TOKİ'den Konteyner Kent

TOKİ, iç karışıklıklardan dolayı Türkiye'ye gelen Suriyeliler için Kilis Öncüpınar'a BM standartlarında,12 bin kişilik konteyner kent kurdu.


Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) ülkelerindeki iç karışıklıklardan Türkiye'ye gelen Suriyeliler için Kilis Öncüpınar'a Birleşmiş Milletler (BM) standartlarında 12 bin kişilik konteyner kent kurdu. TOKİ yetkililerinden alınan bilgiye göre, ülkelerindeki çatışmalardan kaçarak Türkiye'ye gelenler için Kilis Öncüpınar'a kurulan konteynır kente 15 Mart'tan itibaren Suriyeliler yerleştirilmeye başlandı. TOKİ, 318 bin metrekare alana kurulan 2 bin 50 konteynırın altyapısını, sosyal donatıları, güvenlik ve iletişim sistemlerini 2 ay gibi bir sürede tamamladı. BM standartlarına uygun inşa edilen 12 bin kişilik konteyner kent, Suriyelilerin kamp dışına çıkmadan, normal yaşamlarını sürdürerek, tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri şekilde dizayn edildi. Kentte, arıtma tesisinin yanı sıra 600 metreküplük su deposu, idari bina, protokol binası, Türk Kızılayı için hizmet noktası, ticaret ve sağlık merkezleri ile Milli Eğitim Bakanlığı binası bulunuyor.

Eğitim kompleksi de var
TOKİ, Suriyeliler'in eğitim ve ibadet gibi ihtiyaçlarını karşılayabilmesi amacıyla da konteynır kentte, sosyal donatılar da inşa etti. Bu kapsamda, konteynır kentte biner kişilik 2 cami, biri 480 öğrenci kapasiteli 16 derslikli diğeri 720 öğrenci kapasiteli 24 derslikli iki ilköğretim okulu ile 720 öğrenci kapasiteli 24 derslikli bir lise bulunuyor. Ayrıca kente bir de polis merkezi yapıldı. TOKİ, BM-Arap Liği Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan'ın da incelemelerde bulunduğu konteynır kentte, aydınlatma direkleri, ses sistemi ve jeneratör gibi donatıları da sağladı.

Kaynak