Dolar dalgalandı, altın değer kazandı

Uluslararası piyasalarda geçen hafta, ABD Doları, önemli para birimleri karşısında dalgalı bir seyir izlerken, altın fiyatları yükseldi.

ABD ekonomisindeki durgunluk kaygılarının artması, uluslararası borsaları etkileyen en önemli unsurlardan biri oldu.

Milyarder İşadamı George Soros, yüksek riskli tutsat (mortgage) krizi kaynaklı küresel zararın 1 trilyon doları geçebileceğini söyledi.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Soros, yüksek riskli tutsat (mortgage) kaynaklı bilinen zararın şu an 1 trilyon doları bulduğunu ifade ederek, bunun makul bir rakam olduğunu ve hala büyümeye devam
ettiğini söyledi.

Soros, düzenleyici kurumların tutsat piyasasını düzenlemede başarısız olduğunu ifade etti.

Döviz konusuna da değinen Soros, merkez bankalarının ellerinde dolar tutma isteğinin azaldığını belirtti.

Soros, mali krizin akut kısmının geride bırakılmış olabileceğini, ancak kredi krizinin piyasalara etkisinin olacağını kaydetti. ABD Merkez Bankasının (FED), mevcut ekonomik önlemlerin başarılı olmaması halinde, likiditeyi artırmayı amaçlayan "Acil Durum Planı" devreye sokacağı bildirildi.

The Wall Street Journal gazetesinde yer alan habere göre, Acil Durum Planı, FED’in yetkilerini artırarak, alternatifli, borçlanma imkanlarını çoğaltıcı ve likidite artırıcı önlemleri içeriyor.

Alternatiflerden birini, Hazinenin, piyasalardan, ihtiyacı üzerinde borçlanarak FED’i fonlaması oluştururken, diğer bir seçenek olarak ise Hazine yerine FED ismini taşıyan borçlanma enstrümanlarının piyasaya
sürülmesi oluşturuyor.

ABD’de tutsat (mortgage) kredisi başvuruları arttı. Mortgage Bankerleri Birliği verilerine göre, konut kredisi endeksi, geçen hafta, bir önceki haftaya göre yüzde 5,4 artarak 725,6 oldu.

Endeks bir yıl önce 646,6 düzeyindeydi. Geçen hafta tutsat kredisi başvurularının artmasında, hükümet destekli kredi programlarının etkisi olduğu belirtiliyor.

ABD’de işsizlik maaşı için başvuranların sayısı 53 bin düştü. Ticaret Bakanlığının açıkladığı verilere göre, 5 Nisan ile biten haftada işsizlik maaşı için başvuranların sayısı 410 bin kişiden 357 bin kişiye düştü. Önceki haftaki veriler, işsizlik maaşı için başvuruların son 2 yılın en yüksek seviyesinde olduğunu gösteriyordu. Ekonomistler, işsizlik maaşı için 385 bin başvuru olmasını bekliyorlardı.

ABD’de dış ticaret açığı beklentilerin üzerinde artarak Şubat ayında 62,3 milyar dolar oldu.

Ticaret Bakanlığının yaptığı açıklamada, Şubat ayında dış ticaret açığının yüzde 5,7 arttığı ve geçen yıl Kasım ayından bu yana en yüksek seviyeye çıkarak 62,3 milyar dolar olduğu belirtildi. Ocak ayında dış ticaret açığı 59 milyar dolar olmuştu.

Ekonomistler, Şubat ayı için dış ticaret açığının 57,5 milyar dolar olmasını bekliyordu.

Açıklamada, ABD’de resesyon kaygısı nedeniyle ekonomik büyümenin düşmesine rağmen, mal ve hizmet ithalatının yüzde 3,1 artarak 213,7 milyar dolar olduğu ifade edildi.

ABD’nin petrol ithalatının 11 aylık yükselişten sonra Şubat ayında azalarak 37,7 milyar dolar olduğu da kaydedildi. Bu arada, Uluslararası Para Fonu (IMF) raporunda, ABD ekonomisinin bu yıl durgunluğa gireceği belirtildi.

IMF’nin, IMF ve Dünya Bankasının yıllık bahar toplantılarından önce yayımlanan "Dünyanın Ekonomik Görünümü" başlıklı raporunda, temel öngörülerin ABD ekonomisinin konut piyasası ve mali piyasalardaki kriz nedeniyle bu yıl durgunluğa gireceği ve gelecek yıl ise yavaş yavaş toparlanmaya başlayacağı belirtildi.

Raporda, 2007 yılında yüzde 2,2 büyüyen ABD ekonomisinin, bu yıl yüzde 0,5 (son 17 yılın en kötü büyüme hızı) ve 2009’da yüzde 0,6 büyüyeceği ifade edildi. Beyaz Saray, Şubat ayında 2008 yılı için büyüme oranını yüzde 2,7 ve 2009 için yüzde 3,1 olarak açıklamıştı.

ABD’de konut sektöründeki sıkıntılı dönemin devam edeceğini, tüketici harcamalarının ve yatırımların azalacağını belirten IMF, petrol fiyatlarının yüksekliği nedeniyle enflasyonun yüzde 2 olacağı tahmininde
bulundu.

ABD’de ev fiyatlarının 2007-2008 yıllarında yüzde 14 ila 22 düşmesinin beklendiği belirtilen raporda, ABD Merkez Bankası’nın (FED) faiz oranlarını "bir süreliğine" düşük tutmasına ihtiyaç olabileceği ifade
edildi.

Sıkıntılı bir dönemden geçen ABD ekonomisini desteklemek için maliye politikasının kullanılabileceğine işaret edilen raporda, konut piyasası ve mali piyasalarda kamu desteğinin düşünülebileceği vurgulandı.

IMF, geçen yıl yüzde 2,6 büyüyen avro bölgesi ekonomisinin bu yıl yüzde 1,4 ve gelecek yıl ise yüzde 1,2 büyümesini bekliyor.

Avrupa’da mali piyasaların, ABD’deki konut sektörü ve kredi krizinden kaynaklı sorunlara maruz kaldığı vurgulanan IMF raporunda, İngiltere’de ekonominin bu yıl ve gelecek yıl yüzde 1,6, Almanya’da bu yıl yüzde 1,4 ve gelecek yıl yüzde 1, Fransa’da da bu yıl yüzde 1,4 ve gelecek yıl yüzde 1,2 büyüyeceği bildirildi.
ALTIN FİYATLARI
Ekonomistler, altının ons fiyatının yavaş da olsa tekrar 1,000 doları görebileceğini, doların zayıf olması, enflasyon kaygıları, ABD Merkez Bankası’ndan (FED) daha fazla faiz indirimi beklentisi ve mali piyasalardaki kaygıların altın piyasasına desteği sürdüreceğini tahmin ediyorlar.

Altının ons fiyatı 17 Mart’ta 1,030.80 dolara tırmanmış ve geçen hafta ise son iki ayın en düşük seviyesi olan 872,90 doları görmüştü.
MENKUL KIYMET PİYASALARI
New York Menkul Kıymetler Borsası’ndaki endeksler, haftayı düşüşle kapattılar.

Dow Jones Endeksi, ortalama yüzde 2,3 oranında değer kaybederek, 12,325.42 puandan haftayı kapattı.

Teknoloji endeksi Nasdaq Bileşik Endeksi yüzde 3,4 oranında değer kaybıyla haftayı bitirirken, Standard and Poor’s 500 endeksi ise yüzde 2,7 oranında değer kaybıyla haftayı kapattı.

Tokyo Borsası’nda, Nikkei Endeksi, yüzde 0,2 oranında değer kazanarak, hafta sonunda 13,323.73 puandan kapandı.
Londra Menkul Kıymetler Borsası’nda FTSE-100 endeksi de ortalama 51,6 puan (yüzde 0,9) değer kaybederek, 5,895.5 puandan haftayı kapattı.
PETROL FİYATLARI
Öte yandan, ham petrol fiyatları geçen hafta yükseldi. ABD Ham Petrolünün, Mayıs ayı varil teslim fiyatı, 3 sentlik artışla, 110,14 dolara çıktı.

Brent türü Kuzey Denizi ham petrolünün varil fiyatı da, 55 sentlik artışla 108,75 dolara yükseldi. Bu arada, petrol fiyatlarındaki artış nedeniyle, ABD’de, hem benzin hem de mazot fiyatları yükseltildi.

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), ABD ve diğer sanayileşmiş ülkelerde ekonomik büyümenin yavaşlaması nedeniyle dünya petrol talebinin beklenenden çok daha az artacağını bildirdi.

IEA’nın aylık Petrol Piyasası Raporu’na göre, bu yıl küresel petrol tüketimi, günlük 1,27 milyon varil artacak. IEA, bu tahminiyle daha önceki beklentisini günlük 460 bin varil düşürmüş oldu.

IEA’nın, dünya petrol talebiyle ilgili tahminlerini revize etmesinde, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) üyelerinin petrole olan talebinin düşmesinin büyük payı olduğu belirtildi.

IEA, OECD’nin bu yıl beklenen petrol talebini de günlük 320 bin varil azaltarak, günlük 48,9 milyon varil olarak hesapladı.
mynet