+ Konu Cevapla
1 den 5´e kadar. Toplam 5 Sayfa bulundu

Elekronik - Algılayıcılar [Sensörler]

 Bilgisayar Güvenliği. Katagorisinde ve  Elektronik & Bilgisayar Forumunda Bulunan  Elekronik - Algılayıcılar [Sensörler] Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  Hakkımı Ver Gideyim Adalet! LAFAKOZ Baktabul'un Çılgını LAFAKOZ Baktabul'un Çılgını LAFAKOZ Baktabul'un Çılgını LAFAKOZ Baktabul'un Çılgını LAFAKOZ Baktabul'un Çılgını LAFAKOZ Baktabul'un Çılgını LAFAKOZ Baktabul'un Çılgını LAFAKOZ Baktabul'un Çılgını LAFAKOZ Baktabul'un Çılgını LAFAKOZ Baktabul'un Çılgını LAFAKOZ Baktabul'un Çılgını LAFAKOZ - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Jan 2008
  Bulunduğu Yer
  'den
  Mesajlar
  3.078
  Blog Yazıları
  34
  Tecrübe Puanı
  107374600

  hımss Elekronik - Algılayıcılar [Sensörler]

  1 GIRIS

  Algilayicilar ("duyarga" da denmektedir) fiziksel ortam ile endüstriyel amaçli elektrik/elektronik cihazlari birbirine baglayan bir köprü görevi görürler. Bu cihazlar endüstriyel proses sürecinde kontrol , koruma ve görüntüleme gibi çok genis bir kullanim alanina sahiptirler.

  Günümüzde üretilmis yüzlerce tip algilayicidan söz edilebilir. Mikro elektronik teknolojisindeki inanilmaz hizli gelismeler bu konuda her gün yeni bir bulus ya da yeni bir uygulama tipi gelistirilmesine olanak saglamaktadir
  Teknik terminolojide Sensor ve Transducer terimleri birbirlerinin yerine sik sik kullanilan terimlerdir. Transducer genel olarak enerji dönüstürücü olarak tanimlanir. Sensor ise çesitli enerji biçimlerini elektriksel enerjiye dönüstüren cihazlardir. Ancak 1969 yilinda ISA (Instrument Society of America) bu iki terimi es anlamli olarak kabul etmis ve "ölçülen fiziksel özellik, miktar ve kosullarin kullanilabilir elektriksel miktara dönüstüren bir araç" olarak tanimlamistir.

  Endüstride en sik kullanilan algilayicilar için ölçülen büyüklükler ve çikis büyüklüklerine ait bilgiler Tablo 1'de verilmistir.

  2 ALGILAYICILARIN SINIFLANDIRILMASI

  Algilayicilari birbirinden farkli birçok sinifa ayirmak mümkün. Ölçülen büyüklüge göre, çikis büyüklügüne göre, besleme ihtiyacina göre vb… Asagida bu siniflardan bazilarina deginilecektir.

  2.1 Giris Büyüklüklerine Göre

  Algilayicilarla ölçülen büyüklükler 6 gruba ayrilabilir. Bunlar;

  1. Mekanik : Uzunluk, alan, miktar, kütlesel akis, kuvvet, tork (moment), Basinç, Hiz, Ivme, Pozisyon, Ses dalgaboyu ve yogunlugu
  2. Termal : Sicaklik, isi akisi
  3. Elektriksel : Voltaj, akim, çarc, direnç, endüktans, kapasitans, dielektrik katsayisi, polarizasyon, elektrik alani ve frekans
  4. Manyetik : Alan yogunlugu, aki yogunlugu, manyetik moment, geçirgenlik
  5. Isima : Yogunluk, dalgaboyu, polarizasyon, faz, yansitma, gönderme
  6. Kimyasal : Yogunlasma, içerik, oksidasyon/redaksiyon, reaksiyon hizi, pH miktari

  2.2 Çikis Büyüklüklerine Göre

  Öte yandan analog çikislara alternatif olan dijital çikislar ise bilgisayarlarla dogrudan iletisim kurabilirler. Bu iletisimler kurulurken belli bazi protokoller kullanilir. Bunlardan seri iletisim protokollerine, asagida kisaca deginilmistir.

  RS232C: Bu protokol baslangiçta telefon veri iletisimi için tasarlanmistir. Daha sonra birçok bilgisayar sistemi bunu sikça kullanmaya baslamis ve sonuçta RS232 standart bir iletisim protokolu haline gelmistir. RS232C'nin çalismasi tek sonlamalidir(single ended). Lojik 1 = -15,-3 arasinda ve lojik 0 = +3,+15 arasindadir. Algilayicilar verileri bitler halinde ve seri iletisim protokoluna uygun olarak bilgisayara gönderir. RS232C bir single ended arayüze oldugundan alici ve gönderici arasindaki uzaklik dis çevreden gelen olumsuz faktörlerin (EMI,RFI enterferanslar) azaltilmasi açisindan kisa tutulmalidir.

  RS422A : Bu protokol Differantial ended bir arayüze sahiptir. Alici verici arasindaki uzaklik yeterince en uzak seviyededir. Hatlarda bu mesafe sebebiyle olabilecek zayiflama 200mV seviyesine kadar azalsa da sistem iletisime devam eder. Diferansiyel ara birim sayesinde sinyaldeki zayiflama ihmal edilebilir düzeye çekilir ve oldukça yüksek bir veri hiziyla haberlesme saglanabilir. Algilayici ve bilgisayar arasindaki iletisimde Twisted Pair (Bükülmüs kablo) kullanildigindan dis etkilerden etkilesim azdir.

  RS485 : Standart 422A protokolu genisletilerek olusturulmus bir protokoldür. Bu protokol ile birlikte çalisabilen 32 adet alici vericinin tek bir kabloyla veri iletisimi saglanabilir. RS485 protokolü kablodaki iletisim problemlerini ortadan kaldirmaktadir.

  Çikis AraBirim Tipi Max Kablo Uzunlugu Max Veri hizi Iletisim Tipi
  RS232C Single Ended Voltage 15 mt 20Kbps Point to point
  RS422A Differantial Voltage 1,2 Km 10Mbps Point to point
  RS485A Differantial Voltage 1,2 Km 10Mbps MultiDrop (32 Node)
  Table 2: Seri iletisim protokollerinin karsilastirilmasi

  2.3 Besleme Ihtiyacina Göre

  Algilayicilar besleme ihtiyacina göre iki sinifa ayrilabilir. Bunlar ;

  2.3.1 Pasif Algilayicilar
  Hiçbir sekilde disardan harici enerji almadan (besleme gerilimine ihtiyaç duymadan) fiziksel ya da kimyasal degerleri bir baska büyüklüge çevirirler. Bu algilayici tipine örnek olarak Termocouple (T/C) ya da anahtar gösterilebilir. T/C asagida etraflica anlatilacaktir. Anahtar ise bilindigi gibi mekanik bir hareketi elektriksel bir kontaga dönüstürmektedir.

  2.3.2 Aktif Algilayicilar
  Çalismalari için harici bir enerji beslenmesine ihtiyaç duyarlar. Bu algilayicilar tipik olarak zayif sinyalleri ölçmek için kullanilirlar. Aktif algilayicilarda dikkat edilmesi gereken nokta giris ve çikislardir. Bu tip algilayicilar dijital ya da analog formatta elektriksel çikis sinyali üretirler. Analog çikislilarda, çikis büyüklügü gerilim ya da akimdir. Gerilim çikisi genellikle 0-5V araliginda oldukça yaygin kullanilmaktadir. Ancak 4-20mA akim çikisi da artik endüstride standart haline gelmistir. Bazi durumlarda 0-20mA akim çevrimi kullanilmaktadir Ancak endüstride çogu zaman hatlarda meydana gelen bozulma kopma gibi durumlarda sistemin bu durumu kolay algilamasi ve veri iletisiminin saglikli yapilabilmesi için 4-20mA daha yaygin kullanilir. Çok eski algilayicilar 10-50 mA akim çikislarina sahiptirler. Endüstride en yaygin kullanilan 4-20 mA çevrim tipinin kullanimi bazi özel durumlar gerektirmektedir. Bu noktalar;

  " Algilayicilarin yerlestirildigi uzak noktalarda elektrik besleme geriliminin olmamasi gereklidir.
  " Algilayicilar gerilim sinyalinin sinirli olabilecegi durumlarda tehlikeli uygulamalarda kullanilmalidirl
  " Algilayiciya giden kablolar iki ile sinirlanmalidir.
  " Akim çevrimsinyali göreceli olarak gürültü geriliminin ani siçramalarina karsi korumalidir. Ancak bunu uzun mesafe veri aktarimininda yapamaz.
  " Algilayicilar, ölçüm sisteminden elektriksel olarak izole edilmelidir.

  Alıntıdır..
  Bize Her Sevdadan Geriye Kalan,
  Sadece GALATASARAY


 2. #2
  Hakkımı Ver Gideyim Adalet! LAFAKOZ Baktabul'un Çılgını LAFAKOZ Baktabul'un Çılgını LAFAKOZ Baktabul'un Çılgını LAFAKOZ Baktabul'un Çılgını LAFAKOZ Baktabul'un Çılgını LAFAKOZ Baktabul'un Çılgını LAFAKOZ Baktabul'un Çılgını LAFAKOZ Baktabul'un Çılgını LAFAKOZ Baktabul'un Çılgını LAFAKOZ Baktabul'un Çılgını LAFAKOZ Baktabul'un Çılgını LAFAKOZ - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Jan 2008
  Bulunduğu Yer
  'den
  Mesajlar
  3.078
  Blog Yazıları
  34
  Tecrübe Puanı
  107374600

  hımss Ce: Elekronik - Algılayıcılar [Sensörler]

  3 DINAMIK ÖLÇÜMLER IÇIN ALGILAYICILAR

  3.1 Ivme Ölçerler
  Ivme ölçerler, genel amaçli mutlak hareket ölçümlerinde, sok ve titresim ölçümlerinde kullanilirlar.Bir yapinin ya da bir makinanin ömrü,çalisma sirasinda maruz kaldigi ivmenin siddeti ile orantilidir. Bir yapinin çesitli noktalarindaki titresimin genligi ve fazi, bir modal analiz yapilabilmesine izin verir. Yapilacak olan bu analiz sonucunda dinamik olarak çalisacak parçalarin çalisma modlari belirlenerek tüm sistemin dinamik karakteri ortaya konabilmektedir.
  Sismik ivmeölçerler ile yer, bina, köprü üzerinde deprem, insaat, madencilik çalismalari, büyük nakliye vasitalarin yol açtigi titresimler ölçülebilir. Yüksek frekansli ivmeölçerler ile çarpma testleri, çok yüksek devirli motorlarin testleri yapilabilir. Ivmeölçerler ölçme teknigine görede farkli siniflara ayrilirlar. Konuyla ilgili ayrinti ilerki sayfalarda belirtilmistir.

  3.1.1 Piezoelektrik Ivme ölçerler

  Piezoelektrik ivmeölçerler çok düsük frekansli sismik uygulamalardan, çok yüksek frekansda dogrusal çalisma araligi gerektiren çarpma testlerine kadar birçok ölçme uygulamasinda kullanilan, küçük boyutlu, yüksek sicaklik araliginda çalisabilen, endüstriyel standartlarda kilif içinde yapilandirilmis transdüserlerdir.
  Kuvarz ya da seramik kristaller bir kuvvet altinda kaldiginda picocoulomb seviyesinde elektrik yükü üretirler. Bu elektrik yükünün kristal üzerindeki degisimi yer çekimi ivmesinin degisimi ile dogru orantilidir. Ivmeölçerlerdeki sismik kütlenin ivme altinda maruz kaldigi atalet kuvveti piezoelektrik kristale etkir ve ivme ile dogru orantili bir elektrik sinyali çikisi verir. Bir yongaya (Mikro Elektronik devre/chip) sahip Piezoelektrik ivmeölçerlerin içinde sinyali tasinabilir voltaj sinyaline çeviren bir sinyal kosullayici devre vardir (Integrated Electronics Piezoelectric - IEPE). Bu tip Algilayicilar gürültüden minimum etkilenirler. Üzerinde çevirici elektronik devre olmayan (Charge Mode) Algilayicilar harici bir çevirici (Charge Amplifier) ile kullanilirlar. Charge Mode Algilayicilar yüksek sicakliktaki uygulamalarda kullanilmak için idealdirler.

  3.1.2 Kapasitif Ivmeölçerler

  Kapasitif ivmeölçerler düsük seviyeli ve düsük frekansli titresimleri, statik ivmeleri ölçmede kullanilirlar. Karsilikli yerleitirilmis kapasitör seklinde çalisan iki plaka arasindaki kapasitansin degismesi prensibi ile ölçüm yaparlar. Bu plakalar arasindaki mesafe ve dolayisi ile kapasitans ivme altinda degisir ve ivme ile dogrusal bir sinyal dogururlar. Bu tip Algilayicilar özel bir sinyal kosullama gerektirmezler. 12VDC ya da 24 VDC ile beslenmek sureti ile çalisirlar. Özellikle robotik, otomotiv sürüs kalite testleri, bina dinamigi ölçümü gibi yerlerde kullanilirlar.

  3.2 Basinç Algilayicilari


  3.2.1 DINAMIK BASINÇ ALGILAYICILARI
  Dinamik basinç algilayicilari, piezoelektrik etkiyi kullanirlar. 400kHz gibi çok yüksek bir frekans araliginda dogrusal çikis verebilir ve büyük statik basinç degerlerinin üzerindeki yüksek frekansli fakat küçük genlikli dalgalanmalari ölçebilirler.
  Endüstride pompa basicinin, hidrolik ve pnömatik basinç hatlarinin izlenmesi ve kontrolü; akis kaynakli titresimlerin incelenmesi, kavitasyon, su darbesi, pulsasyon, akustik ölçümler, havacilik testleri, valf dinamigi, patlayici ve silah testleri, içten yanmali motor testleri bu algilayicilar kullanilarak yapilabilmektedir.


  3.2.2 STATIK BASINÇ ALGILAYICILARI
  Hassas rezistif diyaframi kullanan bu Algilayicilar endüstride statik basincin sürekli olarak izlenmesi gereken uygulamalar için gelistirilmistir. Tank seviyelerinin izlenmesinde, endüstriyel proseslerin geri besleme kontrol sistemlerinde ve isitma sogutma klimatizasyon sistemlerinde kullanilmaktadir.

  3.3 Dinamik Kuvvet Algilayicilari
  Piezoelektrik etkiyi kullanan kuvars kuvvet algilayicilari, sikisma, çekme gerilmeleri, darbe, tepki ve etki kuvvetlerini ölçen saglam, uzun ömürlü, dinamik algilayici elemanlardir. Uygulama alanlari arasinda; tüm soguk ve sicak plastik sekil verme islemleri, pres kuvveti ölçümü, talasli imalatlar, kaynak islemleri ve test islemleri gelmektedir.
  Üzerine uygulanan kuvveti birbirine dik üç eksende ayri ayri veren üç bilesenli kuvvet algilayicilari özellikle takim tezgahlarinin kesici uçlarinin uyguladigi kuvvetin ölçülmesinde, kuvvet dinamometresi uygulamalari, biyomekanik uygulamalarinda kullanilmaktadir.

  3.3.1 PIEZOELEKTRIK ÖZELLIK

  "Piezo" kelimesi Yunanca sikmak anlamina gelmektedir. Piezoelektrik elemanlar bir dis kuvvet altinda kaldiklari zaman, karsilikli yüzeyleri üzerinde bir elektrik yükü olusur.

  Sekil 1'de gösterilen büyük daireler silikon atomlarini, küçük olanlar ise oksijen atomlarini belirtmektedir. Dogal ya da islenmis kuvartz kristali en hassas ve kararli piezoelektrik malzemelerden biridir. Dogal malzemelerin yani sira yüksek teknolojilerle üretilen polikristalin ve piezoseramik gibi malzemeler de yüksek elektrik alana maruz birakildiklarinda piezoelektrik özellik kazanmalari saglanabilmektedir. Bu kristaller çok yüksek degerde yük çikisi üretirler. Bu özellikleri sayesinde de özellikle düsük genlikli sinyallerin ölçülemesinde kullanilirlar. Tablo 1'de piezoelektrik malzemelerin karsilastirmasi verilmistir.
  Bize Her Sevdadan Geriye Kalan,
  Sadece GALATASARAY


 3. #3
  Hakkımı Ver Gideyim Adalet! LAFAKOZ Baktabul'un Çılgını LAFAKOZ Baktabul'un Çılgını LAFAKOZ Baktabul'un Çılgını LAFAKOZ Baktabul'un Çılgını LAFAKOZ Baktabul'un Çılgını LAFAKOZ Baktabul'un Çılgını LAFAKOZ Baktabul'un Çılgını LAFAKOZ Baktabul'un Çılgını LAFAKOZ Baktabul'un Çılgını LAFAKOZ Baktabul'un Çılgını LAFAKOZ Baktabul'un Çılgını LAFAKOZ - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Jan 2008
  Bulunduğu Yer
  'den
  Mesajlar
  3.078
  Blog Yazıları
  34
  Tecrübe Puanı
  107374600

  Tanımlı Ce: Elekronik - Algılayıcılar [Sensörler]


  Sekil 1


  Tablo 1

  Sekil 2'de gözüktügü gibi piezoelektrik Algilayicilarda farkli boyut ve sekillerde piezoelektrik malzemeler kullanilabilir.

  1. Basma kuvvetini temel alan tasarim yüksek bir rijitlik göstermektedir. Bu özelligi sayesinde yüksek frekansli basinç ve kuvvet ölçümlerinde kullanilmaktadir. Olumsuz bir özelligi sicaklik degisimlerine gösterdigi hassasiyettir.
  2. Basit bir tasarim olan egilmeli (flexural) tasarim, düsük frekans araligi ve düsük darbe dayanimi nedeni ile dar bir kullanim sahasina sahiptir.
  3. Kayma gerilmesi (shear) tasarimi genis frekans araligi, düsük eksen kaçikligi hassasiyeti, isil degisimlerden az etkilenmesi gib olumlu özellikleri sayesinde ivmeölçerlerde yaygin olarak kullanilmaktadir.

  104 E9 [N/m2] gibi birçok metale yakin bir sertlik derecesine sahip olan piezoelektrik malzemeler, çok küçük bir yerdegisimi altinda bile büyük bir çikis verirler. Bir diger deyisle piezoelektrik malzemeler fiziksel olarak kalici bir degisime ugramazlar. Bu sebeple piezoelektrik algilayicilar çok saglam bir kilifta korunur ve genis bir genlik araliginda mükemmel bir dogrusallik gösterirler. Dogru seçilmis bir sinyal kosullama sistemi ile birlikte kullanildiginda, bu tip algilayicilar 120 dB gibi çok genis bir genlik araligina sahip olmaktadirlar. Uygulama açisindan bu özellik, ayni piezoelektrik ivm ölçer ile 0,0001 g'den 100 g'e kadar genis bir aralikta ölçüm yapilabilir anlamina gelmektedir:
  Piezoelektrik malzemlerden bahsederken üzerinde önemle durulmasi gereken diger bir nokta da bunlarin sadece dinamik ya da diger bir degisle degisen durumlari ölçebildigidir. Piezoelektrik algilayicilar, yerçekimi ivmesi, barometrik basinç, agirlik kuvveti gibi statik, yani zamanla degismeyen büyüklükleri ölçemezler. Bu sabit olaylar ilk anda bir çikis dogururlar fakat bu sinyal, piezoelektrik malzemenin ve algilayicinin bagli oldugu elektronik devrenin zaman sabitine bagli olarak, zamanla yok olacaktir. Bu zaman sabiti, cihazin üzerindeki kapasitans ve direncin olusturdugu, birinci dereceden yüksek frekans geçiren filtreden kaynaklanmaktadir. Bu filtre cihazin ölçebilecegi en düsük frekansi belirlemektedir.

  3.3.2 Algilayicinin yapisi
  Kuvvet, basinç ve ivme algilayicilarinin yapilari Sekil 3'te görülmektedir. Bu sekil üzerinde gösterilen gri renkli kisimlar test edilen cismi, mavi renkli kisimlar algilayici muhafazasini, kirmizi kisimlar piezoelektrik malzemeyi, siyah kisimlar sekil degisimi gösteren kristalin üzerinde olusan yükün toplandigi elektrodlari ve sari renkli kisim da elektrik yükü seklindeki sinyalin voltaj sinyaline çevrildigi mikro-devreyi belirtmektedir. Ivmeölçerde ayrica yesil renkle gösterilen sismik kütle vardir. Görüldügü gibi, bu üç tip algilayicinin iç yapilari birbirinden çok farkli degildir. Hareket ölçen ivme ölçerledeki kristallerin üzerine oturan sismik kütle, algilayicinin üzerine takildigi cismin hareketini izlemek zorundadir. Kristallerin üzerine etkiyen kuvvet Newton'un Ikinci Hareket Kanunu uyarinca, ( F=m * a ) kolayca hesaplanir. Kuvvet ve basinç algilayicilari neredeyse ayni özellikleri tasirlar. Aralarindaki temel fark basinç algilayicilarinin basinci toplamak için bir diyafram kullanmasidir.

  Sekil 3

  3.3.3 Sinyal Kosullama


  Algilayici eleman elektriksel bir çikis ürettikten sonra, bu sinyalin osiloskop, analizör, kayit edici, gibi bir cihaz tarafindan okunabilmesi için kosullanmasi gerekmektedir. Bu sinyal kosullama temel olarak asagidaki islevlere sahiptir.
  " Sinyalin tasinabilir ve ölçülebilir düsük empedansli voltaj sinyaline çevrilmesi
  " Sinyal güçlendirilmesi ve zayiflatilmasi
  " Filtreleme
  Bu sinyal kosullama iki farkli sekilde yapilabilir. (Sekil 4)
  " IEPE algilayicilarda algilayicinin içindeki mikroelektronik devre yardimiyla
  " Yük modu algilayicilarda algilayicinin disinda takilan bir çevirici yardimiyla
  IEPE olarak tanimlanan algilayicilar ICP® tescil markasiyla PCB Piezotronics firmasi tarafindan1967 yilinda gelistirilmistir. Algilayicinin içindeki minyatür devreler yük ya da voltaj amplifikatörleridir. 18-30 VDC arasinda degisen bir besleme voltaji ve 2mA sabit akim kaynagi ile beslenirler. Bu sistemin temel özellikleri asagida siralanmistir.
  " Algilayiciya monte edilmis mikroelektronik devreler, birçok sinyal okuma cihazi ile uyumlu, düsük empedansli voltaj sinyali üretmektedir.
  " Kanal basina maliyeti düsüren, kullanimi kolay sabit akim sinyal kosullayicisi gerektirirler.
  " Sinyal uzun kablolama ile zorlu ortamlardan, sinyal
  kalitesinde bir düsme yasanmadan aktarilabilir.
  " Çalisma sicakligi tipik olarak 120 °C, (en fazla 155 °C) ile sinirlandirilmistir.
  " Kolay bulunabilen koaksiyel kablolar ile çalisabilir. Ekonomiktir.
  " Hassasiyet ve frekans araligi gibi özellikleri besleme gerilminden bagimsiz olarak her algilayici için sabittir.

  Yük tipi algilayicilar, mekanik ve algilayici eleman olarak ICP® algilayicilardan farkli degildir. Tek farkliliklari sinyal kosullama devresinin algilayicinin disinda olmasidir. Yük tipi algilayicilar genellikle yüksek sicakligin var oldugu uygulamalarda kullanilirlar. Bu algilayicilarin özellikleri asagida siralanmistir.

  " Algilayicinin çikisi mutlaka kosullanmasi gereken yüksek empedansli bir çikistir.
  " Harici bir sinyal kosullama gerekmektedir.
  " Algilayicinin çikisindaki sinyal, kablolarin hareket etmesinden, elektromanyetik sinyallerden, radyo frekans dalga girisimlerinden kaynaklanan gürültülere açiktir.
  " 540 °C gibi yüksek sicakliklarda çalisabilirler.
  " Düsük gürültülü özel kablolara ihtiyaç duyulur.
  " Algilayicinin hassasiyet, frekans araligi gibi özellikleri degiskendir. Bu özellikler kablo uzunlugu ya da sinyal kosullayicinin ayarlari ile degisebilir.

  4 YER DEGISIMI VE HAREKET ALGILAYICILARI

  Mekanikteki en temel ölçü uzunluk ölçüsüdür. Konum, hareket, yerdegisimi terimleri birbirine çok yakin durmaktadir. Konum algilayici (Position Sensor) ya da hareket transdüseri (Motion Transducer) terimlerine sik sik rastlanmaktadir. Yer degisimi transdüseri (Displacement Transducer), teknik olarak en dogru ifade sayilabilir. Temel olarak lineer ve açisal yerdegisimi algilayici olarak ikiye ayrilirlar.
  Yerdegisim Algilayicilari ölçme teknikleri açisindan asagidaki gibi siniflandirilabilir.

  1. Kapasitif
  2. Endüktif
  3. Relüktans
  4. Potansiyometrik
  5. Strain-Gage
  6. Elektro-Optik
  7. Açisal ve Dogrusal Enkoderler
  8. Ultrasonik
  9. Konum Salterleri

  4.1 Takometreler ve Hiz Algilayicilari

  Elektromanyetik Dogrusal Hiz Algilayicilari genellikle periyodik olarak degisen hizlari ölçmekte kullanilir. Bu cihaz bir sargi içinde hareket edebilen sabit bir miknatistan olusur. Bu saft hareketettikçe bir elektromanyetik kuvvet (emf) endüklenir. Hareket ne kadar hizli olursa o kadar yüksek bir emf olusur.

  4.1.1 Elektromanyetik Takometre Jeneratörler
  Takometre olarak üç farkli jeneratör kullanilabilir. DC takometre jeneratörler, AC endüksiyon takometreler ve AC sabit miknatisli takometreler

  4.1.2 Disli Rotorlu Elektromanyetik Takometreler
  Üzerinde disliye benzeyen, ferromanuetik malzemeden çikintilar olan bir rotora sahiptir. Hall etkisi, eddy-current ya da endüktif tip bit yaklasim algilayicisi ile beraber kullanilirlar. Hissedici sistem olarak en çok elektromanyetik etki kullanilir. Bu sistemde bir bobin kullanilir. Disli rotor bobinin önünden geçtikçe manyetik akinin siddeti degismektedir. Bu aki degisikligi bobinde bir elektromotor kuvvet endüklemektedir. Bu emk bir puls seklinde olusmaktadir. Bu pulslarin sayilmasi sonucunda açisal hiz bilinebilmektedir.

  4.1.3 Elektro-optik Takometre
  Elektro optik bir algilayiciden bir isik hüzmesi gönderilir. Dönen cismin üzerindeki bir noktadan periyodik olarak geri dönen isik toplanir. Bu isigin periyodu dönen cismin periyodu ile aynidir.

  4.2 Ivmeölçerler
  Ivmeölçerler, ivme, titresim ve mekanik sok degerlerini ölçmede kullanilirlar. Tüm ivmeölçerlerde bir sismik kütle, yay ve damper sistemi vardir. Sismik kütlenin üzerine etkiyen atalet kuvvetinin yarattigi ivme ölçülür.
  Kapasitif Ivmeölçer de kapasitif iletim prensibi kullanilir. Sismik kütle olarak bir diyafram kullanilir. Bir ivme etkidigi zaman sabit elektrod ile sismik elektrod arasindaki mesafe degisir. Mesafenin degismesiyle kapasitans degisir ve ivme ile oratili bir çikis elde edilir
  Piezoelektrik Ivmeölçer Piezoelektrik etkinin kullanildigi bu tip algilayicilarda, sismik kütle bir piezo kristal malzeme üzerine bir kuvvet uygular ve bunun neticesinde bir elektrik yük olusturulur. Piezoelektrik ivmeölçerler hakkinda daha detayli bilgiyi "Dinamik Ölçümler" bölümünde bulabilirsiniz.

  4.3 Kuvvet Algilayicilari
  Kuvvet Algilayicilari genellikle uygulanan kuvveti elastik bir elemanin deformasyonuna çevirirler. En yaygin olarak kullanilan kuvvet Algilayicilari Strain Gage Kuvvet Algilayicilaridir. Yük hücresi ( load cell ) olarak da adlandirilirlar. Bu transdüserler hem basma hem d çekme yönünde çalisabilirler. Ölçme aralilari 10 N ile 5MN arasinda degisebilir. Gelismis tasarimlarda mekanik olarak asiri yük sinirlamalari bulunmaktadir.
  Piezoelektrik Kuvvet Algilayicilari özellikle dinamik olaraka degisen kuvvetlerin ölçülmesinde kullanilmaktadir. Bu transdüserler hakkinda ayrintili bilgi Dinamik Ölçümler bölümünde bulunabilir.

  4.4 Tork Algilayicilari
  Tork ölçen elemanlar genellikle güç üreten saft ile gücü tüketen saft arasina seri olarak baglanirlar. Tork bu silindirik yapidaki transdüserün üzerine etkidiginde bir buruluma etkisi yaratacaktir ve tork ile dogru orantili bir açi olusacaktir. Ikinci tip tork Algilayicilari ise tepki torkunu ölçer. Bu sistemde tork üreten rotorun dönmesi engellenir ve olusan tork bir kuvvet transdüserinin yardimiyla ölçülür.

  4.4.1 Fotoelektrik Tork Transdüseri
  Burulma sonucu olusan açisal degisim miktari, optik kaynaklar ve optik Algilayicilari vasitasi ile okunur. Yapi olarak optik enkoderlere benzerler.

  4.4.2 Strain Gage Tork Transdüseri
  Uygulanan torkun yarattigi birim sekil degisiminin strain gageler ile okunmasi ve tork bilgisinin elde edilmesi prensibine dayanir. En sik kullanilan tork Algilayicilaridir.

  4.5 Akis Algilayicilari

  4.5.1 Diferansiyel Basinç Akis Ölçümü
  Debi yaygin olarak bir akiskanin bir boru içerisindeki kisitlanmis bölmeden geçirilmeye zorlanmasi ile ölçülür. Bu zorlanma ile hiz degisir ve debi ile orantili basinç olusur.Borunun yari kesiti büyüdükçe akiskanin hizi azalir ve basinç artar. Yari kesit küçüldükçe hizi artar basinç azalir. Iki basinç farki diferansiyel basinç algilayiciü ile ölçülür.

  4.5.2 Mekanik Akis Ölçümü
  Mekanik elemanlar sivi akisina yer degistirerek yada belli bir hiz oraninda dönerek cevap verecek sekilde dizayn edilmislerdir. Viskozitesi 500 Cp'a kadar olan temiz akiskanlarin, asitlerin, bazlarin, solventlerin ölçümünde kullanilir.

  4.5.3 Isil Akis Ölçümü
  Hareket eden sivi içerisinde 2 nokta arasinda tasinan isi miktari akan kütle ile dogru orantilidir.

  4.5.4 Magnetik Akis Ölçümü
  Elektromotor güce sahip olan manyetik alan içerisinden geçen iletken sivi, hiziyla artan bir elektromotor kuvvet indükler. Magnetik akis ölçerler, ölçüm sirasinda debi düsümü yaratmazlar, akiskanin viskozite, basinç, sicaklik degisimden etkilenmezler. Yatay ve dikey sekilde montaja uygundurlar ve ölçüm sirasinda akisi engellemediginden kimya, ilaç, gida, kagit hamuru, su ve benzeri uygulamalar için uygundurlar.

  4.5.5 Salinimli Akis Ölçer
  Salinimli akis ölçümünde akisin içine yerlestirilen bir engel üzerinde olusan vorteks kaynakli titresimler algilanir ve Titresimin frekansi akiskanin hizi ile dogru orantilidir.

  4.5.6 Ultrasonik Akis Ölçümü
  Ultrasonik akis transdüserler Dopler efektinden faydalanir. Akiskanin içine gönderilen frekansi bilinen bir ultrasonik ses, akiskanin içindeki partiküller, hava kaparciklarindan yansiyarak geri döner. Dönen sinyalin frekansindaki degisiklik akiskanin hizi ile orantilidir. Bir diger yöntemde, bir ultrasonik dalga sivi içerisinden gönderilir. Alici algilayici bu dalgayi alir almaz ikinci bir dalga gönderir. Iki dalganin arasindaki varis süresi farkindan akiskanin hizi çikarilabilir.
  Bize Her Sevdadan Geriye Kalan,
  Sadece GALATASARAY


 4. #4
  Hakkımı Ver Gideyim Adalet! LAFAKOZ Baktabul'un Çılgını LAFAKOZ Baktabul'un Çılgını LAFAKOZ Baktabul'un Çılgını LAFAKOZ Baktabul'un Çılgını LAFAKOZ Baktabul'un Çılgını LAFAKOZ Baktabul'un Çılgını LAFAKOZ Baktabul'un Çılgını LAFAKOZ Baktabul'un Çılgını LAFAKOZ Baktabul'un Çılgını LAFAKOZ Baktabul'un Çılgını LAFAKOZ Baktabul'un Çılgını LAFAKOZ - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Jan 2008
  Bulunduğu Yer
  'den
  Mesajlar
  3.078
  Blog Yazıları
  34
  Tecrübe Puanı
  107374600

  Tanımlı Ce: Elekronik - Algılayıcılar [Sensörler]

  4.6 Nem Algilayicilari
  Nem algilama için 4 tip metod kullanilir. Higrometreler direkt olarak %RH ile kalibre edilen bir çikis verir. Psikometreler iki sicaklik degeri ölçüp bir grafik araciligi ile bu degerlerini nem veya %RH ile iliskilendirmek zorundadirlar. Yogunlasma noktasi algilayiciü eger gösterilmesi istenen özellik yogunlasma noktasi degil ise nem oraninin bir tablo araciligiya sicaklik ölçümünden çikarilmasini saglar. Son olarak uzaktan algilama sistemleri nemi kütle ya da hacim olarak ölçebilir.

  4.7 Seviye Algilayicilari
  Sivi seviveyi çogunluk uzunluk boyutuyla, sivi yüzeyinin her hangi bir referans noktasina göre yüksekligi olarak verilir. Sivi seviye ölçümleri ile ilgili hesaplar rahatlikla bir mikroçip tarafindan yapilabilir. Böylece eger tankin geometrisi ve ölçüleri biliniyorsa sivinin hacmi, eger agirligi da biliniyorsa özkütlesi bulunabilir.
  Iletkenlik ile Seviye Ölçümü:
  Elektrigi ileten bir sivinin seviye ölçümü kontakt halindeki iki elektrodun arasindaki resistans degisimi izlenilerek ölçülebilir. Bu yol ile sürekli seviye ölçümleride de ayrik seviye ölçüleri gibi ölçülebilir. Hatta eger tankin duvarlari metal ise Iki elektrot olarak kullanilabilir.
  Kapasitif Seviye Ölçümü :
  Bir sivinin dielektrik sabiti hava, gaz veya diger sivilardan farklidir. Eger bir veya daha çok çift elektrot bir siviya batilirsa, dielektrik sivi seviyesindeki artma veya azalmalara bagli olarak çesitlilik gösterir ve bu elektrot çiftleri arasinda kapasitans farki olusturur. Bu prensip ile hem sürekli seviye hem nokta seviye algilanmasi yapilir. Eger birden fazla çift elektrot kullanildiysa algilayici element alternatif tüplü iki ya da dört koaksiyel tüp ile beraber çalistirilabilir Çogunlukla bir kolu seviye algilamayi yapan bir element ile olusturulan dört kollu ac köprü network kullanilir.

  4.8 Basinç Algilayicilari

  Basinç elastik bir mekanik eleman üzerinden ölçülür.

  4.8.1 Kapasitif Basinç Transdüseri

  Basinç statik bir diyafram üzerine etkir

  4.8.2 Endüktif Basinç Algilayicilari

  Üzerine basinç düsen metalik diyaframin bir bobinin öz endüktansini degistirme etkisi kullanilir.

  4.8.3 Relüktif Basinç Algilayicilari
  iki temel tip relüktif element içerir. LDVT ve çift bobinli endüktans köprüsü. Ilki algilama elementleri olarak körükleri, kapsülleri ve Bourdon tüplerini kullanirken digeri diyaframlari ya da Bourdon tüplerini kullanir.

  4.9 Sicaklik Algilayicilari

  Sicaklik hissedici elemanlar genellikle sicakligi ölçülecek olan yüzeye temas etmek suretiyle çalisirlar. Temassiz sicaklik transdüserler de mevcuttur.

  4.9.1 Termoelektrik Sicaklik Algilayicilari
  Seebeck Etkisi olarak adlandirilan "Farkli iki iletken bir devre olusturuyorsa ve devrenin iki noktasi arasinda bir sicaklik farki var ise bu devreden bir akim geçer." Prensibini kullanir. Bu algilayicilar termik çift ( thermocouples ) olarak da adlandirilir.

  4.9.2 Rezistif Sicaklik Algilayicilari
  Iletkenlerin iletkenligi sicaklik ile degisir. RTD olarak da bilinen bu transdüserler bu prensibi kullanmaktadir. Yariiletkenlerin kullanildigi tiplerine genellikle termistör denir. Pirometreler temassiz olarak sicaklik ölçen cihazlardir. Cisimlerin sicakliklarini yaydiklari isidan ölçer. Ölçme araliklari 3000 °C dereceye kadar çikabilmektedir.  5.1.1 Thermocouple  Bir thermocouple iki farkli metalin birlestirilmesiyle olusturulur. Dogru alasim seçimi ile ölçülebilir ve kestirilebilir bir sicaklik-gerilim iliskisi elde edilir. Thermocouple'larla ilgili en sik yanlis anlasilan konulardan biri de gerlimin tam olarak nerede olustugudur. Çogu kimse bu gerilimin iki metalin birlesim noktasinda var oldugunu düsünür; ancak gerçekte çikis gerilimi bimetal üzerinde uzunlamasina (sicaklik degisimi yönünde) olusur. Thermocouple larin ürettigi gerilim seçilen metallerin cihaz baglanti noktasinda var olan termoelektrik enerjilerinin farkidir. Bu kestirilebilir gerilim gerçek islem (Proses) sicakligiyla iliskilendirilebilir.
  Bu algilayicilarin genis bir çalisma araligi vardir ve yüksek sicaklik uygulamalari için idealdirler. Soy metal alasimlarindan yapilmis olan thermocople'lar 1700 C a kadar olan sicakliklari izleme ve kontrol için kullanilabilirler. T/C lar özellikle minyatür algilayici tasarimlari için de idealdir. Basit yapilari olumsuz ortam kosullarina (asiri sok, vibrasyon gibi) dayanikli olmalarini saglar. Thermocouple'lar sicaklik degisimlerine ani degisiklik göstermek üzere küçük boyutlarda düzenlenebilirler.
  T/C'lar pekçok sekil ve boyutta olabilirler. Yalitimli en çok kullanilan tiptir
  Bu tip bir T/C de tel haline getirilmis metal alasimlar yalitim malzemesiyle kaplanir; bu malzeme thermocouple alasimlari arasinda hem fiziksel hem de elektriksel yalitim saglar. Yalitim malzemeleri 1260 C'a kadar olan sicakliklarda islevlerini sürdürebilirler. Termocouple'lar kisa dönemli ölçümler için ekonomiktir

  5.1.2 RTD
  Bunlar hassas sicaklik algilayicilardir. Hassaslik, uzun süreli elektriksel direnç kararliligi, eleman dogrusalligi ve tekrarlanabilirligi gibi özellikler isteyen uygulamalarda kullanilirlar. Çok genis bir sicakilik araliginda ölçüm alabilirler (Bazi platin algilayicilar -164 C ; +650 C arasinda çalisabilir)
  RTD' lerde bulunan algilama elemani genellikle bir platin tel sargisi veya seramige uygulanmis ince bir metalik tabakadir.
  Bu gün 0.0025 C kararliliga sahip hassas termometre üretilebilmektedir. Endüstriyel modeller yilda (<0.1 C) civarinda kayma gösterebilirler. Platin ve bakir elemanlara sahip RTD'ler T/Clara ve pekçok termistöre göre daha dogrusal bir davranis gösterirler. T/C'dan farkli olarak bir RTD cihaz baglantilari için bakir kullanir ve dolayisiyla "cold junction compensation" gerektirmez. Bu da sistem maliyetinin düsmesini saglar. RTD nin dezavantajlari ise, daha yavas tepki, sok ve vibrasyona duyarlilik, sicaklik degisimlerinde küçük direnç degisimi (düsük duyarlilik), ve düsük taban direncidir. Bu sorunu üstesinden gelebilmek için 3 veya 4-kablolu devreler kullanilir. Bu yöntem sicakliga bagli direnç degisimlerini ölçmede bir çesit köprü devresi etkisi yaratir. Tel uzunluguna bagli hatalar da en aza indirilir; çünük direnç degisimi RTD algilama noktasinda olusur. Ölçümün hassasligi öncelikle kontrol veya ölçüm cihazindaki sinyal kosullama devresine baglidir. Nokta ölçümler genel olarak ragbet görse de hatalara sebep olmaktadir. RTD'ler genis bir alana yayilarak pekçok noktadan ölçüm alabilirler ve bunlarin ortalamasini vererek dah az hatali sonuçlar eldesini saglarlar. T/C'larla bunun uygulanmasi pek mümkün degildir. RTD üzerindeki gerilim düsüsü T/C çiktisindan çok daha kuvvetli bir isaret üretir.

  5.1.3 Termistörler

  Bu algilayicilar küçük sicaklik degisikliklerine karsi duyarlidirlar. Düsük sicaklik uygulamalari için (sinirli sicaklik araliklarinda) uygundurlar. Fiziksel boyutlari küçüktür. Nokta tipi algilayicilar için boyutlari bir igne ucu kadar olabilir. Termistörler kullanildikça daha kararli hale gelirler. Termistörün derecesine ve fiyatina bagli olarak performansi düsük dogruluktan kaliteli RTD'lerle boy ölçüsebilecek yüksek dogruluga kadar degisebilir. Termistörler bir islem degiskeninin yarim veya bir dereceye kadar olan sicaklik araligindaki kontrolüne olanak tanirlar. Pekçok termistör RTD'lerden daha ucudur; ancak koruyucu kiliflarla bu fiyat araligi daralir. Termistörlerin ana direnci binlerce ohm olabilir. Bu da ayni ölçüm akimi ile RTD'lerden daha büyük bir gerilim degisikligi saglar; ve kablo direnci problemlerini ortadan kaldirir. Termistörlerle çalisirken akima dikkat edilmelidir çünkü termistörler sicakliga RTD'lerden daha duyarlidirlar. Yeni termistörlerden bazilari bunu engellemek için farkli bazi düzeneklere sahiptirler ancak fiyatlari da ona göre yüksektir.
  Termistörlerin dezavantajlarina gelince bunlar algilayiciün kirilgan yapisi, sinirli sicaklik araligi, yüksek sicakliklarda dekalibrasyondur. Termistörler birbirleriyle degistirilebilirler ve ek bir devre eklenmedigi sürece devre açmalarina karsi bir güvenlik saglayamazlar. Ayrica termistörler RTD'ler ve thermocouple'larla ayni seviyede endüstri standartlarina sahip degildirler.

  5.2 Temassiz Algilayicilar

  Bir IR cihazi nesne tarafindan yayilan enerjinin bir kismini toplar ve onu nesnenin bilinmeyen sicakligi ile iliskilendirir. IR algilayicilar birçok avantaja sahiptirler ve temasli algilayicilarin uygun olmadigi her yerde kullanilabilirler. IR algilayiciü isi kaynaklarindan uzaga monte edilerek bunlarin ölçüm degerlerini etkilemesi önlenebilir, kirli veya patlayici ortamdan izole edilmeleri tavsiye edilmektedir. Bazi IR Algilayicilari özel IR sicaklik kontrolleri ile kullanilabilir. Bu seri veri iletisimi ve kaydi seçenekleri ile kapali devre temassiz bir sicaklik kontrol sistemi saglar.
  Bir tip bir algilayici secimi gerektiginde asagidaki noktalara dikkat edilmesi gereklidir

  " Sicaklik okuma hassasiyeti
  " Ölçüm yapilacak sicaklik araligi
  " Maksimum sicaklik seviyesine karsi duyarlilik siniri
  " Sicaklik degisikligine karsi verilen tepki hizi ve algilama dogrulugu
  " Kararlilik ve dogrulugun devam etme süresi
  " Ortam sinirlamalarinin düzeyi

  Dogru sicaklik algilayiciünü seçmekte dikkate alinmasi gereken bir baska nokta uygulamainin dogruluk derecesine ve cihazin monte edilis sekline göre farklilik gösteren bütçe ve fiyattir.
  Yukarida belirtildigi gibi fiziksel büyüklüklerdeki degisimler herbiri farkli yapiya sahip algilayicilar tarafindan algilanirlar. Algilanan bu degisimler gerektiginde uygun bir sinyal kosullama cihazi tarafindan bilgisayarin algilayabilecegi seviyeye gelebilmesi için bir dizi islemden geçirilir. Bilgisayardaki veri toplama karti tarafindan algilanan bu tür büyüklükler uygun analiz yazilimi tarafindan islenerek amaca uygun elektriksel isaretlere çevrilir. Sayisal ya da Isaretsel olarak üretilen bu çikis isaretleri otomasyonun amacina uygun olarak seçilen ve elektriksel isaretleri fiziksel büyüklüklere dönüstüren cihazlara gönderilir. Servo ya da Step motoru, Direnç, Ampul, Piezoelektrik, Kati hal isik kaynagi, elektro miknatis vb tanimlanan bu tip cihazlar Actuator olarak tanimlanir. Bu cihazlara ait detay bilgi Hareket kontrolu bölümünde verilmistir.
  Endüstride Endüktif, Kapasitif ya da Ultrasonik yaklasim anahtari, Foto Elektrik algilayici, T/C (Termocouple) Yük hücresi (LoadCell), Gaz ya da sivi akis miktari algilayicilari (Flow meters), Mekanik anahtarlar gibi onlarca algilayici tipi siklikla kullanilmaktadir. Bu algilayicilarin kullanilmasi ve uygulanmasi diger bazi algilayiciya göre daha basit sayilir.
  Endüstride kullanim alani bulan algilayicilara diger tip bir örnek olarak kullaniminin biraz daha karmasik ve önemli olmasi ve bir miktar özel bilgi gerektirmesi açisindan Piezoelektrik yapisalligindaki Ivme ölçerler verilebilir. Asagida bu tip algilayicilara ait bilgiler yer almaktadir.

  6 ALGILAYICI SEÇIMI

  Bu kadar çok algilayici çesidi varken yapilacak uygulama için uygun algilayicinin belirlenmesi büyük önem kazanir. Algilayici seçimi statik ve dinamik karakteristikler yaninda ortam etkileri ve islevsellik gibi birkaç önemli faktöre de baglidir. Algilayici seçimi ile ilgili bilgiler Tablo 2 ile asagida sunulmustur.

  6.1 Ölçüm Kosullari

  " Ölçümün temel amaci nedir?
  " Ölçülen büyüklük nedir?
  " Ölçüm araligi nedir?
  " Ölçümün dogruluk seviyesi ne olacaktir?
  " Ölçülen büyüklügün dinamik karakteristigi nedir?
  " Ölçüm sirasinda ölçüm araliginin asilmasi ne ölçüde olacaktir?
  " Ölçülen büyüklük bir akiskan ise fiziksel ve kimyasal özellikleri nedir?
  " Transdüser nereye ve nasil monte edilecektir?
  " Transdüserin maruz kalacagi çevresel etkiler nelerdir?

  6.2 Veri Toplama Sistemi Kosullari

  " Veri toplama sistemi analog mu yoksa dijital mi?
  " Veri toplama sisteminin sinyal kosullama, çogullastirma, analog-dijital çevirme özelligi,
  " Transfer öncesi tampon bellek (buffering) özellikleri
  " Veri kaydi ve isleme özellikleri
  " Veri toplama sisteminin dogruluk, frekans cevabi özellikleri

  6.3 Bulunabilirlik Kosullari

  " Tüm istekleri yerine getiren transdüser piyasadan bulunabiliyor mu?
  " Aksi taktirde
  ? Varolan bir transdüsere küçük degisiklikler yapmak yeterli olacak mi?
  ? Yeni bir tasarim yapmak mi gerekecek?
  ? Bu isi üstlenebilecek üreticiler kimlerdir?
  ? Transdüser zamaninda teslim edilebilecek mi?

  6.4 Maliyet Faktörleri

  " Önerilen transdüserin maliyeti gösterecegi fonksiyon ile orantili mi?
  " Seçilen transdüserin sebep olacagi test, periyodik kalibrasyon, kurulum gib ekstra masraflar nelerdir?
  " Veri toplama sisteminde yapilmasi gerekecek olan düzenlemeler nelerdir?  7 PIEZOTRONICS ALGILAYICILAR  Kur dönemi sirasinda, erkek bukalemunlar, baykus sesine benzeyen sesler çikararak disileri çagirirlar. Ancak sonradan üzerinde bulunduklari dallari titrestirerek haberlesmelerine ve/veya anlasmalarina devam ederler. 150 Hz civarindaki bu sinyaller ilk defa bir PCB Piezotronics firmasinin 35B65 koduyla ürettigi ivmeölçer ile kaydedilmistir. Arastirmacilar bu modelin seçiminde düsük genlikli sinyallerin algilanabilmesindeki hassasiyet ve dogruluk kriterlerini dikkate alinmistir.
  Bu tip Algilayicilarin seçimi bir miktar uzmanlik gerektirir. Konunun daha iyi anlasilabilmesi için asagidaki yazimizda somut örnekler verilerek anlatim kolaylastirilmaya çalisilmistir.

  Anlatilanlar 4 ana baslikta toplanmistir:

  IVME ÖLÇERLER (Accelerometers)
  KUVVET ALGILAYICILARI (Force Sensors)
  BASINÇ ALGILAYICILARI (Pressure Sensors)
  AKUSTIK TEST ÜRÜNLERI (Sound & Vibration Sensing Systems

  7.1 Ivmeölçerler

  Hassas ölçümler için çok genis bir piezoelektronik titresim ve sok ivmeölçer çesidi vardir. Bu tasarimlara örnek olarak kuvarz, ICP, cryogenic, çevresel gerilme önlemeli, yüksek frekanslar için, minyatür, darbe, pirosok, halka seklinde, üç eksenli, uçus testleri için, düsük profilli, yüksek sicakliga dayanikli, sismik, düsük maliyetli ve endüstriyel tipler sayilabilir.

  7.1.1 Hassas Kuvarz ICP Ivme ölçerler (Precision Quartz Shear ICP Accelerometers)

  Elektronik donanima sahip olan bu kuvarz ICP ivme ölçerler ile laboratuvarda, fabrikada ve çalisilmasi zor ortamlarda hassas ölçümler yapilabilir.

  Genel amaçli ölçümler
  Isil dengesizliklerin bulundugu ortamlarda test imkani
  Yapisal testler

  7.1.2 Cryogenic Kuvarz ICP Ivmeölçerler (Cryogenic Quartz Shear ICP Accelerometers)

  Normal gerilim modu Algilayicilarinin çalismasinin mümkün olmadigi -50 °C 'nin altindaki sicakliklarda uygulamalar için tasarlanmistir.

  Roket motorlarinin yapisal testleri
  Süperiletkenlerin analizinde
  Sogukta çalisan (cryogenic) pompalarin izlenmesinde
  7.1.3 Çevresel Gerilme Önlemeli (ESS) Ivme ölçerler (Environmental Stress Screened Accelerometers)
  Isil yorulmaya karsi dayanikli mikrohibrid elektronik elemanlar ile kuvarz duyaçlarinin birlestirilmesiyle ortaya çikmistir. Teorik çevrimlerin kontrolü gibi isil dengesizliklerin hakim oldugu ortamlarda kullanilmak üzere tasarlanmistir.

  Isil-titresim kombinasyonlarinin analizi
  Isil çevrimlerin incelenmesi
  Kalite laboratuvarlarindaki uygulamalar

  7.1.4 Havacilik Testleri Için Ivmeölçerler (Flight Tested Accelerometers)

  Bu ivme ölçerler Uluslararasi havacilik Kurulunun hazirladigi havacilik standartlarina uyum testlerinin yapilmasinda kullanilir

  Yük tasiyan alanlarda yapisal titresim analizleri
  Roket yakit hücrelerinde titresim cevabi incelenmesi
  Uzay araçlarinin kalkislarindaki düsük frekansli titresimlerin analizi
  Uçus sirasindaki mod ve titresim analizleri

  7.1.5 Yüksek Frekans Minyatür Ivmeölçerler (High Frequency Miniature Accelerometers)

  Bu tip ivme ölçerler test edilen ortamda, kütle artisina yol açmamak için hafif üretilmislerdir. Yüksek frekans cevabi karakteristikleri son derece iyidir.

  Baski devre kartlarinin yapisal testleri
  Yüksek hiz disli kutularinin analizi

  7.1.6 Yüksek sicakliga dayanikli ICP ivme ölçerler (High Temperature ICP Accelerometers)

  Bu tip ivme ölçerler içten güçlendirilen tipik ivme ölçerlerin çalisamayacagi kadar yüksek sicakliklarda ( >150 °C) titresimleri, yüksek hassasiyetle izleyebilirler.

  Motor titresimlerinin incelenmesi
  Egsoz sistemlerinde titresimlerinin incelenmesi
  Sicak sekil verme makinalarinin analizleri
  Yüksek sicakliktaki üretimlerin testleri


  7.1.7 Yüksek sicaklik yük modu ivme ölçerler (High Temperature Charge Mode Accelerometers)

  Yüksek çikis gerilimi üreten seramik bir duyaç elemana sahiptirler ve 254 °C 'ye kadar ölçme kabiliyetini korur.

  Motor manifoldunun izlenmesi
  Jet motorlarinin titresim analizleri
  Buhar türbinleri testleri

  7.1.8 Düsük Maliyetli Ivmeölçerler (Low Cost Series Accelorometers)

  Bu tip ivme ölçerler düsük maliyet ön planda tutularak üretilmis basit bir yapiya sahip, tek nokta kalbrasyonuna izin verirler

  Düsük bütçeli uygulamalar
  Egitim amaçli testler
  Genis kapsamli uygulamalar

  7.1.9 Zor endüstriyel uygulamalar için ivme ölçerler (Industrial Ruggedized Accelerometers)

  Bu tip ivme ölçerler kaba ve agir çalisma sartlarina uygundur. Çift seviyeli, dayanikli ve paslanmaz çelik gövdeye sahiptir. Bu gövde radyo ve elektromanyetik dalgalarin olusturacagi parazitlere karsi iyi bir yalitim saglar.

  Sualti pompalari için titresim izlenmesi
  Yataklama hatalari analizleri
  Makina ömrü izlenmesi
  Bize Her Sevdadan Geriye Kalan,
  Sadece GALATASARAY


 5. #5
  Hakkımı Ver Gideyim Adalet! LAFAKOZ Baktabul'un Çılgını LAFAKOZ Baktabul'un Çılgını LAFAKOZ Baktabul'un Çılgını LAFAKOZ Baktabul'un Çılgını LAFAKOZ Baktabul'un Çılgını LAFAKOZ Baktabul'un Çılgını LAFAKOZ Baktabul'un Çılgını LAFAKOZ Baktabul'un Çılgını LAFAKOZ Baktabul'un Çılgını LAFAKOZ Baktabul'un Çılgını LAFAKOZ Baktabul'un Çılgını LAFAKOZ - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Jan 2008
  Bulunduğu Yer
  'den
  Mesajlar
  3.078
  Blog Yazıları
  34
  Tecrübe Puanı
  107374600

  Tanımlı Ce: Elekronik - Algılayıcılar [Sensörler]

  7.1.10 Düsük profilli ICP ivme ölçerler (Low Profile Series ICP Accelerometers)

  Bu tip ivme ölçerler patentli kuvarz destek teknolojisi sayesinde, bu küçük ivme ölçerden yüksek bir çikis sinyali elde etmek mümkündür. Ayrica bu ivme ölçer montaj sirasinda ve isil degismelerden kaynaklanan gerilmelere karsi çok az duyarlidir.

  Rüzgar tüneli testleri
  Sinirli alanlarda montaj kolayligi
  Uzay araçlarinin yapisal testleri

  7.1.11 Halka Ivmeölçerler (Ring-Shaped Accelerometers)

  Bu tip ivme ölçerler kendi etrafinda 360° dönebilir ve elektrik baglantilarini kolaylastirir. Genellikle düsük profillidir.

  Sinirli alanlarda montaj kolayligi
  Hava akisi kaynakli titresimlerin izlenmesi
  Genel amaçli titresim testleri

  7.1.12 Sismik ICP Ivmeölçerler (Seismic ICP Accelerometers)

  Bu tip ivme ölçerler, binalar, köprüler ve diger büyük yapilar üzerinde olusan çok düsük genlikli ve düsük frekansli titresimleri ölçer. Agir olmalari sayesinde çözünürlükleri büyüktür ve uzun kablolar boyunca bozulmadan gidebilen yüksek voltajli düsük empedansli çikis üretirler.

  Bina titresim izlenmesi
  Deprem tespiti çalismalari
  Köprülerin yapisal testleri
  Jeolojik çalismalar

  7.1.13 Sok Ivme ölçerler (Shock Accelerometers)

  Bu tip ivme ölçerler darbe testleri sirasinda olusan yüksek ivmelenmeleri ölçebilir. 0,1 saniye süren anlik olaylari izleyebilecek sekilde tasarlanmistir.

  Uzay araçlarindaki ayrilmalarin incelenmesi
  Balistik darbe testleri
  Patlayarak sekil verme islemleri
  Pres makinalarinin karakteristiklerinin incelenmesi

  7.1.14 Üç Eksenli Ivmeölçerler (Triaxial Accelerometers)

  Bu tip ivme ölçerler birbirine dik üç dogrultuda titresimlerini ölçer.
  Motor titresimlerinin incelenmesi
  Yatak titresimlerinin izlenmesi
  Uzay araçlarindaki yapisal testler


  7.1.15 Sikistirilmis Kuvarz ICP Ivmeölçerler (Quartz Compression Mode ICP Accelerometers)

  Bu tip ivme ölçerler rutin laboratuvar testleri ve uygulama alani için genis ölçüde kullanilir. Basit ve saglam yapilari, tercih edilmelerinin sebebidir.

  Yapisal titresim ölçümleri
  Rutin laboratuvar ve sanayii alan testleri
  Makina ömrü izlenmesi

  7.2 Kuvvet Algilayicilari

  Kuvarz kuvvet Algilayicilari, sikisma, çekme gerilmeleri, darbe, tepki ve etki kuvvetlerini ölçen saglam, uzun ömürlü, dinamik hissedici elemanlardir. Uygulama alanlari arasinda; tüm soguk ve sicak plastik sekil verme islemleri, talasli imalatlar, kaynak islemleri ve test islemleri gelmektedir.

  Kuvarz kuvvet Algilayicilarinin bazi özellikleri asagidaki gibi özetlenebilir :

  Çelikle kiyaslanabilecek kadar yüksek rijitlik.
  Yüksek voltaj-düsük empedansli çikis. (ICP tip algilayicilar için)
  Hizli yüksek frekans cevabi.
  Küçük boyutlarda büyük kuvvet sinyallerini algilama özelligi.
  Büyük statik yükler üzerindeki küçük kuvvet dalgalanmalarini ölçme yetenegi.
  Rijid konstrüksiyonu sayesinde dayinikli ve uzun ömürlüdür.
  Çok iyi dogrusallik, sabitlik ve tekrarlanabilirlik.
  Sanki-statik cevap sayesinde statik kalibrasyon yapilabilir ve sabit isil sartlar altinda sanki-statik ölçümler yapilabilir.

  Kuvvet Algilayicilarinin tipik kullanim alanlari

  Darbe kuvvetlerinin izlenmesi
  Çarpisma testleri
  Pres kuvvetlerinin izlenmesi
  Kuvvet kontrollü zorlanmis titresimlerin izlenmesi
  Mekanik empedans
  Talasli imalat
  Düsürme testleri
  Titresim uyaranlari
  Nüfuz etme (penetrasyon) testleri
  Mukavemet testleri
  Kopma noktasi testleri

  Kuvvet Algilayicilarini seçerken test edilen ortamin özellikleri mutlaka göz önünde tutulmalidir.

  7.2.1 Darbe kuvarz kuvvet algilayicisi (Impact Quartz Force Sensors)

  Düsük profilli bu kuvvet Algilayicilari, rijitliikleri sayesinde dinamik sikistirma ve dabe testleri için idealdir.
  10 mikrosaniye gibi hizli cevap süresine ve 5 V'a ulasan yüksek gerilim-düsük empedans çikisina sahiptir
  Düsük profili sayesinde montaj kolayligi saglarlar. Statik kalibrasyonla ve kisa süreli statik cevap
  Darbe izlenmesi
  Çarpisma testleri
  Presleme

  7.2.2 Halka Kuvvet Algilayicilari (Ring Quartz Force Sensors)

  Bu tip kuvvet Algilayicilari, soguk sekil verme, talasli imalat islemleri sirasinda ortaya çikan dinamik basma, çekme gerilme ölçmeleri için uygundur. Çelige yakin rijitlige sahiptirler. Hava sizdirmazlik saglayan kaynak sayesinde elverissiz ortamlarda güvenle kullanilabilirler. Statik kalibrasyon ve kisa süreli statik ölçme özellikleri vardir. Yüksek dogrusallik ve tekrar edilebilirlik özellikleri oldukça iyidir.
  Presleme izlenmesi
  Kuvvet kontrollü zorlanmis titresimler
  Mekanik empedans testleri

  7.2.3 Genel Amaçli Kuvarz Kuvvet Algilayicilari (General Purpose Quartz Force Sensors)

  Bu algilayicilar ile 44 kN'a kadar basma kuvvetini ve 3 kN'a kadar çekme kuvveti ölçülebilir.
  Çekme, basma ve darbe kuvvetlerini ölçebilir ve yüksek statik kuvvetlerdeki küçük degismeler ölçülebilir.Yüksek gerilim (5V), düsük empedans (100 ohm) çikisa sahiptir.
  Sabit kalibrasyona ve yüksek rijitlige sahiptir.

  Talasli imalat
  Malzeme testleri
  Düsürme testleri
  Kuvvetleri modal analizi
  Titresim uyaranlari

  7.2.4 Nüfuz Etme Testleri Için Kuvarz Kuvvet Algilayicilari (Penetration Testing Quartz Force Sensors)

  Bu tip kuvvet algilayicilar Malzeme özelliklerinin belirlendigi testlerde, numuneyi kesmeden karakteristik degerleri ölçülebilir. Özellikle enjeksiyon dökümden çikan polimer bazli malzemelerin akma ve kopma gerilme degerlerinin hesaplanmasi ve benzer sekilde sicak form verilen plastiklerin karakteristik özelliklerinin belirlenmesi için tasarlanmistir.

  Mukavemet testleri
  Düsürme testleri
  Plastik malzemelerin testi

  7.2.5 Minyatür Yüksek Hassasiyetli Kuvarz Kuvvet Algilayicilari (Miniature High Sensitivity Quartz Force Sensors)

  Çok küçük (gram seviyesinde) kuvvetleri izlemek için tasarlanmistir. Bu tip Algilayicilarin kendine ait güçlendiricisi vardir. Çok yüksek çikis verir (5mV/gmf).

  Çok küçük basma veya çekme gerilmelerinin ortaya çiktigi uygulamalar.
  Malzemelerin kopma noktasi belirlenmesi testleri
  Nüfuz etme kuvvetlerinin hesaplanmasi

  7.2.6 Baglanti Kuvarz Kuvvet Algilayicilari (Link Quartz Force Sensors)

  Fabrikalarda ve üretim ortamlarindaki elverissiz kosullarda, çekme ve basma gerilmelerini ölçebilen; gerilim ve yük modunda çikis verebilen algilayicilardir.Bu Algilayicilarin montaji basit ve kolaydir. Sürekli çalismaya uygundur.

  Basinç kuvveti izlemenmesi
  Yorulma testi
  Endüstriyel ortamlar

  7.2.7 Endüstriyel Presler Için Kuvarz Kuvvet Algilayicilari (Press Monitoring Quartz Force Sensors)

  Kartus kapsüllerinin presle üretilmesi sirasinda olusacak kuvvetin izlenmesi için gelistirilmistir. Bu algilayicilar, presleme kuvvetini izler ve normal üretim ile hatali üretimi ve kaliplarin asinmasini belirleyebilir.

  7.3 Basinç Algilayicilari

  Piezoelektrik basinç algilayicilari ile iç basinç, darbe, balistik ölçümler, patlama, içten yanmali motorlarda, sok ve patlama dalgalari, yüksek siddetli ses ve diger akustik ve hidrolik prosesler gibi 0,001 psi'den 100 psi'ye kadar dinamik basinç ölçümleri yapilabilir.

  Piezoelektronik Basinç Algilayicilarinin bazi Karakteristikleri asagidaki gibi özetlenebilir.

  " Diyaframlar yüksek frekansli ve rezonant olmayan darbe ve patlama dalgalarinin cevaplarini yüksek dogruluk ile ölçer.
  " ICP basinç Algilayicilari kirli ortamlarda, sualtinda, uzun standart koaksiyel kablolar yolu ile herhangi bir sinyal kaybina ugramadan ve parazit almadan sinyal gönderebilirler.
  " Kuvarz basinç Algilayicilarinin dinamik çalisma araligi çok genistir. Bir piezoelektrik kuvarz algilayiciün ölçme araligina ulasmasi
  " için dar bantli birçok gerilme ya da piezodirençli tip algilayici gerekecektir.
  " Çalisma sicakliklari yaklasik -240 °C'dan 300 °C'a kadar genis bir araliktadir.
  " Dayanikli ve rijit konstrüksiyonu sayesinde, siddeti yerçekimi ivmesinin onbinlerce katina ulasan sok darbelerine ve
  " titresimlere dayanabilir.
  " Metrik ya da Ingiliz ölçme sistemine göre konfigürasyon yapilabilir.

  Dinamik Basinç Algilayicilarinin Tipik Uygulama Alanlari

  Içten yanmali motorlar
  Akis kaynakli gürültüler
  Balistik ölçmeler
  Kavitasyon
  Kompresörler
  Darbeler
  Pompa ve valf dinamik davranislari
  Hidrolik ve pnömatik uygulamalar
  Su darbesi
  Türbülans
  Rüzgar tünelleri
  Gaz ve buhar türbinleri


  7.3.1 Genel Amaçli Kuvarz Basinç Algilayicilari (General Purpose Quartz Pressure Sensors)

  Bu algilayicilar ile sikistirma, yanma, patlama, darbe, kavitasyon, pnömatik ve hidrolik basinçlarin ölçülmesi mümkündür.

  Endüstriyel pompa basinci izlenmesi
  Hidrolik ve pnömatik basinç hatti izlenmesi
  Akis kaynakli titresimler
  Darbeler, dalgalanmalar, su darbesi, kavitasyon


  7.3.2 Yüksek Hassasiyetli Basinç Algilayicilari (High Sensitivity Pressure Sensors)

  Bu bölümdeki tüm algilayicilar, akustik, türbülans ve yüksek yogunluklu ölçmeler için mikrofonlar ve basinç algilayicilar. titresim hassasiyetini azaltmak üzere ivme kompensasyonu elemanlari ile donatilmistir.

  Akustik
  Türbülans
  Yüksek siddetli ses
  Uçus testleri
  Valf dinamigi

  7.3.3 Yüksek Frekans Sok/Dalga/Patlama Basinç Algilayicilari (High Frequency Shock Wave/Blast/Explosion Pressure Sense)

  Bu tip basinç Algilayicilari seramik ya da turmalin duyaç elemanlara sahip çok yüksek frekanslari ölçmek için tasarlanmaktadir. sok dalgalari, yanma, patlama ölçümleri; yörünge hizi tespiti, açik alan ve sualti patlatma testleri tipik kullanim alanlaridir.Tüm bu uygulamalar yüksek frekans cevabi ve dayaniklilik gerektirmektedir.

  7.3.4 Balistik Basinç Algilayicilari (Ballistic Pressure Sensors)

  Bu algilayicilar cephane ve silah testlerinde, patlayici testlerinde, silahlardaki geri tepmenin ölçüldügü testlerde ve çok yüksek frekansli patlamalarin testinde kullanilan çok dayanikli basinç ölçerlerdir

  7.3.5 Içten Yanmali Motorlar Için Basinç Algilayicilari (Engine combustion Pressure Sensors)

  Bu tip basinç Algilayicilari ile motordaki yanma olayinin inceleyenmesi mümkündür Yanma sürecinin izlenmesi, sikisma, vuruntunun izlenmesi, termodinamik analizler ve tepe basincinin izlenmesi tipik uygulama alanlaridir.

  7.3.6 Yüksek Sicaklik ve Çok Düsük Sicaklik Basinç Algilayicilari (High Temperature and Cryogenic Pressure Sensors)

  Bu tip basinç Algilayicilari reaktörlerdeki, kompresörlerdeki, motorlardaki, türbinlerdeki, isi degistiricilerindeki, buhar borularindaki ve yanma odalarindaki dinamik basinçlari ölçmektedir.
  Çok düsük sicaklik (cryogenic) basinç Algilayicilarinin rijid yapilari soklara ve asiri yüklenmelere karsi dayaniklidir. Içerdigi özel düsük sicaklik mikroelektronik elemanlar ile gaz ve akiskan dinamiginde, akiskan dengesizliklerinin ölçülmesinde, darbelerin ve akis kaynakli gürültülerin izlenmesinde kullanilmaktadir.

  7.3.7 Minyatür Basinç Algilayicilari (Miniature Pressure Sensors)

  Bu alt gruptaki algilayicilar sinirli monte alaninin oldugu ya da diyafram çapinin kritik oldugu uygulamalarda kullanilmaktadir. Isil dengenin oldugu akiskan dinamigi uygulamalarinda kullanilirlar.

  7.3.8 Roket Motoru Basinç Algilayicilari (Rocket Motor Pressure Sensors)

  Bu algilayicilar roket motorunun çikisindaki isil akis kaynakli dinamik basinçlarin ölçülmesi amaci ile özel olarak üretilmistir. Soguk helyum gazi akisi kullanilarak algilayici sogutulmaktadir. Bu sekilde tasarlanan bu algilayici çikisindaki yüksek sicakliga dayanabilmektedir.

  7.4 Akustik Test Sistemleri

  " Modal Olarak Kalibre Edilmis Darbe Çekiçleri (Modally Tuned Impact Hammers)
  " Sinyal Kosullayici Sistemler (Signal Conditioning Systems)
  " Mikrofonlar
  " 3D Sonic Digitizer

  Modal Olarak Kalibre Edilmis Darbe Çekiçleri
  Birçok uygulama alani olan bu test cihazlari ile yapisal dinamik ve mekanik titresim sorunlarini çözmek; rezonans frekanslerin tespit etmek, deneysel tasarim ve modal analiz yapmak mümkündür. Modal analiz için FFT analizörleri ve PC veri toplama kartlari ile uyumlu çalisir.

  Bazi Kullanim Alanlari:

  Bilgisayar sabit diskleri, baski devre levhalari, türbin kanatlari, fren diskleri gibi hafif yapilar.
  Otomobil gövdeleri, motorlar ve makina elemanlari, pompalar, türbinler gibi orta agirlikta yapilar.
  Büyük makina gövdeleri, lokomotifler, gemiler, binalar gibi agir yapilar.
  Büyük binalar, köprüler gibi çok agir yapilar.

  Sinyal Kosullayici Sistemler
  Sinyal kosullayici sistemler; titresim, ses basinci ve kuvvet hisseden cihazlari koordine eden, ayarlayan, kosullayan kompakt sistemlerdir. Bu tip sinyal kosullayicilar piezoelektronik algilayicilar için güç saglamaktadir. Bu üniteler batarya ya da hat gücü ile tek ya da çoklu kanal konfigürasyonu ile kazanç ayarli ya da ayarsiz olarak üretilirler. Bu modüler sistemde gövde, güç kaynagi ve tak-çalistir algilayici sinyal kosullama elemanlari bulunmaktadir. Bu modüller her türlü testin sinyal kosullama sistemlerini gerçeklestirmek üzere farkli kombinasyonlarda birlestirilebilir. Çoklu kanalli sinyal kosullayicilar ile tek bir kompakt üniteden bir seri algilayicie güç saglanabilmektedir. Bu sistemler özellikle mod analizi testinde araç testlerinde, akustik testlerinde kullanisli olmaktadir. Tek tek kablolar yerine çoklu-pin kablolar kullanarak kablolama kolaylasmakta ve bu sayede kablolamadan kaynaklanan problemler azalmaktadir.
  ICP Mikrofon Dizisi
  Ses basinci haritalarinin çikartilmasinda, akustik mod analizinde, ses gücünün bulunmasinda kullanilir. Ivme ölçerler ile birlikte kullanildiginda vibro-akustik ölçme sistemleri kurulabilir. Kolay kalibre edilebilir. Bir dizi halinde kullanildigi zaman ekonomik, hizli ve güvenilir data toplanabilir. Bu tip sistemler genellikle uçak, otomativ, motor ve beyaz esya sektöründe siklikla kullanilmaktadir.
  3D Sonic Digitizer
  3D Sonic digitizerler, üç boyutlu bir cismin kartezyen koordinatlarini kolaylikla belirleyip bir dosya olarak bilgisayara gönderebilir. Böylece kullanmakta olan sonlu elemanlar yöntemi, CAD sistemleri ve yapisal dinamik testleri ultrasonic koordinat ölçerlerle gerçeklestirilebilir
  Akustik test sistemlerinin kalibratörleri, amplifikatörleri, güç kaynaklari gibi diger bilesenlerin seçimi sistemin yapisallastirilmasinda son derece önemlidir. Bu bilesenlerin dogru seçilmesi ayri bir uzmanlik konusudur.

  Transdüserin temelleri
  Transdüser seçim kriterleri
  Yer degisimi ve hareket algilayicilari
  Takometre ve hiz algilayicilari
  Ivmeölçerler
  Gerilme algilayicilari
  Kuvvet algilayicilari (Yük hücreleri)
  Tork algilayicilari
  Akis algilayicilari
  Nem algilayicilar
  Sivi seviyesi ölçer
  Basinç ölçer
  Mikrofonlar
  Vizkozmetreler
  Sicaklik ölçerler

  Bu bölümde ölçüm sistemlerinin temelini olusturan algilayicilar incelenecektir. Kavramlarin üzerinde ayrintili durmadan önce okuyucuda bazi tanimlarin netlik kazanmasi önemlidir. Ölçüm sistemlerinde ayni kavram birçok farkli terim ile anlatilmaktadir. Endüstride algilayici, transdüser, transmitter, detektör, prob, metre terimleri birbirinin yerine kullanilmaktadir.
  Algilayici kelimesi hissetmek anlamina gelen Ingilizce "to sense" kelimesinden gelmektedir. Türkçe'de algilayici yerine "duyarga" kelimesi de kullanilmaktadir. Algilayici, bir ölçüm sistemine giris sinyali gönderen cihaz olarak tanimlanmaktadir. Bu tanima göre basit bir limit salteri, bir akim ölçer, bir gerilim bölücü ya da karmasik bir kütle spektrometresi algilayici olmaktadir. Transdüser ölçülen bir büyüklügü, özelligi ya da durumu kullanilabilir bir elektriksel büyüklüge çevirir. Transdüser Algilayicilarin bir alt grubu olarak görülebilir.

  Transmitter petrokimya gibi proses endüstrilerinde (örnegin basinç transmiteri) transdüser yerine kullanilan bir terimdir. Dedektör terimi özellikle elektro-optik transdüserler (örnegin IR dedektörü) yerine kullanilmaktadir. Prob terimi, bir akiskan içine daldirilabilen (örnegin sicaklik probu) - transdüserler için kullanilmaktadir. Metre eki, ölçülen bazi büyüklüklerin sonuna eklenebilmektedir. (örnegin debimetre, takometre).

  Bu makale boyunca transdüser terimi kullanilacaktir. Transdüserler ölçüm ve kumanda sistemlerinde sistemlerinde hissedici eleman olarak kullanilirlar. Ölçüm sistemleri bir ya da birden çok nicel büyüklük ölçülmesini ve elde edilen bu bilginin gösterilmesini saglar. Kumanda sistemleri ise bir degiskenin istenen bir degerde durmasini saglar. Ölçülen büyüklük nicel bir degisken, bu degiskenin bir özelligi ya da bir durumu olabilir

  8 BASINÇ ALGILAYICILARI

  Dünyanin önde gelen üretici firmalarindan birisi olan Setra Systems, Inc.1967 yilinda kurulmus; basinç algilayicilari, ivmeölçerler , hassas tarti sistemleri ve basinç ölçüm sistemleri üreten bir firmadir. Setra, National Quality Asurance tarafindan verilen ISO 9001 sertifikasina sahiptir.
  Setra basinç transduserleri basit tasarimlari, yüksek hassasiyetleri, ve uzun ömürleri ile taninmaktadir. Bu sensörler kapasitif özellige sahiptir. Içerdigi özel devre sayesinde güçlü bir analog sinyal üretir. Setra HVAC/R (Isitma, havalandirma, iklimlendirme ve sogutma) uygulamalarinda, çevresel ve test amaçli ölçümlerde, gida ve ilaç sektöründe, yari iletken endüstrilerinde kullanilmaktadir.
  Setra,1982'den beri hassas tarti cihazlari üretmeye baslamis, ve bu konuda sektöründe ulastigi yüksek hassaiyet ile ayricalikli bir yere sahip olmustur. Ürünleri arasinda, labaratuvar tartilari, miktar hesaplama tartilari da bulunmaktadir.

  8.1 Endüstriyel/OEM Basinç Algilayicilari

  Setra' nin dayanikli, endüstriyel basinç transduserleri yüksek dogruluk ve kararliliga sah iptir. OEM uygulamalarda kullanilmak üzere tasarlanmis bu transduserler, 200g sok ve 20g, 50-2000 Hz vibrasyonda çalisabilmektedirler. EMI/RFI korumasina sahip pekçok Setra ürünü gibi bu transduserler de genis bir çalisma sicakliginin üzerinde mükemmel termal kompanzasyona sahiptir.

  8.2 Isitma, Havalandirma ve Sogutma Algilayicilari

  Bu basinç transduserleri HVAC/R ekipmanlarinda, proses kontrolünde, eneji yönetiminde; OEM ürünlerde ve sivi seviye ölçümü uygulamalarinda kullanilir. Çalisma araligi ±0.1 in.WC ile 10,000 psig arasinda olup dogrulugu tam ölçegin %± 0.11' idir. (Model 280E/C280E' de dogruluk tam ölçegin %0.073' ine kadar çikmaktadir.)

  8.3 Test ve Ölçüm

  Yüksek çikis sinyali, yüksek dogruluk ve hassasiyetin hizli dinamik cevapla birlestigi bu ürünler bir çok endüstriyel, HVAC, Tibbi, Laboratuar ve Uzay uygulamalari için idealdir.

  8.4 Ultra-High Purity

  Bu ürünler yariiletken endüstrisinin kritik ihtiyaçlarina cevap vermektedir. Islan abilir tüm parçalar VAR 316L paslanmaz çeligiyle 7Ra (10 Max.) elektrokaplama yapilmakta ve her sensör kütle spektrometresinde 1 x 10-9 ATM.CC/sec de helyum sizdirmazlik testinden geçirilmektedir.

  8.5 Barometrik Basinç Ölçerler

  Kararliliklarini uzun süre koruyabilen Setra barometrik basinç transduserleri için Çevresel Test & Ölçüm uygulamalari ideal kullanim alanlaridir. Bu transduserler tam ölçegin %±0.02' si dogrulugu ve tam ölçekte %0.01 tekrarlanabilirligiyle birçok kritik uygulamanin vazgeçilmez ihtiyacidir.


  8.6 Tibbi, Farmakolojik, Hijyenik Basinç Ölçerler

  Bu basinç transduserleri CIP/SIP kurulumlari için dogrudan montaj gereken uygulamalara g öre tasarlanmistir. PCB tipi kuruluma uygundur ve boru içindeki sivi veya gazlarin basinçlarinin sürekli ölçümünde kullanilabilirler.

  8.7 Sayisal Göstergeler, Ölçüm Aletleri ve Manometreler

  Setra' nin LCD sayisal göstergeleri bir hatta yada basinç transduser veya transmitterleri ile birlikte kullanilabilirler. Datum 2000 manom etresi model 204, 204D veya 239' dan birini içeren, kullanici dostu bir seçim menüsü olan tam bir sistemdir.

  8.8 Aksesuarlar

  Güç kaynaklari
  Model 264 Koruyucu Muhafazalar

  8.9 Sayma Ölçekleri

  Dogrulugu yüksek sayma ölçeklerinin yetenekleri çok genistir. Her ölçek kullaniciya özel etiket üretme, ölçek kontrolü, sayma dogrulugu ve barkodlama gibi ileri yetenekler sunar. Örnegin ; tek bir pirinci tartarak bir paketteki pirinç sayisini bulabilirsiniz.


  8.10 Laboratuar Tartilari

  Düsük fiyatli ve yüksek hassasiyetli laboratuar tartilari parlak LED göstergelere, standart bidirectional RS-232 arabirime ve asiri yük karumasina sahiptir. Saglamligi ve daya nikliligi ile üstün performansini yillarca sürdürebilir.


  8.11 Gaz Doldurma

  Yüksek dogruluktaki, gaz tüplerini doldurma ölçekleri özel gazlarin hassas miktarlarda alinip karistirildigi uygulamalar için idealdir. Öz el, güvenlik önlemlerine sahip güçkaynagi ile tehlikeli ortamlarda kullanabilirsiniz.


  8.12 Mass Monitor™

  Saglam , yüksek çözünürlüklü moment hassasiyetli yük hücreleri gösterge ve b idirectional RS-232 arabirimi ile birliktedir. Özellikle OEM tartim uygulamalarinda yaygin olarak kullanilmaktadir.
  Bize Her Sevdadan Geriye Kalan,
  Sadece GALATASARAY


+ Konu Cevapla

Benzer Konular

 1. Yeni nesil akıllı sensörler
  By MeLeK GiZeM in forum Sağlık Haberleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 07-28-2009, 01:24
 2. Algılayıcılar (Sensors-Transducers)
  By serapqq in forum Kimya
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 12-13-2007, 09:51
 3. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 07-23-2007, 09:16

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375