+ Konu Cevapla
1 den 4´e kadar. Toplam 4 Sayfa bulundu

Dekorasyonun altın kuralları

 Hanımların Yeri Katagorisinde ve  Ev Dekorasyon-iç mimarlik Forumunda Bulunan  Dekorasyonun altın kuralları Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  Paylaşimci Üye Hüzün Baktabul İçin Değerli Hüzün Baktabul İçin Değerli Hüzün Baktabul İçin Değerli Hüzün Baktabul İçin Değerli Hüzün Baktabul İçin Değerli Hüzün Baktabul İçin Değerli Hüzün Baktabul İçin Değerli Hüzün Baktabul İçin Değerli Hüzün Baktabul İçin Değerli Hüzün Baktabul İçin Değerli Hüzün Baktabul İçin Değerli Hüzün - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Feb 2007
  Mesajlar
  1.205
  Tecrübe Puanı
  407

  Tanımlı Dekorasyonun altın kuralları  Mobilya seçerken rahatlık ön planda tutulmalı.
  Mobilyalar sağlamlığının yanı sıra aynı zamanda kullanışlı olmalı. Bu nedenle 'L' kanapeler ve geniş koltuklar şimdi moda.
  Mobilyalar takım olmak zorunda değil. Üçlü bir koltuğun yanına istediğiniz bir tekli koltuğu koyabilirsiniz. Önemli olan bunların bir araya geldiği zaman duvar rengiyle ve yer kaplamasıyla, uyumlu olması.
  Doğru aydınlatma çok önemli.
  Az ışık alan bir mekana, tavandan ya da duvarlardan yansıtılan bir ışıklandırma yapılabilir.
  Kullanılmayacak eşyalar alınmamalı.
  Kumaş seçerken yıkanabilir, leke tutmayan kumaşlar tercih edilmeli.
  Mekanın büyüklüğüne ve ışık alıp almadığına göre renkler belirlenmeli. Küçük mekanlarda, yer ve duvar renklerinin mümkün olduğu kadar birbirine yakın olması, o mekanı daha büyük gösterir.
  Genel olarak açık renkler tercih edilmeli. Göz yoran hardal sarıları, pembeler mazide kaldı.
  Küçük mekanlar ayna kullanılarak büyük gösterilebilir. Ayrıca küçük odalarda çok koyu resimler ya da uzun dolaplar kullanılmamalı. Daha alçak dolaplar ve yatay çizgiler tercih edilmeli.
  Mekanları hayat tarzına göre dekore etmek çok önemli. Çok fazla televizyon izleniyorsa ona göre bir düzenleme yapılmalı.

 2. #2
  ħєчħαт * Baktabul'un Çılgını ħєчħαт * Baktabul'un Çılgını ħєчħαт * Baktabul'un Çılgını ħєчħαт * Baktabul'un Çılgını ħєчħαт * Baktabul'un Çılgını ħєчħαт * Baktabul'un Çılgını ħєчħαт * Baktabul'un Çılgını ħєчħαт * Baktabul'un Çılgını ħєчħαт * Baktabul'un Çılgını ħєчħαт * Baktabul'un Çılgını ħєчħαт * Baktabul'un Çılgını ħєчħαт * - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Jun 2008
  Mesajlar
  12.087
  Blog Yazıları
  75
  Tecrübe Puanı
  107375191

  Tanımlı Ce: Dekorasyonun altın kuralları

  Desenden korkuyorsanız çizgilileri tercih edin
  Eğer bu sezon moda olan büyük desenlerin yaratacağı etkiden emin olamıyorsanız çizgili kumaşları kullanabilirsiniz. Böylece çok karışık bir görüntüye neden olmadan farklı renkleri yan yana getirmiş olursunuz. Bronz beyaz ve bej gibi birbirinin türevi tonları seçerseniz etkisi daha yumuşak olur. Çizgi temasını abajur şapkası ya da vazo gibi diğer objelere sıçratarak daha güçlü kılmanız da mümkün.

  Yaşama alanınıza bir bank ekleyin
  Çoğu insan bankların antre ya da mutfak için uygun olduğunu düşünür ama onları salon dahil oturma yeri kısıtlı olan her alanda rahatça kullanabilirsiniz. Yerinize tam uygun ölçülerde yaptırabilir; ipek ya da kadife kumaşla kaplayarak şık bir hava verebilirsiniz.

  Evinizin girişi etkileyici olmalı
  Evinize gelen misafirlerin ilk karşılaştıkları yer kapı girişiniz yani antrenizdir dolayısıyla bu alanın sizi ve tarzınızı ifade etmesi çok önemlidir. Eğer yeriniz müsaitse küçük bir oturma bölümü yaratmak yararlı olacaktır. Duvara astıklarınız ve zemin kaplamanız da ilk bakışta dikkat çekecektir; seçimlerinizde sıradışı ve beklenmedik detaylar olmasına çalışın. Yarattığınız farklılık evin geri kalanı için de ipucu verecektir.

  Aydınlatmaları göz hizasına yerleştirin
  Göz hizasında yani yerden ortalama 160 cm yükseklikte yerleştirilen abajurlar en doğru sonucu verir; daha yüksekte kalırlarsa istenmeyen gölgeler oluşabilir. İstediğimiz atmosferi yaratmak için ihtiyaç duyduğumuz abajurlar daha fazla aydınlatma gücüne sahip olan tavandan aydınlatmalar ve vurgulayıcı özelliğe sahip aplikler ile de desteklenmelidir.

  Duvarlar ve perdeler aynı renkte olsun
  Duvarlar için seçtiğiniz renk ile perde kumaşınızın rengini birbirlerine yakın tonlarda belirlerseniz daha modern ve sakin bir tarz yakalarsınız. Pencerelerinizden memnun değilseniz perdenizin kornişini ya da demirini tavandan sadece 10 cm aşağı takmanız işe yarayabilir. Örneğin yemek odası için seçeceğiniz nil yeşili duvar boyası ve aynı tonda perdeler sofrada oturanların kendilerini taptaze bir havayla çevrelenmiş hissetmelerini sağlayacaktır.

  Benzer tonlarda cam objeler dikkat çeker
  Aynı renk tonlarında farklı cam objelerin birlikte kullanılması masanızın ortası için mükemmel bir düzenleme oluşturur. Örneğin amber ve açık yeşil tonlarında farklı yükseklikte cam vazo kase ve tabaklar etkileyici bir silüet yaratır. Cam grubunuzun kapladığı toplam alanın yerleştirdiğiniz masa ya da dresuarın yüzey alanıyla orantılı olmasına dikkat edin.

  Kaliteli olanla kitsch olanı karıştırın
  Bir koleksiyon yapıyorsanız içindeki her parçanın çok değerli olması gerekiyor diye bir kural yoktur. Koleksiyon yapmanın zevki sadece sevdiğiniz için alabilme özgürlüğüdür. Çok ender rastlanan bir antika ya da her yerde görülen sıradan bir obje koleksiyonunuzda birleşebilir; eğer sevdiyseniz değerinin önemi yoktur. Ve sadece gerçekten tutkunu olduğunuz bir şeyin koleksiyonunu yapmanız doğru olur. Örneğin ben çok hoşlandığım Fransa yolculuklarımda topladığım hatıra eşyalarını aynalı bir tepsi üzerinde bir araya topladım. Antikacı arkadaşımın hediyesi olan bir vazo da var nehir kenarındaki sokak satıcısından aldığım bir kar küresi de...

  Doğadan ilham alın
  Dışarıyı içeriye taşıyın. Doğanın muhteşem güzelliği her iç mekanda mucize yaratacaktır. Çakıl taşlarına kuru yapraklara çiçeklere yer vermek için her fırsatı değerlendirin. Orta sehpanıza koyacağınız midye kabukları ya da raflarınızın birinde sergileyeceğiniz mercan mutlaka pozitif enerji yayacaktır. Sadece kum ve taş renklerini değil doğada bulacağınız kızılları yeşilleri ve mavileri de taşıyın evinize. Ancak hiçbirinde aşırıya kaçmayın yoksa bir tema odasıyla karşı karşıya kalabilirsiniz.

  Yatak odanızda renk katmanları yaratın
  Yatak özellikle küçük alanlı yatak odalarının odak noktasıdır. Tavanlarınız yüksekse cibinlikli bir yatak kumaştan tasarlanmış yatakbaşı ve kat kat keten örtüler mükemmel seçimler olacaktır. Hepsinin kumaşlarının farklı olması ilginç ve davetkar bir etkiye sahip olur. Farklı kumaşları karmaşa yaratmadan yan yana ve üst üste kullanmanın kuralı ise ana renk paletini kısıtlı tutarak tonlarda oynamalar yapmaktır.

  Perdelerinizde abartıya kaçmayın
  Perde uygulamalarının mobilyaların önüne geçmesine izin vermeyin. Drapeler ve balonlar yerine katlamalı ve düz sistemlerden yana kullanın tercihinizi. Seçtiğiniz sistem sadeleştikçe perdenizin kumaş kalitesi de artmalıdır. Pamuklu keten ipek ya da saten kumaşlar uygundur. Perde ölçünüzün pencereleri tamamen örtecek ve yumuşak dalgalarla yere inecek şekilde ayarlanması önemlidir.

  Su ve mum
  Deniz ve mehtap kadar güçlü olmasa da su ve mum da üzerinizde mutluluk etkisi yapacaktır. Hele de yorucu bir günün sonunda. Banyonuzdaki sıkıcı aydınlatmadan kurtulun ve içine kalın mumlar yerleştirdiğiniz cam fanusları tavandan sarkıtın. İçeriden çıkmak istemeyeceksiniz!
  Aynalarla oynamaya devam. Duvardaki alanınıza uygun tasarımı bulamıyorsanız kendi tasarımınızı kendiniz yaratın ve istediğiniz boyut ve ölçülerde aynalar kestirerek istediğiniz düzenlemeyle asın. Ve mucizeyi seyredin.  alıntıdır

 3. #3
  ħєчħαт * Baktabul'un Çılgını ħєчħαт * Baktabul'un Çılgını ħєчħαт * Baktabul'un Çılgını ħєчħαт * Baktabul'un Çılgını ħєчħαт * Baktabul'un Çılgını ħєчħαт * Baktabul'un Çılgını ħєчħαт * Baktabul'un Çılgını ħєчħαт * Baktabul'un Çılgını ħєчħαт * Baktabul'un Çılgını ħєчħαт * Baktabul'un Çılgını ħєчħαт * Baktabul'un Çılgını ħєчħαт * - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Jun 2008
  Mesajlar
  12.087
  Blog Yazıları
  75
  Tecrübe Puanı
  107375191

  Tanımlı Ce: Dekorasyonun altın kuralları

  Kırmızı:

  Diğer renklere göre daha sembolik bir renk olan kırmızı ateşin ve
  aşkın simgesidir. Romantik ve dışa dönük kişilerin rengi olan kırmızı odanızı küçük gösterse de değişiklik arayanlar için uygun bir.


  Sarı:

  İyimser renktir. Güneşin çiçeklerin ve meyvenin rengidir. Her zaman sıcak ve pozitiftir. Mekanınızın aydınlık ve eğlenceli olmasını sağlar. Sarı zihinsel ve fiziksel olarak enerji verir. Çalışma odanızda ya da mutfağınızda sarı kullanarak kendini enerjik hissedebilirsiniz.

  Yeşil:

  Doğanın rengidir. Yemyeşil çimleri ormanı ve tazeliği simgeler. Salonunuzda oturma odanızda ya da mutfağınızda iyi bir seçim olabilir.

  Mavi:

  Gökyüzünün denizin suyun rengidir. İnsana ferahlık hissi verir. Mavi rengin en önemli özelliği mekanı olduğundan büyük göstermesidir. Mavinin tonlarını evinizin her yerinde kullanabilirsiniz.

  Menekşe / lila:

  Menekşe mavinin ve kırmızının karışımıdır. Kadifemsi görüntüsü ile mekana hayalperest bir hava katar. Lila mekana aydınlık ve parlaklık verir

 4. #4
  yabanci mervetunay Buraların yabancısı
  Üyelik Tarihi
  Jul 2010
  Mesajlar
  4
  Tecrübe Puanı
  0

  Tanımlı Ce: Dekorasyonun altın kuralları

  Biraz bunlara dikkat ediyoruz birazda maliyete dikkat ediyoruz. Ben evimde genelde kahve tonlarını kullandım fakat kayınvalidemler yatak odasını aldılar ve biraz koyu renk seçmişler acaba nasıl renklendirebiliriz. Yatak odasında içim kararıyor. Bende öncelikle yatak örtüsünü sevmediğim için Hobby'den renkli bir nevresim takımı aldım. Onu kullanıyorum azıcık renkleniyor ama yetmedi başka neler yapabilirim?

+ Konu Cevapla

Benzer Konular

 1. Dekorasyonun ana kuralları
  By Kaileena in forum Ev Dekorasyon-iç mimarlik
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 03-13-2012, 22:58
 2. dekorasyonun altın kuralları
  By DarkNess in forum Ev Dekorasyon-iç mimarlik
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 06-13-2010, 13:51
 3. Makyajın Altın Kuralları.
  By SonsuzL'uA in forum Makyajın Püf Noktaları
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 10-30-2009, 16:50
 4. Makyajın Altın Kuralları
  By Mr. NuteLLa in forum Makyajın Püf Noktaları
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 07-18-2008, 14:58
 5. MSN Korumanın Altın Kuralları
  By єηєSS in forum MSN Messenger
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 04-05-2008, 23:21

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375