye kadar yükselme portansiyelinin olduğunu, ancak asıl direncin 1.26 YTL'de bulunduğunu ifade etti. Salar, "1.26 YTL'nin üzerine çıkarsak yükseliş hızlanabilir" dedi.
Dolar içeride YTL'ye karşı değer kazanırken, dışarıda da euro önünde kuvvetli bir performans sergiliyor. Euro/dolar paritesi 1.47 sınırının altına inerken 1.4660'a kadar geriledi. Doların euro karşısındaki değer artışı günlük bazda yüzde 0.5'e ulaştı. Anadolubank Genel Müdür Yardımcısı Berkan Tamer, geçen hafta dolarda özellikle uluslararası pozisyonlara bazı çözülmeler olduğunu hatırlatarak, yabancıların YTL'deki pozisyonlarını bozup dövize yöneldiklerinde kurlarda yükseliş görüldüğünü ifade etti. "Dövizdeki düşüş trendinin sonuna gelindi gibi gözüküyor" diyen Tamer, bundan sonra kurların yükselebileceğine dikkat çekti. Tamer, doların orta vadde 1.20-1.28 aralığında işlem görebileceğini söyledi.
internethaber