Emlak baronları İstanbul'a geliyor1 trilyon doları yöneten emlak fonlarının CEO'ları İstanbul Gayrimenkul Zirvesi'nde buluşacak.

24.01.2007 Ak Yatırım, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda (İMKB) 25-26 Ocak'ta yapacağı Türkiye 2007 Yatırımcı Konferansı ile eşzamanlı olarak Türkiye Gayrimenkul Zirvesi de düzenleyecek. Zirveye dünyada 1 trilyon dolarlık fonu yöneten ve Ortadoğu'dan Amerika'ya uzanan geniş bir coğrafyadaki toplam 24 yabancı gayrimenkul fonu yöneticisi katılacak.
ÖNCE ŞEHRİ GEZECEKLER
Zirve İstanbul'un önemli gayrimenkul yatırım sahalarını kapsayan şehir turu ile başlayacak, konut ve ticari amaçlı gayrimenkul yatırımlarına ilişkin panellerle devam edecek.
Ak Yatırım Genel Müdürü Berrin Önder, amaçlarının Türkiye’deki yatırım fırsatlarını dünyanın önde gelen fonlarına sunmak olduğunu belirtirken, Yatırımcı Konferansı'nda 20 borsa şirketinin yöneticilerini, Avrupa, Amerika ve Orta Doğulu fonlarla buluşturacaklarını söyledi.
Önder, "Bu fonların şirket yöneticileri, şirketlerinin 2007 planlarını, finansallarını paylaşacak ve sektörleri hakkında bilgilendirmede bulunacak. Fonlar her sene başında Türkiye borsasında yatırım yapmak istedikleri şirketleri veya hali hazırda yatırım yaptıkları şirketleri merak ediyor. Ayrıca paralel oturumda dünyanın önde gelen gayrimenkul yatırımcıları için, Türkiye’deki gayrimenkul fırsatlarını değerlendirip, panellerle gayrimenkul yatırımlarını hukuksal, finasman, demografik ve belediye imar iskan gibi değişik noktalardan tartışma imkanı olacak" dedi. Yabancıların en çok Türkiye’deki politik ve ekonomik istikrarı, ülkenin büyüme potansiyelini, rekabet gücünü ve hukuki altyapıyı merak ettiğini anlatan Önder, bu açıdan, seçimler öncesine denk gelen konferansın çok ilgi gördüğünü vurguladı.Berrin Önder, "Amacımız değişik yatırımcıları istedikleri şirketlerle ve projelerle buluşturmak, yatırımlarına aracı olmak. Konferansa katılırken bu arada Türkiye’de yatırım yapmayı planladıkları şirket ve projelerle birebir görüşmeler de yapıyorlar" dedi.

ZİRVEYE KATILAN FONLAR
AIG, Apollo Real Estate Advisors, Apollo Rida Poland, Citigroup, Collins Stewart, Cordea Savills, Corio, Cushman&Wakefield, De Waal International, DEG KFW Bankengruppe, Emaar, Eta Star, ForumInvest, Kuwait Finance House, Lehman Brothers, Merrill Lynch, MFI AG, Orca Burlings Bank International, Redevco, Salamanca Capital, Salamanca Finance, SGRF, TIAA-CREF, Zebar Group.