Emeklilik primi kaç güne indi?
20 Mart 2008 Perşembe 11:19
Hükümet ve memur emeklilik primi ve emeklilik yaşında uzlaşma sinyali verdi. İşte yeni gün sayısı ve emeklilik yaşı...


İşçileri sokağa döken sosyal güvenlik reformunda kritik viraj dönüldü. Çalışma Bakanı Faruk Çelik ile emek platformu üyesi işçi sendikaları ve işveren sendikaları konfederasyonunun dün gerçekleştirdiği zirveden uzlaşma umudu çıktı.
Teknik çalışmaların tamamlanmasından sonra, hafta başında nihai şekli açıklanacak olan pakette, şu düzenlemelerin yer alması bekleniyor:

PRİM GÜN SAYISI: "Mezarda emeklilik" eleştirilerine hedef olan 9 bin prim gün şartının esnetilmesi ve 8 bine çekilmesi gündemde. Halen 7 bin olan prim gün sayısının yeni işe girecekler için 8 bin güne indirilmesi halinde bile kademeli geçiş uygulanacak. Geçiş sürecinde gün sayısı artışı da düşük tutulacak.

EMEKLİLİK YAŞI: Bugün kadınlarda 58, erkeklerde 60 olan emeklilik yaşı, reformun ilk şeklindeki gibi 65'e yükseltilecek. Ancak 65 yaş uygulaması oldukça ileri bir tarihe ötelenecek. Böylece, 58-60 yaş barajı fiilen uzun süre devam edecek.

AYLIK BAĞLAMA ORANI: Reform düzenlemesi ile düşürülen aylık bağlama oranına farklı bir kriter getiriliyor. İlke olarak sigortalılık süresinin uzatılması hedefleniyor. Böylece, sigortalı çalışma süresi fazla olan için aylık bağlama oranı kademeli olarak daha yüksek tutulacak. Emekliliğe hak kazanır kazanmaz dilekçe veren düşük oranlı aylık bağlama oranı ile aylık alırken, geç emekliliği tercih edene daha yüksek oranda emekli aylığı bağlanacak.

ÖN UZLAŞMA SİNYALİ

Çalışma Bakanı Çelik, görüşmeden sonra, "Bugün uzlaşılan, yani hepimizin müspet gördüğü, 'bu uygundur' dediğimiz maddeler var, 'bu maddeler üzerinde çalışılmalı' dediğimiz maddeler var. Teknik heyet nihai toplamayı yapacak ve pazartesi günü de o toparlama çerçevesinde görüşmeler yapacağız" dedi.

internethaber