Yatırımcı gözüyle Türkiye
20 Mart 2008 Perşembe 15:40
Yabancı yatırımcı kısa vadede tedirgin. Uzun vadede ise Türkiye cazibe merkezi olma özelliğini sürdürüyor.


Deloitte’un araştırması yatırımcıların önümüzdeki altı ay için Türk ekonomisiyle ilgili beklentilerinde tedirgin olduklarını ortaya koydu.

12 aylık bir vade içinde, Türkiye’ye ayrılan fon miktarında ise artış bekleyenlerin oranı yüzde 72’yi buluyor.

Dünya piyasalarındaki dalgalanmalar ve İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nda yılbaşından bu yana yaşanan düşüş, Türk şirketlerine yatırım yapan girişim sermayesi fonlarını tedirgin etti.

Deloitte’un çalışmasına göre, geçen yıl fonlar tarafından gerçekleştirilen toplam yatırımın bir önceki seneye oranla artış gösterdi ve 2.7 milyar doları buldu. 2006 yılında gerçekleştirilen yatırım miktarı 2.3 miyar dolardı.

YATIRIM İŞTAHI SÜRÜYOR

Yatırımcıların uzun vadeli iyimserliği de devam ediyor. Deloitte Türkiye’nin sorularını yanıtlayan katılımcıların yüzde 36’sı, önümüzdeki 12 ayda Türkiye’ye ayrılan yatırım fonlarında önemli miktarda artış olacağını, yüzde 36’sı ise az da olsa artış gerçekleşeceğini belirtti. Böylece önümüzdeki bir yıl içinde yatırım fonlarında artış bekleyen yatırımcıların oranı yüzde 72’ye gerilemiş oldu. Bu oran geçmiş dönemlerde yüzde 94 (2007 ilk yarı) ve yüzde 87 (2007 ikinci yarı) idi.

Haber Kaynağı: