CCTV Nedir?
CCTV kelimesi ingilizce “Closed Circuit Television”, yani kapalı devre televizyon manasına gelmektedir. Görüntülü güvenlik sistemleri, CCTV sistemleri olarak adlandırılmaktadır. Kapalı devre denmesinin nedeni, görüntülerin sistem içerisinde kalması, herhangi bir yere görüntü nakli yapılmamasından dolayıdır.

Sürekli gelişen CCTV sistemleri eskiye nazaran daha ucuz oldukları için kullanımı oldukça yaygınlaştı. Artık her yerde bizi izleyen, hareketlerimizi kaydeden kameralar var desek yalan olmaz İstanbulda, şehir içinde 400′e yakın kamera var, İşyerlerinin dışarıya koydukları kameraları da düşünürsek sayı kaç bin olur siz hesab edin.

Lafı fazla uzatmadan CCTV güvenlik sistemlerinde genel olarak hangi ekipmanlar kullanılır bir gözatalım.

1- Kameralar
2- Lensler
3- Monitörler
4- Kayıt Cihazları
5- Pan-Tilt Üniteleri
6- Quadlar
7- Switcherlar
8- PC kartları

Fazla ayrıntıya girmeyerek, bu cihazların ne işe yaradıklarından da kısaca bahsedelim.

Kameralar: CCTV sistemlerinin en temel bileşenleridir. Her çeşiy ebat ve özellikte kamera üretilmektedir. Temelde iki tür kamera çeşidi vardır, Analog kameralar ve Dijital kameralar. Her iki kamera tipinin de kablolu ve kablosuz versiyonları mevcuttur. Kamera’larda teknik özellikleri belirleyen iki ana bileşen, görüntü sensörü ve kullanılan DSP Chip’tir. Görüntü sensörü olarak CCD veya CMOS Sensör kullanılır. CCD Sensörler CMOS’lara göre daha kaliteli görüntü verir, fiyatı daha pahalıdır, üretimi zordur. CMOS sensör’lerin ise görüntü kalitesi daha düşük, fiyatı uygun ve üretimi de kolaydır.

Lensler: Kameralara takılan, görüntü ışınları toplayıp sensörün üzerine düşürmeye yarayan optik malzemedir. Lenslerin bir çok çeşidi vardır. Temel birkaç tanesini sayalım, fixed lens, Vari-Focal lens, ve auto iris lens. Kameranın görüş açısını belirlerler.

Monitörler: Sistemdeki canlı veya kayıt görüntülerini izlemek için kullanılırlar. Genelde kayıt cihazına, switcher’a yada Quad cihazına bağlanırlar. Sistemde kullanılması zorunlu değildir. Nitekim PC tabanlı sistemlerde analog monitor kullanılmaz. Analog monitör yerine normal bir televizyon da bağlanabilir.

Kayıt Cihazları: Eskiden VHS kasetlere kayıt yapan multiplexer denilen cihazlar vardı. Gününüzde artık kullanılmadığı için anlatmayacağız. Artık Stand-alone DVR olarak adlandırılan dijital kayıt cihazları kulanılıyor. Bu cihazlara HDD, CD-RW, DVD, USB Bellek takılabildiği gibi bir çoğunun network desteği ve uzaktan kumanda seçeneği mevcut. Standalone DVR’ların teknik özelliklerini belirleyen parametreler şunlar; Kamera giriş sayısı, Video çıkış sayısı, Ses dinletme / kaydedebilme özelliği, Network özelliği, VGA monitör bağlantısı, izleme ve kayıt hızları (FPS). Sıkıştırma tekniği, bağlanabilen HDD ve diğer yedekleme cihazlarının sayısı vs.

Quadlar: Girişlerine bağlanan 4 adet kamera görüntüsünü , tek ekranda 4 adet kamera görüntüsü olacak şekilde birleştirip çıkışına aktaran cihazlara quad denir. Renkli, S/B ve sesli versiyonları mevcuttur. Çıkışı bir monitöre bağlanarak 4 kamera tek ekrandan izlenebilir

Pan-Tilt Üniteleri: Üzerine kamera monte edilen bu motorlu ünite sağa sola (pan) ve yukarı aşağı dönebilme kabiliyetini sahiptir, kontrolü uzaktan kablo bağlantısı ve kontrol cihazıyla yapılır. Kamerayı istediğiniz noktaya döndürmeye yarar.

Switcherlar: Bu cihazların belirli sayıda kamera girişleri ve 1 yada 2 adet çıkışları vardır, istenilen sırayla veya otomatik olarak giriş görüntülerini çıkışa aktarır. Görüntülerin ekranda kalma süresi ayarlanabileceği gibi, sadece tek bir kamera sabit olarak izlenebilir de. Sadece izleme yapılan sistemlerde kullanıma uygundur.

PC Kartları: PC DVR kart olarak adlandırılan bu kartlar, görüntüleri bilgisayardan izleyebilme ve bilgisayara kaydedebilme imkanı sunarlar. Beraberlerinde izleme yazılımlarıyla birlikte gelirler. Değişik izleme hızlarında ve sıkıştırma formatlarında kart versiyonları mevcuttur.

Alıntıdır!..