+ Konu Cevapla
1 den 2´e kadar. Toplam 2 Sayfa bulundu

Anakart Arızaları Ve Çözümleri..

 Bilgisayar Güvenliği. Katagorisinde ve  Elektronik & Bilgisayar Forumunda Bulunan  Anakart Arızaları Ve Çözümleri.. Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  Hakkımı Ver Gideyim Adalet! LAFAKOZ Baktabul'un Çılgını LAFAKOZ Baktabul'un Çılgını LAFAKOZ Baktabul'un Çılgını LAFAKOZ Baktabul'un Çılgını LAFAKOZ Baktabul'un Çılgını LAFAKOZ Baktabul'un Çılgını LAFAKOZ Baktabul'un Çılgını LAFAKOZ Baktabul'un Çılgını LAFAKOZ Baktabul'un Çılgını LAFAKOZ Baktabul'un Çılgını LAFAKOZ Baktabul'un Çılgını LAFAKOZ - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Jan 2008
  Bulunduğu Yer
  'den
  Mesajlar
  3.078
  Blog Yazıları
  34
  Tecrübe Puanı
  107374600

  hımss Anakart Arızaları Ve Çözümleri..

  Sorunlar

  "Bilgisayarın güç düğmesine basıyorum işlemci fanı dönüyor ancak ekranda görüntü alamıyorum"
  "Anakartımın güç düğmesine bastıktan sonra anakarta elektrik geliyor işlemci fanı dönüyor ama hoparlörden hata sesi alıyorum ve görüntü gelmiyor."
  "Anakartın elektrik kablosunu takar takmaz bilgisayarım hemen açılıyor."
  "Akşam eve geldiğimde bilgisayarımı açık halde buluyorum. Bilgisayar kendi kendine açılıyor."
  "Windows kurulma sırasında mavi ekran hatası veriyor"
  "Ekran kartımı windows a tanıtmama rağmen yüksek çözünürlükleri elde edemiyorum"
  "Anakartım harddiskimi otomatik olarak görmüyor ve tanıtamıyorum"
  "Bilgisayar açıldıktan bir süre yada windows işletim sistemi başlarken kilitleniyor"
  "Ses kartından ses çıkışı alamıyorum yada midi dosyalarını çalamıyorum"
  "Anakartıma yeni çıkan XXX işlemciyi taktığımda bilgisayarım çalışmıyor."
  "Anakartı Windows işletim sistemindeki Start bölümünden kapattığımda sistem otomatik olarak kapanmıyor yada tekrar açılıyor"
  Anakartlar bilgisayarın diğer bütün arabirimlerini (Ekran Ses modem işlemci vb) kontrol eden verimli şekilde çalışmalarını sağlayan sistemin performansında önemli bir role sahip ve omurgayı teşkil eden en kritik parçadır. Herhangi bir problemde de genellikle şüpheli anakart görülmektedir. Bu da onun önemini o derecede ortaya koymaktadır. ANAKARTLAR ile ilgili genel sorular/sorunlar çoğunlukla yukarıdaki sorulardan oluşmaktadır. Bilgisayar parçasının gerçekten arızalı olup olmadığı üretici firma yada dağıtıcı (distribütor) firmanın yaptığı çeşitli testler sonucunda açığa çıkmaktadır. Ancak bu aşamaya gelmeden kullanıcı tarafında yada Teknik Servis tarafında yapılabilecek fazla zaman almayan bazı öngörmeler yapılabilir. Sizlere bilgisayar ile ilgili bir problemle karşılaştığınızda ve problemin anakarttan kaynaklandığını düşündüğünüzde rehber olarak teşkil edecek bilgileri aşağıda sunmaya çalışacağım.


  Dikkat edildiğinde yukarıdaki sorular/sorunlar iki kısımdan oluşmaktadır:

  1)Donanımsal (Sistemden görüntü alınamaması)
  2)Donanım+işletim sistemi (Sistemden görüntü alındıktan sonra kartların işletim sistemine tanıtılması)

  Donanımsal

  1) Bilgisayarın açılmaması yada boot etmemesi durumunda anakartlar için kullanılacak bir Test Kartı işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Aslında anakart; üzerinde işlemci RAM de dahil olmak üzere hiçbir aygıt olmaksızın çalışmakta ve anakart biosu arabirimleri belirli bir sıra ile kontrol etmektedir. İşte bu test kartının üzerindeki LED ler vasıtasıyla anakarttaki problemin nereden (işlemci-RAM vb) kaynaklandığını kolayca tespit edebilirsiniz.
  Eğer elinizde böyle bir kart yoksa takip edeceğiniz şu olmalıdır:
  -Anakartta kullanılacak olan işlemcinin bu anakarta uygun olup olmadığı (100Mhz-133MHz FSB CuMine-Katmai) kontrol ediniz. İşlemciniz henüz piyasaya yeni çıkan bir işlemci ise anakartın biosu en son versiyon olmalıdır. Varsa işlemci çarpanı veya veri yolu hızının ayarlandığı jumperları yada dip-switch ayarlarını kontrol edin. Gözden kaçabilecek önemli bir nokta da işlemci ile fan arasındaki ısı iletimidir. Eğer Tray (Tray: fanı sonradan takılan bir işlemcidir) kullanıyorsanız buradaki fanım ısı iletimi için özel silicon maddeler kullanılmalıdır.
  Aksi taktirde sistem açıldıktan bir süre kilitlenecektir.
  -Kullandığınız RAMin kaliteli ve anakarta uygun (SPD: aaaaaa Precedence DetectPC100/PC133 vb) RAM olmasına dikkat edin. Bazı anakartlarda RAMlerin çift taraflı yada tek taraflı olması hangi DIMM slotunda kullanılması önemlidir. Basit olarak bir den fazla farklı marka ve özellikteki RAMleri test etmeniz iyi olacaktır.
  -Kullandığınız ekran kartını kontrol edin. AGP yuvasına tam oturmamış olabilir. Birden fazla ekran kartı (PCI yada AGP) denemelisiniz.
  -Kullandığınız güç kaynağı ATX ise ATX 2.1 yada yukarı standartları desteklemeli ve yeterli akımı anakarta sağlamalıdır. Farklı marka ve özellikteki güç kaynakları denemelisiniz.
  Yukarıdaki 4 unsur sistemden görüntü almak için gereken önemli parçalardır.

  Donanımsal ve İşletim sistemi

  -İşlemci: (sıcaklık kontrolü ve ısı önlemi alınmalı)
  -Kaliteli RAM: Bazı RAM ler Windows yada Windows NT işletim sistemi kurulumu sırasında yada uygulamalarda problem çıkarabiliyorlar.
  -Ekran kartı: İşletim sistemi kurulduktan sonra Standart VGA kartı olarak algılanan ekran kartlarının sürücüleri tanıtılmaktadır. Bazı ekran kartlar (Banchee Vodoo vb.) sürücü tanıtılmasına rağmen yüksek çözünürlük ayarını kabul etmezler. Burada işletim sisteminden standart monitör yada orijinal disket ile monitör tanıtımı yapılması gerekmektedir. Diğer nokta ise performans söz konusu ise Ekran kartının en güncel sürücüleri BIOS dosyası ve performansı arttıran DirectX gibi yazılımların işletim sistemine yüklenmesidir.
  -Anakart: İşletim sistemleri 2-3 yılda bir yenilenirken yaklaşık 6-7 ayda bir farklı bir mimari ile yeni anakart teknolojileri ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle işletim sistemlerinin bu yeni mimariyi tam olarak kullanabilmeleri için anakart sürücülerinin yüklenmesi gerekmektedir. Bu durum anakart üzerindeki ekran kartı ses kartı güç yönetimi gibi bir çok aygıtı doğrudan etkilemektedir. Genelde bir çok problem sürücülerden kaynaklanmaktadır. Bunun bir örneği CuMine PIII işlemci ve Creative SoundBlaster Live arasında yaşandı. Live Ware 2.0 yada 2.01 sürücüleri yüklendiğinde Windows crash olmakta ve herhangi bir müzik dosyası çalınamamaktadır. Çözüm ise Ses kartının Live Ware 3.0 versiyonunu yüklemektir.
  Anakartlar mimarilerinin bu kadar hızlı değişmelerinde üzerine takılan aygıtların önemi büyüktür. Piyasada çok çeşitli ve farklı kalitedeki markaların bulunması çeşitli uyumluluk problemlerini doğurabilmektedir.
  Bunda aygıtın tolerans değerleri ön plana çıkmaktadır.
  "Bu RAM (modem vs) başka anakartta çalışıyor ancak bu anakartta çalışmıyor" gibi şikayetlerin temelinde bunlar yatmaktadır. Burada gözden geçirilecek iki taraf bulunuyor. "Kullanılan ifade: Bu anakart RAM seçiyor uyumsuz. Yada bu RAM anakart seçiyor." Bu gibi durumlarda Ortak noktayı bulmak ise teknik elemanlara kalıyor." Başka bir anakart ya da aygıt"
  Anakartlardaki BIOS yonga ilk açılırken POST: Power On Self Test adlandırılan bir test yapmaktadır ve bu şekilde anakart üzerindeki aygıtları algılamaya çalışmaktadır. Bu nedenler anakarttaki BIOS en son BIOS versiyonu güncellenmelidir. Piyasaya çıkan yeni bir işlemci ya da önceden tespit edilmiş uyumluluk problemleri bu şekilde giderilebilir.
  BIOS ayarları mutlaka kontrol edilmelidir. Genel kullanım "BIOS Default Settings" ayarlarında biosu fabrika çıkış ayarlarına getirmek olacaktır.

  Şimdi yukarıdaki sorulara cevap arayalım:
  Soru: Akşam eve geldiğimde bilgisayarımı açık halde buluyorum. Bilgisayar kendi kendine açılıyor?
  Cevap: Bios ayarlarında Modem Ring On özelliği aktif kalan kullanıcı harici modem bilgisayara takılı ve telefon hattına bağlı ise telefon çaldığında bilgisayar kendiliğinden açılacaktır. Bu ayarı devre dışı bırakmak sorunu giderecektir.
  Soru: Windows kurulma sırasında mavi ekran hatası veriyor?
  Cevap: Genellikle RAMlerden kaynaklanan bir problemdir. Farklı marka RAM kullanmak problemi çözecektir.
  Soru: Anakartın elektrik kablosunu takar takmaz bilgisayarım hemen açılıyor?
  Cevap: BIOS ayarlarından Power Management kısmında AC Power Back seçeneği Soft Off haline getirilmelidir.
  Soru: Anakartı Windows işletim sistemindeki Start bölümünden kapattığımda sistem otomatik olarak kapanmıyor yada tekrar açılıyor
  Cevap: Sebep iki şeyden kaynaklanıyor olabilir. Birincisi kullanılan güç kaynağı ikincisi işletim sisteminde yüklü bulunan sürücüler (kartlar) ya da uygulamalar. Temiz bir kuruluşu anakart üzerinde sadece ekran kartı varken yapıp gözlemlemek ve (anakartın kendi sürücülerini yüklemek) güç kaynağını değiştirmek olacaktır. Dikkat edildiğinde cevaplar anakart jumper BIOS ayarları yada bios versiyonu takılan kartların değiştirilmesi ve sürücüler olmaktadır.
  Yukarıdaki öngörüler ışığında 10dk lık bir çalışma ile Telefon kargo masrafları zamanınız ve en önemlisi Teknik Servisler müşteri memnuniyetini ve güvenini kazanabilirsiniz.


  Alıntıdır!..
  Bize Her Sevdadan Geriye Kalan,
  Sadece GALATASARAY


 2. #2
  Üye ShaiTaN Baktabul'un Çılgını ShaiTaN Baktabul'un Çılgını ShaiTaN Baktabul'un Çılgını ShaiTaN Baktabul'un Çılgını ShaiTaN Baktabul'un Çılgını ShaiTaN Baktabul'un Çılgını ShaiTaN Baktabul'un Çılgını ShaiTaN Baktabul'un Çılgını ShaiTaN Baktabul'un Çılgını ShaiTaN Baktabul'un Çılgını ShaiTaN Baktabul'un Çılgını ShaiTaN - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Jan 2009
  Mesajlar
  137
  Tecrübe Puanı
  279685

  Tanımlı Ce: Anakart Arızaları Ve Çözümleri..

  ellerıne saglık

+ Konu Cevapla

Benzer Konular

 1. Anakart Sorunu
  By omr6161 in forum Donanim
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 01-28-2013, 19:06
 2. Internet Explorer Hız Arızaları Ve Cözümleri
  By LAFAKOZ in forum Elektronik & Bilgisayar
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 02-23-2009, 02:06
 3. Anakart Nedir?
  By LAFAKOZ in forum Elektronik & Bilgisayar
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 12-23-2008, 12:10
 4. Anakart Arızaları
  By DarkNess in forum Donanim
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 08-21-2008, 13:30
 5. Anakart ve bellek(RAM)
  By ByMAxiS in forum Bilgisayar Güvenliği.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 10-27-2006, 05:52

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375