Bilgisayar, kullanıcıdan aldığı verilerle mantıksal ve aritmetiksel işlemleri yapan; yaptığı işlemlerin sonucunu saklayabilen; sakladıgı bilgilere istenildiginde ulaşılabilen elektronik bir makinedir. Bu işlemleri yaparken veriler girilir, işlenir, depolanabilir ve çıkışı alınabilir. Bilgisayar işlem yaparken hızlıdır, yorulmaz, sıkılmaz. Bilgisayar programlanabilir. Bilgisayar kendi başına bir iş yapmaz.


Giriş:

Kişi tarafından veya bilgisayar tarafindan saglanan verilerdir. Bu veriler, sayılar, harfler, sözcükler, ses sinyalleri ve komutlardır. Veriler giriş birimleri tarafindan toplanır.

Işlem:

Veriler insanların amaçlari dogrultusunda, programın yetenekleri ölçüsünde işlem basamaklarından geçer.

Bellek:

Verilerin saklandigı yerdir. Giriş yapılan veriler, işlenen veriler bellekte saklanır.


Çıkış:

Bilgisayar tarafindan üretilen rapor, döküman, müzik, grafik, video, resimlerdir. İşlenmış sonuçların yazılı olarak ekrandan veya diğer çıkış birimlerinden çıkarılmasıdır.Bir bilgisayar sistemi işletmek için yazılım ve donanıma gereksinim duyulmaktadır. • Bilgisayar donanımı (hardware): Bilgisayarların fiziksel elektronik kısımlarına donanım denilmektedir. Elle tutulabilirler. Ekran, klavye, Sabit disk (harddisk), fare, yazici, bellek, mikroişlemci, tarayıcı,… Bilgisayar yazılımı (sofware): Donanımı kullanmak için gerekli programlardır. Bilgisayarın nasıl çalisacagini söylerler. Elle tutulmazlar. Belirli bir işlemi yapmak üzere bilgisayara kurulurlar (set up, install). Örnegin: Kelime işlem (word processor) programları son kullanıcıların yazı yazması için kullanılır. Tablolama (spread sheet), sunu (presentation), programlama dilleri (Pascal, C ...), ses (sound) programı gibi.

Alıntıdır..