Paranın yeni adresi
18 Mart 2008 Salı 16:46
Dünya piyasaları sallanıyor. Dalgalanmalar ne zaman biter? Türkiye etkilenir mi? Ferit Şahenk cevaplıyor.


Doğuş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Şahenk, dünyada merkez bankalarının birlikte hareket etmeleri sayesinde küresel krizin kısa vadede geçebileceğini söyledi.

Şahenk ayrıca Türkiye'nin ödevini doğru yapması halinde yatırımların ve para akışının krizde bile ülkemize süreceğini söyledi.

KRİZİN YANSIMASI AB KANALIYLA OLUR

TAİK’in düzenlediği “2008 sonrası Türkiye” toplantısı için gittiği New York’ta CNBC-e’nin sorularını yanıtlayan Şahenk, küreselleşme ile birlikte lokal bir olayın birçok yere sızdığını ifade etti. Küresel ölçekte otoritelerin denetleme yapması gerektiğini belirten Şahenk, “Burada biraz geç kalındı” diye konuştu.

Şahenk, finansal piyasalardaki krizin ekonomiye yan etkilerinin yaşandığı bir döneme girildiğini, Türkiye’ye yansımasının AB kanalıyla olacağını belirtti. Şahenk, “Avrupa bankalarının kredileri yavaşlatması Avrupa’da tüketimi indirecek. Biz de Avrupa’ya ihracat yapan bir ülkeyiz. Bizim ihracatımız etkilenir ve bu da daralmayı getirebilir” dedi.

‘TÜRKİYE’YE PARA AKIŞI SÜRER’
Maliyetler artsa bile reformlar sürdükçe Türkiye’ye para gelmeye devam edeceğini belirten Şahenk şöyle konuştu: “Eğer biz işimizi düzgün yaparsak Türkiye’ye gelen para artar. Çünkü krizlerden sonra ekonomiler yeniden toparlanır. Türkiye yapısal reformlarla momentum kazandıracağı için büyüme isteyen, yatırım yapmak isteyenlerin parası ‘bekle gör’den para kazanmaya dönerse Türkiye adres olacaktır.” Şahenk, Türkiye’nin yüzde 7 büyümeye alıştığı ve bunu kaybetmek istemediği mesajını verdi.

internethaber