Meslek liseleri atelye bölümünde uygulanır. Bilgisayarla fazla alakası olmasada en uygun yer burası diye düşündüm.
Baskı devre nedir?
Devre elemanlarının montajı için bir yüzü bakır kaplı diğer yüzü yalıtkan malzemeden oluşan bir plaka kullanılır. Bakır kaplı yüzey çeşitli yöntemlerle devre elemanların bağlantı yolları çıkarılır ve elemanlar için ayrılan yerlere lehimlencek elemanlar monte edilir. Montaj ve elemanların bağlantıları için kullanılan bu kartlara bakırlı plaket veya pertanaks. Bakır tabaka ile yalıtkan plaket kimyasal bir yapıştırıcı ile birleştirilmiş olarak imal edilir.Devre elemanları baskılı devre üzerinede hem fiziksel olarak hem de elektriksel olarak birleştirilmesi sağlanır.

Baskı devrenin özelliklerinin belirlenmesi:

-Öncelikle devrede kullancağımız elemanların boyutlarına göre bir pertanks seçeriz. Çünkü elemanların boyutlarını görmeden devreyi oluşturmak hiç anlamlı olmaz.ikinci bir iş çıkabilir.

- Direnç, diyot gibi elemanlar yatık, transistor, kondansatör, regülatör entegresi gibi elemanlar dikey monte etmeliyiz.

- Transistör, regülatör entegresi gibi üç ayaklı elemanları yerleşimi için uygun genişlik tespit etmeliyiz.

- Soğutucu kullanılması gereken transistör, regülatör entegresi gibi elemanlar için yeteri kadar yer ayırcaz.

- Trimpot, potansiyometre, trimer kondansatör gibi ayarlanan elemanlar için ayarlama noktasına ulaşılabilecek bir yer tespit edilmeli ve ona göre yerleştirmeliyiz .

- Yüksek akım çeken elemanların kullanacağı yolların daha kalın yapılmasına dikkat edilmelidir.aksi takdirde o yol yanar ve ikinci bir iş çıkar.keza düşük akım çeken elemanlar içinde benzeri geçerli vya devre yansın eleman önemli diyorsasnız yolu ikiye içe bölün geri birleştirin.yol sigorta gibi davranacaktır.

Baskı devre çizme olayı:
bu konuda fazla açıklama yapmaya gerek yok.devre kolay ise kendiniz elle çizmeye bakın ama zor bir devre ise hiç elle uğraşmadan programlar vasıtası ile baskı devre şemasını çizdirin.örnek elle çizimlerBASKI DEVRENİN HAZIR HALE GETİRİLMESİ :
baskı devrenin plaka üzerine aktarılaması için birkaç yol vardır:

herşeyden önce bakır plaket temiz olmalıdır yoksa sorun çıkarır.bu yüzden yüzeyi iyice temizleyiniz.

1.) Bu iş için bakır plaka üzerine elimizle baskı devre şemasını çizeriz.FeCl3 çözeltisi veya tuzruhu perhidrol karışımı içine atarız.bakır kısımlar eriyecek ve yanlızca çizmiş olduğumuz yollar kalacak ve böylece baskı devre hazır hale gelcektir.

2.) baskı devre bir bilgisyar programı ile hazırlanmış ise lazer printer ile aseteat kağıdı denen şeffaf naylona benzeyen kağıda çıktı alınır. alınan çıktı plaketin üzerine yerleştirilir.kaymaması için bantlayın yoksa iş kötü olur.bir ütü yardımıyla yolların üzerine bastırarak baskı devrenin plaket üzerine aktarımı gerçekleşir.soğumasını bekleyin ve kağıdı yavaşça kaldırın. kağıd hemen eriyor bu yüzden fazla ütülemeden, ama yolların bakır kısımları eriyecek ve yanlızca çizmiş olduğumuz yollar kalacak ve böylece baskı devre hazır hale gelcektir.üzerine iyi bastırın.FeCl3 çözeltisi veya tuzruhu perhidrol karışımı içine atarız.bakır kısımlar eriyecek ve yanlızca çizmiş olduğumuz yollar kalacak ve böylece baskı devre hazır hale gelcektir.

Not: lazer çıktınız yoksa normal çıktı alıp fotokopi çektirin.

3.) bu biraz reklam olacak ama magic press adlı bir özel kağıd var.yukarda asetat kağıdı ile yaptıklarımızın aynı.burada çıktı magic press kağıdı üzerine alınır.ütü sıcaklığı 180 derece veya 3. kademe seçilir.3 dakikaya yakın ütüleme yapılır soğuma için suda bekletirlir.kağıdı yavaşça ayırırız.sonra asit içine atılır ve beklenir. baskı devre hazır haldedir.

4.) pozitif20 tekniği:
bu teknikte karanlık odada çalışacaksınız.sarı florasan lamba yardımıyla ne yaptığınızı görmeniz mümkün.pozitif 20 maddesi bu ışıktan etkilenmez.
öncelikle pozitif20 plaketin bakırlı kısmının üzerine biraz sıkılır ve tüm yüzeye dağıtılır.bu işlem daha sonra sıkacağımız pozitif 20 nin yüzeye eşit şekiilde dağılmasını sağlar.daha sonra pozitif 20 yaklaşık 15 cm uzaktan yüzeye sıkılır. bu işlem sırasında elimizden geldiğince eşit dağıtmaya çalışalım yoksa sorun çıkar.

sıkarken zigzag yapın.pozitif20 kurumaya bırakılır oda sıcaklığına kuruması 1 gün alır.pozitif 20 70C derceye kadr dayanbilir.bu yüzden 50-70 arası bir sıcaklıkta 3 veya 5 dakkada kurur.kuruduktan sonra alınan aydınger veya asetat çıktısı devre üzerine yapıştırılır.çıktı aldığımız kağıdın ışığı geçirmesi çok önemli. bu işlem sırasında devrenin altına düz bir levha konursa hiç fena olmaz hem taşınabilirbir halde olur hemde düz bir zemin üzerine yerleştimiş oluruz.bu levhanın üzerine bantla tutturarak yerleştiririz.

Şimdi geldik işin en civcivli kısmına.baskı devremiz normal beyaz ışık altında bekletilir.bu sayede ışığın baskıdevre harici kısmı kağıt üzerinde plakete ulaşacaktır.pozlam işlemi 50-60 watt lamba ile 15 cm mesafeden yapılırsa 5-6 dakka sürmelidir.daha sonra bu plaket 1 litre su içine atacağımız 10 gr NaOH ile hazırladığımız çözeltinin içne atılır.derişim çok önemlidir. çözelti derce derce hazırlanırsa daha ii olur yani devre su içine bırakıldıktan sonra.
daha sonra ışıklandırma süresine göre elimize ilginç sonuçalr ortay çıkar.

ışıklandırma doğru ise :yollar belirginleşir ve diğer kısımlar uçar gider.
ışıklandırma az ise:fazla bir değişiklik olmaz böyle bir durumda plaket temizlenir ve işlemler baştan alınır.

ışıklandırma fazla ise:ışık gören yüzeylerin rengi açılır. buna ek olarak ışık görmeyen yani devre yollarını oluşturan kısımlarda da renk açılması olur. yollarda kesintiler olabilir, hatta bazı yollar tamamen kaybolabilir. bu durumda plaket aseton ile iyice positif20 den arındırılıp su ile temizlendikten sonra pozitf20 sıkılması işlemi baştan yapılmalıdır.

NaOH çözeltisinden çıkartılan plaket su ile yıkanır ve kurutulur.artık karanlık odada yapılması gereken işlemler bitmiştir. Devre yolları üstünde son kontroller yapılır. Kopuk yada incelmiş yollar var ise baskı devre kalemi ile üzerinden geçilir.sonra plaket FeCl3 çözeltisi veya tuzruhu perhidrol karışımı içine atarız.bakır kısımlar eriyecek ve yanlızca çizmiş olduğumuz yollar kalacak ve böylece baskı devre hazır hale gelcektir.Alıntıdır!..