Tül Perde Hakkında


Son yıllarda tül perde çeşitlerinin sayısının hızla artmasını ithal kumaşların giderek daha da yaygınlaşmasına bağlayabiliriz. İthal çeşitlerin yanısıra yerli dokumalar ise hiç de küçümsenecek gibi değil.

Fiyatları bir hayli yüksek olmasına rağmen en gözde olan kumaşlar; keten organza ve doğal dokuda olanlar. Küçük desenli ve pamuklu kumaşlardan yapılmış tül perdeler ise daha çok rustik tarzdan hoşlananlar için öneriliyor.

Aksesuarlarda ise; tül perde aksesuarları son yıllarda en az tül perdeler kadar önem taşımaya başladı. Aksesuarlar tüller kadar özenle seçildiğinde tamamlayıcı olmanın yanısıra hoş bir görüntü ve gerektiğinde işlevsellik taşıyor.

Tül perdelerinizi iki yanda toplamak istiyorsanız pamuklu iplikten yapılmış kalın kordon ve püsküllerden yararlanabilirsiniz. Bundan başka; korniş başları da perdenizin havasını tamamen değiştirebiliyor. Piyasada korniş başları modelleri çok fazla olmamakla beraber otantik modellere fazlasıyla rastlanıyor.

Özellikle tercih edilen malzemeler; Bronz ve ferforje. Daha ağır ve klasik dekorasyondan vazgeçemeyenler ise varaklı modelleri kullanıyor.Tül Perde Kullanımında Püf Noktaları;
  • Tül perde alırken pencere ve duvar ölçüsünü kendiniz almayın. Ufak bir yanılgı sizi üzebilir. Perdeyi nereye veya kime diktirecekseniz ölçüyü onun almasını isteyin.
  • Perde satın almadan önce modelini tespit edip (drapeli pilili vb.) ona göre kumaşınızı satın alın.
  • Tül perdenizi asla sıcak suda yıkamayın. Çamaşır makinenizin perde veya (hassas kumaş) programını kullanın.
  • Çok narin kumaşlar için kuru temizlemeden yararlanın.
  • Doğal pamuklu ve keten kumaşlar yıkanınca çekebilir. Perdeyi çekme payını hesaplayarak satın alın ve diktirmeden önce mutlaka bir kez yıkayın.
  • Polyester ve sentetik tüllerinizi makineden çıkardıktan sonra nemli nemli asın kırışık yerler kendiliğinden düzelecektir.
Tül Perde


Mekanlarımızın pencerelerinde yıllarca güpürlü tül tergal tül krinkle tüller saten güneşlikler kullanarak perde ihtiyacımıza cevap veriyorduk.Günümüzde ise daha çok doğal görünümlü keten tüller ipek tüller ve organza tüller kullanmayı tercih ediyoruz. Organza tüllerin çok çeşitli renk seçenekleri sunması ve polyester karışımlı olmasından dolayı kolay yıkanabilirliği onu ön plana çıkarmıştır.

Tül perdelerin enleri genellikle 300cm dir.İthal tüllerin yaygınlaşması 140-150cm enindeki tüllerin kullanımını arttırmıştır.Bu endeki tüller genellikle katlamalı perdeler için uygundur.Tüller perde raylarına veya perde borularına tül cinsine göre farklı pililerde dikilerek uygulanabilir.Amerikan ekstrafor büzgülükırma ve kanun pili bunlardan bazılarıdır.

Mekanımızda kullanacağımız tülün cinsine göre dikilecek pili sıklığı ve dikişi perdenin duruşunu etkileyecek en önemli faktör olacaktır.
Pano-Fon Perde:

Pencerelerde kullanılan tül katlamalı gibi perdelerin sağı ve soluna gelecek şekilde hazırlanan dekoratif amaçlı kumaş perdelerdir. Beraberinde kullanılan perdenin kumaş cinsine veya desenine göre farklı seçimler yapılabilir. Kullanılan kumaşın karakterine göre AmerikanKanunboğma pililer şeklinde dikilebilirler. Güneşten korunması ve daha hatlı durması için arkası astarlanabilir. Bunlar perdenin duruşunu doğrudan etkileyen faktörlerdir. Kullanılacağı mekanın pencere genişliğine göre farklı enlerde ve sayılarda tercih edilebilirler.Örneğin 150cm enindeki camda sağda veya solda olacak şekilde tek pano kullanılırken 200cm üzerindeki bir camda karşılıklı iki pano kullanılması tavsiye edilir. Perde boyları tercihe göre yere kadar olabilir veya 15-20 cm uzun olacak şekilde yere bırakılabilir. Perde pencere kenarlarına kuşak broçol veya :-):-):-):-)l perde kolları gibi aksesuarlarla toplanabilir. Pano perdeler uygulama olarak tavandan perde raylarına veya duvardan perde borularına takılabilir.


Kapsüllü pano perde :

Pano perdelerde rustik borusu üzerinde kullanılan bir uygulama türüdür. Kumaşa açılan deliklere kapsül çakılarak perdenin boru üzerinde kolaylıkla hareketinin sağlanması ile çalışan bir modeldir. Bu perde kabin perdesi mantığında çalışır ve her iki tarafa da toplanabilir. Daha çok modern mekanlarda kapsüllü perde uygulamasını kullanabilirsiniz.
Biritli pano perde:

Pano perdelerde rustik borusu üzerinde kullanılan bir uygulama türüdür. Perdenin rustik borusuna asılabilmesi için belli aralıklarla cırt cırtlı veya düğmeli olarak hazırlanan kulaklı perde modelidir. Düz veya pilili şekilde dikilebilir. Mutfaklarda çocuk odalarında yazlık evlerde ve cafelerde kullanılabilecek


alıntıdır