Aile büyüklerinizin düğün resimlerine baktığınızda, geniş paçalı takım elbiseler, uzun kravatlar, uzun favorili saçlar hemen dikkatinizi çeker. Günün trendlerine uygun olarak hazırlanmış bu damatlıklar, bulundukları dönemi yansıtırlar.
Oysa ki özel günlerden geriye sadece resimler ve video kayıtları kalır.Özel günlerinizde klasik bir papyon ile farkınızı ortaya koyabilirsiniz.
Düşünsenize düğün töreninizde çekilen fotoğraflarda, sizin diğer davetlilerden bir farkınız var.Klasik bir takım ve onu tamamlayan smokininiz ile hemen farkediyorsunuz.
Peki ama smokin kültürü nedir?

Düğün ve özel davetlerin yanı sıra davetlerde de giyilebilen smokinler, başarılı bir erkek için belli bir kültürü aldığının göstergesidir.
Davetine göre smokin giymek ise bu kültürün bir yansımasıdır.Resmi bir davette siyah bir takım elbise, içine kesik yakalı bir gömlek ve papyon ile farkınızı ortaya koyabilirsiniz.Unutmayın ki giyim tarzınız sizi yansıtır.
Artık başarılı bir işadamının veya siyasetcinin dolabında papyonlar vazgeçilmezler arasındadır.
DAVETLERDE SMOKİN Mİ FRAK MI GİYECEĞİNİZİ NASIL ANLARSINIZ?

İsme gönderilen davetiyelerde frak mı smokin mi giyileceği özellikle beliritilir.Tüm dünyada davetiyelerde yazan “White Tie” (beyaz kravat-papyon) ibaresi frak, “Black Tie” (siyah kravat-papyon) ise smokin giymenin zorunlu olduğunu belirtir.
Smokinin frak kadar katı kuralları yoktur.Smokin de ceket daha kısa ve yırtmaçsızdır.Frakta ise ceket daha uzun ve yırtmaçlıdır.Smokinle giyilen gömlek özeldir.Gömleği kol düğmeleri tamamlar.Ayakkabılar siyah rugandır.İçine giyilecek çoraplar, siyah renkte ve ince dokuya sahip olmalıdır.
Peki ama smokin nasıl meydana çıktı hiç merak ettiniz mi?

PRENS EDWARD, FRAKTAN SIKILINCA SMOKİN ORTAYA ÇIKTI

Prens Edward 1837 – 1901 yıllarında tahtta olan İngiltere Kraliçesi Victoria’nın oğludur.Katıldığı resmi törenlerde katı kuralları olan fraktan sıkılan Edward, terzisine, davetlerde giymek üzere kısa bir ceket diktirir.Bu ceket tek düğmeli ve kuyruksuzdur.”Diner jacket” Türkçesiyle “akşam yemeği ceketi “ adını alan smokinin ortaya çıkış hikayesi böyledir.Smokin Prens Edward’ın tahta çıkmasıyla tüm dünyaya yayılmıştır.
Smokinin üç çeşiti vardır.Bunlar; şal yaka, kruvaze ve sivri yaka tek düğmedir. En çok kullanılan smokin çeşidi sivri yaka tek düğme olanıdır.