Emekli maaşları artacak mı?
22 Nisan 2008 Salı 11:47
Bakan Çelik emekliler arasındaki farkı gidereceklerini, intibak yasası çıkaracaklarını söyledi. Bakın bu sözler ne anlama geliyor?


Yeni Sosyal Güvenlik Yasası’na tepkiler sürerken, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, emeklilerin maaş farkını gidermek için “intibak yasası” çıkaracaklarını açıkladı. Bakan Çelik, “Son enflasyon rakamları ele alınarak intibak içinde değerlendirme yapacağız. Süper emekli, 1995 emeklisi, 2000 öncesi emekliler var. Hepsine ayrı uygulama yapılmış. Birisi 560, diğeri 720-960 YTL arasında maaş alıyor. Hükümet olarak Türkiye’nin imkanları çerçevesinde bir çıkış yolu bulacağız” dedi.
Sosyal güvenlik uzmanı Ali Tezel, Bakan’ın bu açıklamasının ne anlama geldiğini şöyle değerlendirdi.

ÇÖZÜM GERÇEKTEN ZOR

Emekliler arasında büyük bir çekişme var şu anda. Geçmiş yıllarda tavandan emekli olmuş (tavan dediğimiz 15 bin 175 göstergeye karşılık gelir) bir kişi, eski emekli ise aldığı aylık 600 YTL civarında. Yeni emekli 15 bin 175 göstergeden emekli olduğunda aldığı aylık 1200 YTL’den başlayıp 1800 YTL’ye çıkabiliyor. Yetkililere “İkimiz de aynı göstergeden, tavandan emekli olduk. Bizim aylığımız niye onların üçte biri oranında?” diyorlar. Bu anlamda bir sıkıntı var. Sayın Bakan bu sıkıntıyı tespit etmiş ve çözüm üretileceğini söylüyor ama çözüm gerçekten çok zor.

İNTİBAKTAN KAÇ KİŞİ YARARLANACAK

İntibaktan yararlanacak olan kesim 3 milyon emeklinin üzerindedir. Bunların bir kısmı vefat etmişse, geride kalan eş ve çocuklarıyla beraber 6-7 milyon kişiyi bulur. Yani 6-7 milyon kişi intibaktan yararlanıp, daha fazla emekli aylığı ve dul ve yetim aylığı alabilir.
BAKANIN İNTİBAKTAN KAST ETTİĞİ NE?

En son benim ortaya çıkardığım bir haber vardı: “Emekliler aylıklarınızı kestirin, bir gün çalışın yeniden emekli olun, emekli aylığınız artsın” diyordum. Şimdi Sayın Bakan’ın verdiği beyanatın içinde bunun gerekçesi gizli. Durum şu: Geçmiş yıllarda emekli olanlar, emekli aylıklarını sadece ve sadece TÜFE kadar arttırabiliyorlar. Yani geçen sene TÜFE yüzde 10 olduysa emekli aylıklarını yüzde 10 artırabiliyorlar. Fakat emekli olacak olanların aylıkları, hem TÜFE, hem de gelişme hızı kadar artıyor. Son 10 yıl içinde ülkemiz yüzde 70 oranında gelişmiş. Yani büyüme hızı yüzde 70 olmuş. Ancak bu dönemde emekli aylıklarının yüzde 70 oranında gerilediğinden bahsedebiliriz. Yani aslında şu anda aldıkları 100’ün, 170 olması gerekir. Ama 100 alıyorlar, 70’ini alamıyorlar. Gelişme hızından gelen fark, emekli aylıklarına yansıtılmıyor. İşte, “intibak” dediğimiz olay bu.

10 YIL SONRA DAHA AZ EMEKLİ MAAŞI BAĞLANACAK

Buna sosyal güvenlik reformunda getirilen perspektifte bakarsak aslında çok fazla birşey yapılabileceğini sanmıyorum. Zaten sosyal güvenlik reformu ile çalışanlara daha az emekli aylığı bağlanması amaçlandı. 10 yıl sonraki dönemde aylık bağlama oranı yüzde 2’ye düşürülerek, güncelleme katsayısındaki gelişme hızının yüzde 70’i alınarak, daha az emekli aylığı verilecek.

internethaber