C++ Programlama Dili

C++, C dilinin gücüne nesne yönelimli programlama tekniğinin katılmış halidir.

C++ Programlama Dili
C++ nesne yönelimli programlama tekniğini uygulayabilmek için C-nin geliştirilmiş ve eklentilerle güçlendirilmiş bir uygulama programıdır. Yani birkaç ayrıntı dışında C'de olan her şey C++'ta da vardır.
Stroustrup tarafından geliştirimiştir. İlk çalışmalarına 1979 yılında "C with classes" ile başlamıştır.
"C with classes" C-ye sınıf denilen veri yapısının eklenmesinden oluşan bir dildir. Daha sonra Stroustrup elde ettiği programlama diline daha fazla özellikler eklemiştir. C++ 1983 de bu ismi almıştır. 80li yıllarda C++ çeşitli özellikler eklenerek gelişmeye devam etmiştir. Ticari C++ derleyicileri 80li yılların sonuna doğru üretilmeye başlanmıştır.
Borland'ın ilk derleyicisi 1990 yılında piyasaya sürüldü. Nesne yönelimli programlama tekniği C++ en büyük gelişmeyi açıkça 90-lı yıllarda göstermiştir. Standartizasyon çalışması 90lı yılların başında başlamıştır. 1996 yılında son taslaklar 98 yılında da standartın kendisi oluşturulmuştur. C++ - ın ISO tarafından standartizasyon numarası ISO / IEC 14882 : 1998(F)
1998 yılında oluşturulan standartların derleyiciler tarafından desteklenmesi problemli olmuştur. Ticari derleyiciler zaman içerisinde standartlara uyum gösterebilmiştir. C++ hala evrimini tam tamamlamış bir program değildir. Tarihsel gelişimi içerisinde farklı noktalarda yazılmış pek çok C++ derleyicisi vardır. Bazı derleyicilerde olan özellikler diğerinde maalesef desteklenmemektedir. Standartizasyona uyum bakımından şu anda kullanılan en iyi derleyici GNU, gcc ve Dev C++ derleyicileridir. Visual C++ 6.0 da template-ler konusunda önemli sorunlar var.
Borland C++'ta 5.01 da bazı problemler vardır. (dot.net) Microsoft.net C++ 7.0 derleyicisinde pek çok bozukluk düzeltilmiştir.
Standartların geliştirilmesi 1998 den beri dondurulmuştur. (5 yıl için) 2003 yılında standartizasyon komitesi yeniden toplanıp yeni düzeltmeler yapmıştır.

Alıntıdır!..