Altın daha ne kadar yükselir?
17 Mart 2008 Pazartesi 15:17
Altın fiyatları yükselişte.. Peki bu daha ne kadar sürer? Goldaş Yönetim Kurulu üyesi Binatlı yükselişi yorumladı.


Altın fiyatları ABD'de mali sektörle ilgili kaygıların artması ve doların düşüş eğilimini sürdürmesi nedeniyle yeni bir rekor kırdı.

Londra altın fiyatları öğle saatlerinde 1,030.80 doları gördükten sonra 1,023.95 dolardan işlem görmeye başladı.

Ekonomistler, mevcut makro ekonomik ortamın, özellikle ABD'de mali sektörle ilgili kaygıların yatırımcıları altına yönelttiğini, dolardaki aşağı yönlü eğilimin ve genel belirsizliğin altın piyasasını desteklediğini söylediler.

AMERİKA'DAKİ FİNANSAL KRİZ

Goldaş Yönetim Kurulu üyesi Çetin Binatlı altın fiyatlarındaki yükselişin analizini yaptı. Binatlı'ya göre altkın fiyatlarının seyri Amerika'aki krize ve FED'in alacağı kararlara bağlı.

Binatlı telefonla bağlandığı CNN Türk'ün canlı yayınında şunları söyledi:

"Doların değer kaybetmesi ciddi bir etki yarattı. Artı petrol fiyatlarının yükselişi doğrudan doğruya altın fiyatlarını bu seviyeye getirdi.

Cuma günü kapanışı 1000 doların üstünde kapanmasına rağmen özellikle FED'in pazar günü açıkladığı 0.25 baz puanlı indirimi borçlanma oranlarında bankalar arası bu etkiyi hızlandırdı.

Beklenti şu ki yarın FED'in toplantısına en az 0.75 puan indirime gideceği yönünde. Bu da dolaylı olarak altın fiyatlarını körükledi diyebiliriz.

1047'YE RANATLIKLA ÇIKAR

Bu noktadan sonra ne olur sorusuna geldiğimizde bundan sonraki ilk engel şöyle gözüküyor: Direnç noktası 1047 gözüküyor. 1047 seviyesine kadar rahatlıklak çıkabileceğini söyleyebiliriz. Ondan sonraki aşama 1060 ve üzerine çıktığını tabi şuanda çok ciddi seviyelerde yukarı çıkabileceğini öngörüsü yok ama bundan sonra bir düzeltme yaşayabiliriz..

FED TOPLANTISI VE KRİZİN SÜRESİ

Tamamiyle yarınki FED tutanaklarına ve detaylarına bağlı. Doların bundan sonraki süreci parite üzerinde 1.59'un üzerine kırması durumunda doların daha da değer yitireceğini düşünüyoruz.

Tü bunlar Amerika'daki finansal krizin ne kadar devam edeceği de burada önemli rol oynuyor. Talebin bu bağlamda devam edeceğini öngörüyoruz."
internethaber