Çocukların yatak odası illa onların uyuması, oynaması ya da derslerini yapması gereken bir oda olmamalı. Çocuk odaları onların kişiliklerini belirleyen onlara ait bir dünyadır. Anne ve babalar çocuk odalarını onların istediği gibi dekore etmeliler.

Bir çocuğun hayalini kurduğu meslek ve yaşamak istediği hayat 3- yaşlarında şekillenmeye başlar. İlgi duydukları oyuncakları, eşyaları isteyeceklerdir. Çocukların seçimlerinden, izledikleri filmlerden onların kişiliğini anlamak ve ne istediğini öğrenmek çok kolay. Çok az çocuk seçeceğim mesleğe büyüyünce karar veririm der. Ama mutlaka ilgi alanları oluşacaktır. Spor, müzik, resim vs… gibi yetenekleri olabilir ve odasında bunlara ait parçalar görmek isteyebilir. Çocukların seçimlerinde onlara yardımcı olmak en önemlisi destek olmak onlar için çok önemli. Seçecekleri mesleklere yaklaşırken bu motiveyle büyüyecekler, inanacaklar, güçlenecekler ve başarılı olacaklar.

Çocuklar en çok nelere merak duyar. Basketbol, futbol, araba, gemi, bilim, resim vs… gibi uğraşılar onların dikkatini çok çekecektir. Onlara odalarını dekore ederken mutlaka ne istediklerini sorun. Hazır ve basmakalıp çocuk temaları tek tip çocuk yetiştirecek ve kişileri doğrultusunda gelişmeyeceklerdir.

Basketbol temalı çocuk yatak odası
Eğer çocuğunuz basketbola meraklıysa ona muhteşem bir oda dekore edebilirsiniz. Bir basketbol topu ve bir potanın dışına çıkın. İnandırıcı ve yaratıcı olun. Nevresimlerde ve duvar renklerinde sevdiği takımın renklerini kullanabilirsiniz. Çeşitli amblemler ve basketbola ait farklı temalarda kullanabilirsiniz.Gemi temalı çocuk yatak odası
Kaptan olmak isteyen bir çocuğunuz varsa, farklı bir tema uygulamak için fırsatınız var demektir. Gemi teması çok zengin bir dekorasyon sağlayabilir fakat abartının ve klasikliğin dışında olun. Nevresimlerde harita resimleri kullanırsanız onların coğrafi bilgilerinin de gelişmesini sağlarsınız. Renkler elbette ki mavi olacak ama değişik ve canlı renklerde serpiştirmeniz onlara bir çocuk olduklarını unutturmayacaktır.Çocukların seçimlerini desteklemek onlara başarılı bir gelecek hazırlamaktır. Bırakın kendi dünyalarında istedikleri kişi olsunlar.