Altın neden yükseliyor?
14 Mart 2008 Cuma 08:38
Altın fiyatları aldı başını gidiyor. Piyasalarda belirsizlik sürüyor ama altın istikrarlı bir yükseliş içinde..


Global kredi krizine karşı atılan adımların ardından gelen iyimserliğin gitgide azalmasıyla, dolar tarihinin en düşük seviyelerine gerilerken, petrol 110 doları aşarak yeni rekor kırdı; altın fiyatları ilk kez 1.000 doları gördü.

PETROL REKORA DOYMUYOR

Doların uluslararası piyasalarda kan kaybetmesi petrol fiyatlarını rekora taşıdı. ABD ham petrolü 110.48 dolarla tarihi zirveyi gördü. Brent petrolü ise 106 dolar 80 sentle rekor kırdı.

ALTIN NEDEN YÜKSELİYOR


Altının ons fiyatının 1000 dolara çıkmasında, ABD ekonomisiyle ilgili kaygılar, doların düşmeye devam etmesi ve ham petrol fiyatlarının yükselmesi etkili oldu.

Altının yükselişindeki en büyük neden dolardaki düşüş.
Paralarını dolarda tutan yatırımcılar dolar düştükçe satışa geçip kendilerine yeni yatırım araçları arıyor. Altın da bu arayış içerisinde en fazla öne çıkan yatırım araçlarından biri.

Ayrıca dolardaki düşüş, fiyatı dolar ile belirlenen altını diğer para birimlerini kullanan yatırımcılar açısından daha ucuz hale getiriyor.

Uzmanlar, altının 'güvenli liman' özelliğine de dikkat çekerek, ekonomik belirsizlik ve yüksek enflasyon dönemlerinde altına olan talebin arttığını belirtiyor.

internethaber