Hasır-Bambu Mobilya nasıl kullanılmalı

HASIR ürünler doğal ve sıcak ürünlerdiruzakdoğunun sıcak etkisini bulunduğu ortama taşır. Kaliteli bir ürün çok uzun yıllar hiç bir bakım gerektirmezdeforme olmaz böceklenme yapmaz.Bambu-hasır ürünler her ortama her mekana uyum sağlar. Ülkemizde bu ürünler genellikle teras-veranda mobilyası olarak kullanıldığından aşağıdaki noktalara özellikle dikkat edilmesi gerekir.

#Bambu-hasır ürünler doğal ürünlerdir aşırı sudan korunması gerekir su ile yıkanmamalısürekli yağmurlardan korunmalı.
# Aşırı rutubet (kapalı ortamlarda) küflenmeye neden olabilir.
# Temizliği fırça veya bez ile yapılmalı
# Kaliteli bir ürün senelerce bakımve boya gerektirmez kısa sürede ürünü tekrar boyamak sakıncalıdır. (ikinci boyayı kabel etmez)
# Aşırı sıcak veya soğuk ürüne hiçbir zarar vermez.


Yukarıdaki hususlara dikkat edildiğinde kaliteli bir ürünü çok uzun yıllar sizinle birlikte yaşar.

Kaliteli bir ürün için ilk önce iyi kalite rattan kullanılması lekeli olmaması ve çapların standart olması gerekir. Ana gövdeyi oluşturan rattanlar özel kalıplar ile bükülmeli ve özel vidalar ile bağlanmalıdır.

İkinci aşama tamamen el işciliğine dayanan hasır işlemidir kullanılan malzeme çok önemlidir kırılgan hasır kullanılmamalı (kırılgan hasır normal şartlarda dahi kırılabilir) kalitesine dikkat edilmelidir.Hasır örgüler gergin olmalı seyrek ve esnek olmamalı hasırların uç bitimleri çok iyi gizlenmelidir. Ana gövde bağlantılarını gizleyen bandajlar çok sıkı ve düzgün örülmüş olmalıdır.

Kaliteli bir üründe ölçüler standartlaşmış olmalı (%1 i geçen ölçü farkı kaliteyi düşürür)Hasır doğal olarak böceklenme (kurtlanma) yapabilir.önlemi günümüz teknolojisi ile mümkündür(Ülkemizde'de yapılan ilaçlama sistemi yalnız o anki canlı kurtları yok edip yumurtalara zarar veremediği için yetersiz kalmaktadır)
Hasır ürünler her ne kadar el işine dayalı üretim ise de kaliteli bir üretim için çok aşamalı kontrol sistemi ve oturmuş bir üretim sistemine gerek vardır.
TİK BAHÇE MOBİLYALARI TEAK (TECTONA GRANDİS)

# Her türlü hava koşullarına dayanabilen zamanın yıpratamadığı ağaçtır. Özelliklerinden dolayı ağaçların en kıymetlisidir nadir bulunur tıpkı bir elmas gibi. Kaliteli üretim ile pırlantaya dönüşür.

# Nadir bulunur çünkü tik ağacı yalnız Uzakdoğu'da Burma (Myanner) ve Endonezya'da yetişir az miktarda komşu ülkelerde de bulunur. Burma'dan kereste ve tomruk Endonezya'dan mamul mobilya (Tik bahçe mobilyası ve (Colonial teak) iç mekan mobilyası) olarak ihraç edilir. Endonezya'daki tik ormanları devlet tarafından işletilir.

# Kaliteli üretim için ilk önce doğru malzeme ve araç gereç gerekmektedir.

# Tik ağacını ve ürün kalitesini temelde iki guruba ayırabiliriz.

# Birinci guruba devlet kontrolünde satılan ağaçlar girer bu ağaçlar belli bir çap ve yaşa gelince kesilir.Tam donanımlı fabrikalar kullanırbu işletmelerin devletten (Perum Perhutani) yıllık ihtiyaçları kadar isti hakları vardır.Ağaçlar fırın kurutmaya tabi tutulduktan sonra işlenir.Hassas makineler ile standartlaşmış yüksek kaliteli ürünler üretilir.

# Bunlarla birlikte kaliteli ürün için kusursuz dizayn ve temiz bir işçilik gerekmektedir.

# Tik bahçe mobilyaları natürel olarak kullanıldığından montaj öncesi ve sonrası zımpara ile temizleme özenle yapılmalıdır.

# İkinci gurup tik ağaçları ise şahısların arazisinden kestikleri(Lokal)genç ağaçlardırdevletin kontrolü dışındadır.Bu ürünler atölyelerde yetersiz makinelerle üretildiğinden el veya %50 makine yapımı diye adlandırılır. Dünyadaki tik bahçe mobilyası üretiminin yarıdan fazlası bu guruba girerbirinci guruba göre ortalama % 50 daha ucuzdur. Fırın kurutma yapılmadığından üründe açmaçalışma ve deformasyon olma riski yüksektir.

# Ucuz ürün oluşundan işçilik kalitesi düşüktür.

# Bakım: Tik ağacı doğal olarak yağlı bir ağaçtır natürel kullanıldığından (hava koşullarından) zamanla eksilen yüzeysel yağları tamamlamak için senede 1-2 defa tik yağı ile yağlamak gerekir.Kış ortamında kaldığı zaman gri bir renk oluşur bu doğal bir süreçtir özel bir bakım ve yağlama ile ilk haline geri döner.Kış ortamında kalmayan ürünlerde özel bir bakıma gerek yoktur.


alıntıdır