Faiz oranlarında indirim
20 Mart 2008 Perşembe 14:47
Türk Eximbank Genel Müdürü Ahmet Kılıçoğlu, kısa vadeli Türk Lirası kredilerde faiz oranlarında indirime gitti.


Türk Eximbank Genel Müdürü Ahmet Kılıçoğlu, kısa vadeli Türk Lirası kredilerde faiz oranlarında 2 puana varan bir indirime gittiklerini bildirdi.

Kılıçoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, uluslararası piyasalarda yaşanan gelişmeler sebebiyle fon imkanlarının daraldığı bir konjonktürde ihracatçıların rekabet avantajlarının artırılmasının her zamankinden daha önemli hale geldiğini belirtti.

Ahmet Kılıçoğlu, Türk Eximbank olarak sektöre hem daha fazla finansman desteği sağlamak hem de bu finansman desteğini daha etkin kılmak amacıyla kısa vadeli Türk Lirası kredilerinin faiz oranlarında 2 puana varan indirime gittiklerini ifade etti.

İKİ KADEMELİ BİR YAPI OLUŞTURULDU

Eximbank Genel Müdürü, yeni düzenlemeyle firma kredi risklerinin düzeyi esas alınarak 500 bin YTL'ye kadar ve 500 bin YTL'den büyük riskler olmak üzere, 2 kademeli bir yapı oluşturulduğunu ve küçük risk grubunda 120 gün vadeli krediler için 2 puan, 180 gün vadeli krediler için 1 puan, büyük risk grubunda ise 120 gün vadeli krediler için 1 puan ve 180 gün vadeli krediler için 0,5 puan faiz indirimi yapıldığını belirtti.

Özellikle düşük tutarlarda kredi kullanan KOBİ'leri gözeten ve ihracatçılara işletme sermayesi ihtiyaçlarını daha uygun koşullarla karşılama imkanı getiren bu uygulamanın, bugünden itibaren kullandırılacak krediler için geçerli olduğunu vurgulayan Kılıçoğlu, bankanın 2008 yılında ihracat sektörüne 5 milyar dolar nakdi kredi, 5,6 milyar dolar sigorta ve garanti desteği olmak üzere toplam 10,6 milyar dolar tutarında finansal destek sağlamayı hedeflediğini bildirdi.

Haber Kaynağı: