Finans krizinde yeni senaryo
14 Nisan 2008 Pazartesi 14:09
Dünyayı saran kriz dalgası bizleri nasıl etkileyecek? Wall Street Journal'da yayınlanan Türkiye makalesi iç karartıcı..


Uluslararası krizin analiz edildiği bir makalede Türkiye için “stagflasyonist senaryo” biçildi. Bu durum hem enflasyonun hem de işsizliğin yükselmesi anlanıma geliyor.

The Wall Street Journal tarafından yayınlanan analizde Dankske Bank’ın Yükselen Piyasalar Baş Analisti Lars Christensen’in görüşlerine de yer verildi.

“STAGFLASYONİST SENARYO”

Christensen, “Kırılgan para birimleri, yüksek dış borç, yüksek enflasyon oranları ve kararan ihracat olanakları karışımı “stagflasyonist senaryo” için sahne hazırlıyor” yorumunu yaptı. Büyüme durma noktasına gelirken, enflasyonun yükselmeye devam ettiği ekonomik durum "stagflasyon" olarak adlandırılıyor. Christensen “Böyle bir ortamda politika yapımcıları için ‘doğru kararları’ vermek gerçekten daha zor oluyor” dedi.

Türkiye’deki büyümenin şimdiden önemli ölçüde yavaşladığına dikkat çekilen analizde, Merkez Bankasınca yayınlanan son beklentiler anketinin yıl sonu enflasyon beklentisinin yüzde 8 üzerine çıktığına, bunun da iki işaret edildi.

“MERKEZ BANKASI FAİZ İNDİRME PLANLARINI RAFA KALDIRDI”

Christopher Emsden, analizinde Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz'ın kısa vadeli faiz oranlarını indirme planlarını rafa kaldırdığını belirtirken, yüzde 15,25 düzeyinde bulunan Türkiye’deki gecelik faizlerin, İzlanda’da yüzde 15,5’e çıkarıldığı kısa bir süre öncesine kadar dünyanın en yüksek oranları olduğuna işaret etti.
Türkiye’de iç talebin adeta durma noktasına gelerek enflasyon baskılarını hafiflettiğini kaydeden Emsden, "Durmuş Yılmaz’ın, risk priminin fırladığını ve piyasa oynaklığı önlemlerinin, Türk lirasının dolara karşı yüzde 30 değer kaybettiği Mayıs 2006’ya göre daha yoğun olduğuna işaret ettiğini" yazdı.

Emsden şöyle devam etti:
“Daha zayıf bir para birimi, enerji ithalatını, enflasyonu daha yukarıya çekmeye zorlar, bu da, Merkez Bankası’nı ekonomik büyümenin son altı yılın en düşük düzeyine indiği bir sırada faiz oranlarını yükseltme gibi hiç de hoş olmayan olasılıkla karşı karşıya bırakır.”

“ENFLASYONUN KONTROLÜ HER ŞEYİN ANAHTARI”

New York’taki Moody’s Investors Service’de Türkiye uzmanı kredi yetkilisi Kristin Lindow da, “Enflasyonu kontrol altına almak diğer her şeyin anahtarı” değerlendirmesini yaptı. The Wall Street Journal analizini, “Bu tür bir senaryo, özellikle, şirketlerin büyük ölçüde dış borçlanmaya yöneldikleri Türkiye için acı olur, çünkü zayıf lira, borç ödeme maliyetlerini yükseltir” uyarısı ile noktaladı.

STAGFLASYON NEDİR?

Stagflasyon kavramı, bir ekonominin, aynı anda hem işsizlik hem de enflasyon içinde bulunması durumunu ifade eder.
internethaber