APACHE NEDİR?

·Güçlü, sağlam, yetenekli ve esnek bir http (web) sunucusudur.
·Apache Software Foundation (ASF) tarafından geliştirilir. ASF, Apache yazarları tarafından 1999'da yazılım için yasal bir şemsiye olması için oluşturulmuştur.
·Açık kaynak kodlu bir yazılımdır, lisansı ücretsizdir. Yazılım firmaları, kurumlara verdikleri hizmetten (kurulum, teknik destek, vb) kazanç sağlarlar.
·1995'ten beri geliştirilmektedir. Son sürümü 1.3.22'dir. Yapısal değişikliklerin yapılacağı Apache 2.0'ın geliştirilmesi hala devam etmektedir, beta aşamasındadır.
·Apache web sitesinin Türkiye yansısı http://apache.bilkent.edu.tr/ adresindedir.

APACHE'NİN AYARLANMASI

Apache'yi ayarlamak için kullanılabilecek grafik arayüzleri :
·Comanche
ohttp://www.comanche.org
·Mohawk
ohttp://eunuchs.org/linux/Mohawk
oUzaktan kontrol, tek bir mohawk ile birçok Apache sunucusunda işlem yapabilme
oAyarların yanı sıra, sunucuların gerçek zamanlı gözetlenmesi ve istatistiklerinin grafik raporlanması
·Webmin
ohttp://webmin.bilkent.edu.tr
oTürkçe
oWeb tabanlı yönetim, herhangi bir işletim sisteminden bağlanılabilir
·Linuxconf
ohttp://www.solucorp.qa/linuxconf
Apache'nin kurulum sonrası tüm ayarları httpd.conf ayar dosyasından yapılmaktadır. Kurulu Apache'nizin olası httpd.conf yerleri :
·/etc/httpd/conf/httpd.conf
·/usr/local/apache/conf/httpd.conf
·/var/lib/httpd/conf/httpd.conf
·/home/httpd/conf/httpd.conf
·find . / -name 'httpd.conf'

Squid Nedir?

Squid, Harvest programinin devami olarak NLANR tarafindan Digital Unix bir makine üzerinde gelistirilmistir. Ozellikle Unix makinalar uzerinde calismak icin dizayn edilmis olsada her ne kadar tavsiye edilmese de, WindowsNT uzerinede de calisabilen yuksek performansli, web istemcilerinin isteklerine yanit veren bir vekil (proxy) programidir.
Squid diger geleneksel proxy urunlerinine benzemez. Butun istekleri tek, bloklandirilmamis bir I/O islemi ile yurutur.
Squid sadece HTTP proxy olarak calisir ama bunun yaninda SSL ve HTTP uzeri FTP, tranparent caching, cache hiyerarsilerini, HTTP sunucu yansilama (accelerator), WCCP, SNMP protokollerini destekler.

Squid-Proxy Sunucusunun yapılındırılması


Linux, Ağ (Networking) ile özdeş anlamlı bir sözcük haline geldi. Hem evde ve hem de işyerlerinde, dosya, yazıcı, e-ileti, uygulama ve gittikçe daha çok Proxy (vekil, sizin yerinize istekleri yerine getiren) sunucusu olarak kullanılmaya başlandı.

Bir proxy sunucusu, tek bir hattı paylaşarak, birçok kişiye İnternet bağlantısı sağlamaktadır. İyi bir proxy aynı zamanda isteklerin bir kopyasını da saklamaktadır, ki başka birisi bu bilgilere ulaşmak istediğinde, yavaş olan İnternet'en getirmek yerine yerel kopyayı sunsun. Böylece, bilgilere olan erişim zamanı kısalmakta ve hat kullanımı azalmaktadır. Squid, HTTP, FTP, gopher vs. vekilliklerini, yukarıdaki anlamda yapabilen bir yazılımdır. Ayrıca, SSL, erişim denetimi ve DNS kayıtlarının saklanmasını (cache) da desteklemektedir. Bir de yapılan tüm isteklerin tam çetelesini (log) tutmaktadır. Squid'in Windows-NT sürümü de vardır Logi Sense.

Bu yazının amacı, vekil (proxy) sunucusunun yüklenmesi ve yapılandırılması hakkında temel bilgiler vermektir. Bunu yaparken kullanıcı erişimlerinin nasıl denetlenebileceği de gösterilecektir.


Squid sisteminizde yüklü müdür?

RedHat 7.1 ile birlikte "Network OS" yükleme seçeneği seçilmiş ise, otomatik olarak yüklenmektedir. Programın yüklü olup olmadığını aşağıdaki rpm komutunu çalıştırarak öğrenebilirsiniz:
rpm -q squid Squid'in son sürümünü Squid ev sayfası'ndan veya yansı yörelerinden elde edebilirsiniz. Squid'i yüklemek için aşağıdaki rpm komtu kullanabilirsiniz:
rpm -ivh squid-2.3.STABLE4-10.i386.rpm

Squid'in yapılandırılmasıSquid'in çalışması, genellikle /etc/squid dizininde bulunan squid.conf yapılandırma dosyası tarafından sağlanmaktadır. squid.conf dosyayı çok uzundur, sayfalarca devam etmektedir. Ancak, iyi tarafı, tüm seçenekleri açıklamaları ile birlikte listelenmiş olmasıdır.

İlk değiştirilmesi gereken şey, Squid'in istemcilerden gelen bağlantıları bekleyeceği adresi belirten http_port (http bağlantı noktası) seçeneğidir. Benimsenmiş değer olarak http_port 3128 dir. Ancak, kullanıcı kendi isteği doğrultusunda bu değeri değiştirebilir. Bağlantı noktasının yanısıra, Squid'in çalıştığı bilgisayarın IP adresi de verilebilir :
http_port 192.168.0.1:8080
Yukarıdaki tanımlamayla Squid, IP adresi 192.168.0.1 olan bilgisayarın 8080 bağlantı noktasında çalışacaktır. Herhangi bir bağlantı noktası verilebilir, ancak başka programlar ile çakışmamasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Benzer şekilde diğer servislerin değerleri ayarlanabilmektedir.

Samba Nedir?

Samba Linux ve Unix isletim sistemleri ile Windows NT ve WIndows 9X isletim sistemleri arasındaki iletisimi saglayan bir uygulamadır. Ne mi yapabilirsiniz?
Windows 9X ve NT'ler icin alan denetleyicisi(NT PDC - Primary Domain Controller)
Linux kullanıcılarının Windows üzerinden kendi dosyalarına erisimi
Linux makinaya baglı yazıcıya Microsoft aglarından erisim
Linux makinadan Windows dizinlerine erisim
Windows makinaya baglı yazıcıya Linux aglarından erisim
WINS sunucu
Alan (İng.: domain) tarayıcı (İng.:Master Browser)
Yerel Alan Denetleyicisi (İng.: local master)
Sambada iki tane artalan uygulaması calısır.

smbd
Ag üzerinden yazıcı paylasımı kullanıcıları icin alan denetleyicisi (PDC) olarak görev yapar.
nmbd
WINS görevi yapar.
Samba'nın en son versiyonunu ftp://ftp.ulak.net.tr/pub/samba adresinden temin edebilirsiniz. Bu belgenin yazıldıgı sıradaki son sürümü 2.0.6 dır.

Kurulum ve yapılandırma RedHat dosya sistemine göre anlatılacaktır.

Alıntıdır!..