Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, bazı bakanlık ve müsteşarlıklara gönderdiği yazıda, sözde Ermeni soykırımının inkarının cezalandırılmasına ilişkin yasa teklifi nedeniyle Fransız firmalara uygulanan ekonomik ambargonun, "Kararlılıkla" sürdürülmesini istedi.

Dışişleri Bakanlığı Avrupa Genel Müdür Yardımcılığı tarafından hazırlanan yazı, Ulaştırma, Milli Savunma, Maliye, Bayındırlık ve İskan, Sağlık, Enerji ve Tabii Kaynaklar, Sanayi ve Ticaret, İçişleri, Çevre ve Orman Bakanlıkları’nın yanısıra Hazine, Dış Ticaret ve Savunma Sanayii Müsteşarlığı’na gönderildi. Yazıda, özetle şöyle denildi:

TEPKİ YARATTI: Sözde Ermeni soykırımının inkarının cezalandırılmasına yönelik yasa teklifi, 12 Ekim 2006’da Sosyalist Parti tarafından Fransız Ulusal Meclisi’nin gündemine getirilmiş ve kabul edilmiştir. Yasa tasarısının yürürlüğe girmesi, uzun bir sürece tabi olmakla birlikte atılan bu ilk adım ülkemizde büyük tepki yaratmıştır.

SIKÇA YAKINMALAR BAŞLADI: Yasa teklifinin kabulünün, Türkiye-Fransa ekonomik ilişkileri üzerinde de Fransız şirketleri aleyhine yansımaları olmuştur. Nitekim, Fransız yetkililerinin son dönemde sıkça bu durumdan yakındıkları gözlenmektedir. Bu gelişme, tepkilerimizin, Fransız makamları tarafından resmi düzeyde algılanmaya başlandığını göstermesi bakımından dikkat çekicidir.

DEVAM ETMELİ: Fransız tarafında oluşmaya başlayan bu algılamanın devamı, uygulamalarımızın caydırıcılığının sağlanması ve uyarılarımızın yerini bulmasının temini bakımından önem arz etmektedir. Zira belli Fransız çevrelerinde, "Türkiye’den gelecek özellikle ekonomik alandaki tepkilerin, kamuoyumuzda ilk anda ortaya çıkan infiali yansıttığı, geçmişte olduğu gibi ilişkilerin kısa bir dalgalanmadan sonra tekrar normalleşeceği" gibi bir anlayış mevcuttur.