+ Konu Cevapla
1 den 3´e kadar. Toplam 3 Sayfa bulundu

Mantar parkeler...

 Hanımların Yeri Katagorisinde ve  Ev Dekorasyon-iç mimarlik Forumunda Bulunan  Mantar parkeler... Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  yaremce
  Misafir

  yeahh Mantar parkeler...

  Mantar parkeler diğer parkelerle karşılaştırıldığında evinizde ısı ve ses yalıtım özellikleriyle fark yaratıyor...
  Estetik, bakımı kolay, ses emici, anti alerjik, elastik ve doğal olan bu ürünleriyle manter parkeler, uzun yıllar kullanım olanağı sunuyor.

  Mantar parkeler diğer parkelerle karşılaştırıldığında ısı ve ses yalıtım özellikleriyle açık ara fark yaratır. Estetik, bakımı kolay, ses emici, anti alerjik, elastik ve doğal olan bu ürünler dayanıklılığıyla da uzun yıllar kullanım olanağı sunar.

  Mantar nedir?
  Mantar, modern teknolojinin bile alternatifini üretemediği ekolojik bir malzemedir. Tamamıyla doğal olan bu ürün, tek bir ağaç kesilmeden elde edilir. Bu özelliği mantarı gerçek bir çevre dostu ürün haline getirir. Mantar milyonlarca mantar hücresinden oluşur.

  Her hücre, birer ses ve termal yalıtıcı olarak görev yaptığı gibi küçük bir amortisör işlevi de görür. Yaya trafiği ne kadar yoğun ya da üzerine uygulanan basınç ne şekilde olursa olsun, mantar orijinal şeklini yeniden kazanarak esnekliğini daima korur.

  Mantarın doğal özellikleri nelerdir?
  Mantar, mantar meşesinin kabuklarından elde edilir. Yenilenebilir ve uzun ömürlü bir hammadde kaynağı olması, doğal kaynakların korunmasına yönelik talebin arttığı günümüzde mantarı daha da ideal bir malzeme haline getirmiştir. Mantar meşesinden elde edilecek ilk mantar kabuğu ancak 25–30 yıllık ağaçtan budanır. Çünkü ancak bu süreden sonra ağaç tamamıyla yetişkin olarak nitelendirilir.

  Kabukların katmanlar halinde soyulma işlemi yüzyıllar öncesine dayanan bir gelenekle elle yapılır. Bu işlem esnasında budanan ağaç zarar görmediği gibi soyulan kabuklar her bir budama sonrasında tamamıyla yeniden büyüyerek çok daha pürüzsüz bir dokuya kavuşur. Budama işlemi her 9 yılda bir yapılırken, mantar meşesinin ömrü 150–200 yıldır.

  Bu nedenle her bir mantar meşesi, yaşam süresi boyunca maksimum 20 defa güvenle budanabilir. Bu açıdan da gerçek bir tükenmez doğal kaynaktır. Mantarın yerini tutacak benzeri bir sentetik materyal yoktur. Mantarın yapısı petek dokusuna çok benzer ve her cm2’si 40 milyon hücreden oluşur. Hücreler gibi bu hücreler arasındaki boşluklar da havaya benzer gaz bir karışımla doludur


  Mantar nasıl elde edilir?
  Bu denli olumlu özelliğinden ötürü sıkça tercih edilen mantar parkelere ilişkin en merak edilen konu nasıl elde edildiği noktasında birleşir. Mantar kabuğu Akdeniz ormanlarında yetişen mantar meşesinden elde edilir. Mantar meşesi sadece Batı Akdeniz’de; İspanya (Basin), Portekiz, Fransa, İtalya, Moroko, Cezayir ve Tunus olmak üzere 7 ülkede bulunur.

  İdeal yetişme ortamı deniz seviyesinden 100-300m yükseklikte, yıllık yağış miktarının 400/800mm olduğu ve sıcaklık değerlerinin 50 derecenin altına düşmediği yerlerdir. Dünya genelinde mantar ağaçlarının %30’u Portekiz’de bulunur.

  Dünya genelindeki mantar meşesi üretiminin %51’den fazlasına sahip olan Portekiz, dünya üretiminin de %75’e yakınını işlemektedir. Bu açıdan Portekiz üretici olduğu kadar hammadde olarak da diğer ülkelerden mantar ithal etmektedir. Mantar, her on yılda bir kabuğun ağaçtan soyulmasıyla elde edilir. Bu özelliği mantar parkeleri çevre dostu ürünler haline getirir. Çünkü mantar elde ediliş şekliyle ormanların kesilmesini önler.

  Neden mantar parke?
  Mantarın sayılan bu eşsiz yapısal özellikleriyle zemin malzemesi olarak kullanımda birçok avantajı da beraberinde getirir:

  Dayanıklılık
  Mantarın eşsiz yapısal özelliklerinden ötürü dayanıklılığı oldukça yüksektir. İnce, yüksek topuk ve mobilya ayaklarından kaynaklanan yoğun basınca karşı dayanımı yüksek olup, ilk günkü görüntülerini de uzun yıllar korur.

  Ses yalıtımı
  Mantar içyapısı gereği sesi kesen bir özelliğe sahiptir. Hücre içine hapsettiği sesi dışarı yansıtmazken, mekanlar arası ses geçişini de büyük ölçüde azaltır. Ses yalıtım özelliği açısından mantar parkenin evdeki huzur ortamına katkısı büyüktür.

  Isı yalıtımı
  Bu parkelerin benzerlerine üstünlük sağlayan bir diğer avantajı ise ısı yalıtım özelliğidir. Mantar parke doğal ısı yalıtım özelliği ile üzerinde çıplak ayak bile rahatlıkla yürüyebileceğiniz bir zemin sunar.

  Konfor
  Mantar parkenin benzersiz özelliklerinden bir diğeri ise sağladığı konfordur. Amortisör özelliğiyle basış rahatlığı sağladığı gibi şeklini de uzun yıllar koruyarak deforme olmaz.

  Sağlık dostu
  Mantar parkelerde kullanılan yüzey cilaları kir, mikrop ve mantar oluşumunu önleyen özelliktedir. Mekanlarda hijyenik ve sağlıklı bir ortam yaratır. Tamamıyla doğal bir ürün olması nedeniyle mikro fiberleri ne dışarıya verir ne de içine hapseder. Bu açıdan iç mekan hava kalitesine olumlu katkı sağlar.

  Bakım kolaylığı
  Mantar parkelerin bakımı da oldukça kolaydır. Yüzey cilalarında uzmanlaşmış firmaların kaliteli ürünleriyle yapılacak düzenli bakım uygulamaları mantar parkelerin ilk günkü görünümlerini uzun yıllar korumasını sağlar.

  Çevre dostu
  Mantar parkeler ağaçların canlı kalmasını sağladıklarından çevre dostu ürünlerdir. Tamamıyla ekolojik olan bu materyaller zeminlerde çevre dostu çözümler sunar. Çevre duyarlılığının arttığı günümüzde doğal kaynakların korunması ve çevreye saygı kapsamında mantar parkeler gerçek bir çevre dostudur.

  Mutfak ve banyolarda ideal kullanım
  Tüm diğer özelliklerinin yanı sıra mantar parkeler su geçirmez yapılarından ötürü mutfak ve banyo zeminlerinde de rahatlıkla kullanılabilir.

  Özellikle mutfaklar evlerdeki belki de en sık kullanılan ve genellikle oldukça uzun süreler ayakta durarak çalıştığımız yerlerdir. Bu nedenle dayanıklı ve ergonomik bir zemin mutfak için önem kazanır. Bu nokta da mantar parkeler mutfakta yerine göre saatler boyunca çalışırken ayakta duran kişiye büyük bir konfor sağlar.

  Mantar parke bakımı nasıl yapılmalı?
  Uzun süreli güzel bir görünüm öncelikle kaliteli bir zemin kaplaması satın almakla başlar. Bundan sonraki aşama ise bu zeminlerin uygun ve sürekli bakımlarının yapılmasıdır.

  Mantar parkelerin ömrünü bazı önlemler alarak daha da uzatabilirsiniz:
  • Adeta bir zımpara kağıdı gibi zeminin çizilmesine neden olan kir ve toz zerreciklerinin oluşumunu önlemek için düzenli vakumlama ve süpürme işlemi uygulanmalıdır.
  • Temizlik esnasında önerilen temizlik ve bakım malzemeleri kullanılmalıdır. Islak bakım tamamıyla yasaktır.
  • Dökülen sıvılar anında silinmelidir.
  • Kapı girişleri ve mutfak önlerinde paspas kullanılmalıdır. Kauçuk altlı veya hava geçirmeyen paspaslar kullanılmamalıdır.
  • Mutfakta ocak ya da evye önü gibi yoğun olarak çalışılan yerlerde kilim veya paspas kullanılmalıdır. Böylelikle bölgesel aşınmaların önüne geçilebilir.
  • Mobilya ayaklarına uygun koruyucular yerleştirilmelidir.
  • Özellikle ofislerde kullanılan tekerlekli koltukların altına koruyucu bir altlık yerleştirilmelidir.
  • Mekan içinde 50% oranında nem sağlanmalı, gerekli koşullarda nem oranı arttırılmalıdır.
  • Belli aralıklarla zemindeki aşınma izleri kontrol edilmelidir.
  • Ağırlık dağılımı oyuk ve zedelenmeleri önlemede ana unsurdur. Bu hususa dikkat edilmelidir.
  • Mantar organik pigmentler içerir. Diğer ahşap ürünlerde olduğu gibi mantarın da rengi solar. Bu nedenle direkt güneş ışığıyla temasından kaçınılması gerekir. Mümkün olan her yerde kumaş ya da benzeri sistemlerle yoğun güneş ışığının mantarla teması önlenmelidir. Mantar solduğunda sarımtırak bir renk alır.
  • Ahşap zemin sistemleri ısı ve nem oranlarındaki dalgalanmalara bağlı olarak çekme ve genişleme yapar. Mevcut çevreyi, 50% seviyelerindeki uygun ısı ve bağıl nem oranını koruyarak, zeminin normal daralma ve genişlemeden kaynaklanan görünür etkileri en az seviyeye indirebilir.

  Mantarın estetik ve dayanıklılık özellikleri yüzyıllardan beri bilinmektedir. Bu özelliklerine istinaden eğer farklı veya aktif bir mekan yaratmak istiyorsanız. Zeminde mantar parke kullanımı uygun bir tercih olacaktır. Mantarın doğal güzelliği ve dikkat çeken zarafetinin yanı sıra makul fiyat özellikleri kullanım oranını gün geçtikçe arttırmaktadır. 2. #2
  Demirbaş csl_16 Baktabul'un Çılgını csl_16 Baktabul'un Çılgını csl_16 Baktabul'un Çılgını csl_16 Baktabul'un Çılgını csl_16 Baktabul'un Çılgını csl_16 Baktabul'un Çılgını csl_16 Baktabul'un Çılgını csl_16 Baktabul'un Çılgını csl_16 Baktabul'un Çılgını csl_16 Baktabul'un Çılgını csl_16 Baktabul'un Çılgını csl_16 - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Oct 2007
  Bulunduğu Yer
  ????
  Mesajlar
  972
  Tecrübe Puanı
  107374466

  Tanımlı Ce: Mantar parkeler...

  Tamamıyla doğal olan bu ürün, tek bir ağaç kesilmeden elde edilir

  ne güzzeellll

 3. #3
  Paylaşimci Üye çerkez_kızı Baktabul'un Çılgını çerkez_kızı Baktabul'un Çılgını çerkez_kızı Baktabul'un Çılgını çerkez_kızı Baktabul'un Çılgını çerkez_kızı Baktabul'un Çılgını çerkez_kızı Baktabul'un Çılgını çerkez_kızı Baktabul'un Çılgını çerkez_kızı Baktabul'un Çılgını çerkez_kızı Baktabul'un Çılgını çerkez_kızı Baktabul'un Çılgını çerkez_kızı Baktabul'un Çılgını çerkez_kızı - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Mar 2008
  Bulunduğu Yer
  yüreğimin götürdüğü yer
  Mesajlar
  1.278
  Tecrübe Puanı
  24329021

  Tanımlı Ce: Mantar parkeler...

  paylaşım için tşkler

+ Konu Cevapla

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 11-14-2011, 13:17
 2. Organik Mantar
  By mavidünya in forum Doğadan manzaralar
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 09-01-2011, 23:40
 3. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 11-11-2010, 03:17
 4. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 08-07-2008, 11:28
 5. Ayakta mantar enfeksiyonu
  By Baktabul in forum Sağlıklı Yaşam
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 04-14-2007, 23:04

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375