Piyasalarda bilanço alarmı
14 Nisan 2008 Pazartesi 09:41
General Electric'in ilk çeyrek bilançosu piyasaları korkuttu. Dev ABD şirketleri bu hafta bilancolarını açıklıyor. Kim mi onlar?


Bu hafta piyasalar dalgalı bir seyin izleyebilir. Dev Amerikan şirketi General Electric'in ilk çeyrek bilancosunun kötü çıkması sadece Wall Street'i değil İMBK'yi de cuma günü sarsmıştı. İşte bu endişe yeni haftaya sarktı. Çünkü bu hafta ABD şirketleri 2008 yılının ilk çeyrek bilançolarını açıklıyor.

GENERAL ELECTRİC ŞOK ETTİ

Olumsuz veriler piyasaları derinden sarsabilir. Geçen cuma günü General Electric'in bilanco rakamları şok etti. Neredeyse Amerika'nın sembolü olan firma, 15 yılsonra ilk kez bu kadar kötü bir performans gösterdi.. ABD'deki bu olumsuz haber bize çabuk yansıdı. Güne iyi başlayan İMBK endeksi bu haberle sarsıldı ve sert bir düşüş yaşandı. Durgunluğa giren ABD ekonomisinde resesyon beklentisi gitikçe kuvvetlendi.

BİLANÇOLARI AÇIKLAYACAK DEV FİRMALAR

Bu hafta bilanço açıklama yönünden belki en yoğun hafta olacak. Bugün 2007 son çeyreğinde 8 milyar dolarlık zarar yazmış olan Alman Bankası IKB Deutsche ilk çeyrek bilancosunu açıklayacak.

Yarın Intel ve Johnson &Johnson, 16 Nisan Çarşamba JP Morgan, IBM ve Coca Cola, 17 Nisan Perşembe Merrill Lynch, Google, Nokia'nın, 18 Nisan Cuma Citibank, Caterpillar, Xerox, Honeywell'in ilk çeyrek bilançoları açıklanacak.

Sabah yazarı Abdurrahman Yıldırım, bilançolar ışığında borsanın seyrini şu şekilde yorumluyor:

Bu haftaki bilançoların piyasalara yansıması da, bu çerçevede önce sert olabilir. Ama sonra bandın alt tarafına yaklaşıldığında tersi gelişmeler gündeme gelebilir.
Buradan hareketle bu dönem bilanço açıklamalarından piyasaların ocak ayındaki gibi ağır darbeler almayabileceği düşünülebilir.
Türkiye'de ise yurt dışı piyasalara bağımlılık devam ediyor. Siyasette ise yumuşama rüzgarı esiyor. Bu durum, piyasaların siyasi risk algılamasını azaltıyor.
internethaber