Artan sokak yaşam gürültüsü istikrarsız geçen mevsimler aşırı sıcak soğuk hava ve yağışlar ev sakinlerini yeni ve kalıcı önlemler almaya zorluyor.

Bunlardan bir yenisi de yıllara meydan okuyan iklim koşullarına dayanıklı yeni vinil dış cephe kaplamasıIsınma ve serin havanın sağlanmasında artan maliyetler bina cephelerinde iklim şartlarından oluşan kirlenmeler çatlaklar ve buna bağlı yıpranmalar düşünüldüğünde uzun süre bakım gerektirmeyen dayanıklı ekonomik cephe kaplamalarına ihtiyaç duyuluyor. Sık sık boyanan dış cephelerde sadece görüntü estetiği sağlanırken güneş ve nemle oluşan yüzey kabarmaları sıva dökülmeleri renk solmaları boyalı cephelerde sürekli yeni masraf çıkarıyor. Islanan cephe yüzeyleri bina içine nem yaparken güneş gören yüzeylerde binanın ısınması içeriye etki yapıp geç soğumaya neden olan sıcaklığın yayılması güneş etkisini kaybettikten sonra bile bina içinde ki yaşamı olumsuz etkiliyor. Tüm bu sorunlara çözüm olarak uygulanmaya başlanan Pak Siding vinil dış cephe kaplaması binaları sıcak ve soğuktan nemden gürültüden izole edip huzurlu ekonomik estetik ortamlar sağlıyor.
Vinil ile kaplanan yüzeylerde cepheye vuran güneş yağmur soğuk rüzgarları kaplama malzemesi karşılarken arada kullanılan diğer malzemeler bina koruması yapıyor. Bu şekilde oda ısıtma ve soğutması için kullanılan enerji için tasarruf sağlanırken bina çevresinde oluşan rahatsız edici ses ve gürültü kirliliğinden olumsuz etkilenme azalıyor. Estetik ve yenilenmiş görünüme kavuşan binalar için uzun ömürlü bir koruma sağlanıyor. Buna bağlı olarak son yıllarda başarılı bir uygulama ile yaygınlaşan vinil dış cephe kaplama ile modern estetik pratik yaşam kalitesinde artış gözleniyor.


Özellikler:
Uzun ömürlü olan vinil malzemesi bakım ve onarım gerektirmediği gibi kolay temizlenme özelliğine sahip yıllar sonra bile ilk gün güzelliğini koruyor. Estetik ve modern görünümü ile bulunduğu alanı güzelleştirirken tuğla beton ahşap veya çelik konstrüksiyon üzerine tek yada çok katlı binalarda kolay nakli ve kısa süreli montajı ile tercih ediliyor.

Bilhassa Amerika'da zorlu hava şartlarına göğüs geren güneşten gelen ültraviyole ışınlarına karşı dirençli olan malzeme ses ve ısı yalıtımı sayesinde ısıtma soğutma masraflarını minimuma indirerek daha sessiz huzurlu iç atmosferler sağlıyor.

Değişik ihtiyaçlar için çeşitli renk ve seride üretilen Park Siding evin tarzına yapısına kullanıcının zevkine göre belirleniyor. Clasik Prestige ve Elegant serisine sahip malzemede renk desen ve doku farkları bulunuyor.

Kaplama işlemi

Beyaz kirli beyaz bej krem sarı gri yeşil pembe mavi toprak ten renk seçenekli hafif pratik kolay taşınma kaplandığı alanda binanın nefes almasını sağlayan her türlü hava koşulunda montajı kısa sürede yapılabilen her detayı çözümleyecek profil seçeneğine sahip olan malzeme kaplanacak yüzeye göre hesaplanıp taşınıyor. (Tüketiciler için özel renk üretme imkanı varsa da yardımcı profil diaaa kaplamalarda standart renk beyaz kullanılıyor).
Duvar hava sirkülasyonunu sağlayan özel nem ve buhar dengeleyici yalıtım malzemesi ahşap çıta ve vinil malzemesini kaplamak üzere bina cephesine :-):-):-):-)l iskele kuruluyor.
Gerekiyorsa yüzeyde bulunan monte edilmiş klima gibi malzeme çıkarılıyor veya çıkarmadan çevresi kaplama yöntemi uygulanıyor. Fırınlanmış ve karınca kurt böcek gibi haşarıya karşı özel ilaçlı maddeyle kaplanarak ömrü uzatılmış 3x5 cm enindeki (Empireli) çam ağacı kalaslar 8 cm lik vidalarla matkapla delinen yüzeye 5 cm dübel takılarak 50 cm aralıkla vidalanıyor...
Yüzeye sağlamca monte edilen ağaç şerit kalaslar arasına ısı ses kaybına karşı standart ebatlı strafor yüzey maddesi sıkışma ile aralıksız konarak kaplanıyor. Ahşap malzeme ile aynı seviyede olan strafor üzerine bu defa binayı dıştan gelen neme karşı korurken aynı zamanda içerde oluşabilecek buharlaşmayı dışarı geçirebilen böcek ve haşarının yüzeyde yuva yapmasını yerleşmesini önleyecek ilaçlı hava geçer su geçmez birden alev almaz muşambalı özel kumaş (Taybek) zımbalanıyor. Son kaplama malzemesi vinil Pak sidink yerine uygun ölçüde göre kesilerek birbirine yukardan aşağı kelepçe sistemi ile sıkıca geçmeli olarak kaplanıp 3 cm lik paslanmaz vidalar kullanılarak vidalanıyor. Bu kaplama sırasında pencere pervazları kapı çevresi sert plastik yardımcı aparat ve profillerle kapatılıp köşeler rozet adı verilen köşebentler ile gönyelenerek sabitleniyor. Kapı pencere üstlerine söve altlarına şerit J kanalı konuyor saçak altı için sovit süslü profil malzemesi kullanılıyor. Tüm kaplama işi bittikten sonra bu defa cephe iskele sökülmeden önce yukardan aşağı tüm delik ve kaplama aralıkları böcek su damlası girmemesi için silikonla doldurularak hiç açık nokta bırakılmıyor.


alıntıdır