İspanya ekonomik krize doğru sürükleniyor

İspanya'da işsiz sayısı 800 bin'e çıkacak.


İspanya'da son dönemlerde ekonomide arka arkaya açıklanan olumsuz rakamlar, ülke basınında "krizin gelişi" olarak yorumlandı.

Önümüzdeki 2 yıl içinde İspanya'da ekonomik büyümede yavaşlama beklenirken, İspanyol İşadamları Konfederasyonu (CEOE) Başkanı Gerardo Diaz Ferran, bu dönemde işsiz sayısının 600 bin ile 800 bin arasında artmasının beklendiğini açıkladı. "Tüm işadamları endişeli" diyen CEOE Başkanı, "şirketlerin büyümesinin sağlanması için finans sistemine likit aşılanması gerektiğini" savundu.

Açıklanan son rakamlarda, Uluslarası Para Fonu (IMF), İspanya'nın 2008'deki ekonomik büyümesini, öngörülen yüzde 2'den yüzde 1.8'e düşürmüş, İspanya Merkez Bankası, konut değerlerinde yüzde 15 ile 20 arasında düşüş olacağını öngörmüş, mart ayı sonunda enflasyon oranı yüzde 4,5'e yükselmişti. 4 yıl daha ülkeyi yönetecek olan sosyalist lider Jose Luis Rodriguez Zapatero, herşeye rağmen sosyal reformlara devam edeceklerini açıklarken, mevcut halde 600 avro olan asgari ücreti de 800 avroya çıkarmayı vadetti.

haber3