Neyin Modası? Neyin Modası?Moda için basit bir tanım yapıcak olursak sosyal bir varlık olan insanoğlunun popüler olan herşeyi takip etmesidir. Yani herkes puantiyeli entari giyiyor ise beğenmeseniz de moda bu demektir. Birde postmodern anlayış vardır. Kimilerinin buna "moda insanın kendine yakışanı giymesidir” der. Bazılarıda Paris Milano Newyork gibi modanın kalbi sayılacak yerleri kıstas alır ve şöyle der “işte moda budur”. Kim nederse desin herkesin kendine göre bir moda anlayışı vardır.

Dünya bile bu tartışmasını bir kenara atıvermiş kendisini “nasıl daha en iyiyi satarım” a getirmişken bizim hala “moda nedir? Moda şöyle olmalıdır tartışmaları içinde olduğumuz kesin.
Fakat bu tartışmaların çokta uzağında olmayan Bağdat Caddesi’nde kısa adıyla “Cadde” olaylara farklı bir yorum getirmiş durumda. Kısa zaman içinde eğer yolunuz düştüyse bu tartışmalara nasıl bir yorum getirdiğini görmüş olmanız gerekir. Şaşkınbakkal’dan caddebostan’a doğru giderken bu olayın gözünüze çarpmaması imkansız zaten.
Başlangıç olarak dikkanizi çekicek Adidas'ın klasik 3 çizgili eşofman altını giyen ve bunu klasik bilekli Converse ayakkabılarıyla birleştiren giyim tarzı. O kadar çok kişinin üzerinde bunlar varki sayarken üşenmeniz çok tabi olur. Kimilerine göre bu bir üniforma farklı kombinasyonuda olsa ağırlıklı olarak siyah üzerine beyaz üç çizgiler yerini biraz daha cıvıl renklerdeki 3 çizgilere bırakıyor. Converslerde açık krem beyaz ve tertemiz.
2000’lerin başında bu kalıp biraz daha farklıydı. Üstte büyük deri borbour montları süet Timberland’lar tamamlıyordu. Belki bu kombinasyonun kırıntıları devamda etse de tahtını başkasına devrettiğide bir gerçek.
Elde taşınan sahte Luis Vuitton ve vakko çantalara karşı dirsekte taşınan büyük deri çantaların durduğunu görebilirsiniz. Bazılarıda omuzda askılı çantalarını çapraz asarak yadsınmıyacak bir kalabalık oluşturuyor. Erkekler genelde spor çantaları tercih ediyor.Bu çoğunluk “umarım hepside spor yapıyordur” dedirten cinsten.
Gözlüklere gelince erkekler genelde rayban marka polis gözlükleri diye tabir edilen damla gözlükleri tercih ediyor. Bazısı 70’lerde moda olan çerceveli ince modelleri seçmiş.Ama genç bayanlarda bu durum daha fiks.Yuvarlak çevçeveli ve devasa gözlükler içine gömülmüşler.
Abercormbie&Fitch ve GAP markalı ve büyük logolar T-shirtlerde dikkat çekiyor.Her üç kişiden birisinde rastlamak mümkün.Bunu bol düşük bel cepleri çok olan jean’lar tamamlıyor. Kimi kızlar renkli çingene eteklerini büyük kemerleriyle tutturup üstlerine yine bu büyük logolu markaların T-Shirtlerini giyiyorlar
Devasa saatlerin modası geçti sananlar burada bir kez daha yanılıyorlar.Markası belli olanların aksine Pazar mallar daha çok moda sanırım.
Saçlara gelince erkeklerde bayanlarda fön makineleriyle çok barışık nerdeyse jöleli kimseye rastlamıyorsunuz.Özellikle briyantin modası geldiğini düşünüyorsanız bir kere daha düşünün burada.
Toprak rengi makyajın yerini yanık tenler almış.Sadece kızlar değil özellikle erkeklerde solarium çok moda “Cadde” şeklindede söylenilen yerde.
Moda üzerinde yorum yapan erkekler hep kadınların çeşitlilik için daha şanslı olduğunu söylerler fakat burası için geçerli değilmiş gibi..

Volkan Gökçe