+ Konu Cevapla
2 / 3 Sayfa BirinciBirinci 1 2 3 SonuncuSonuncu
6 den 10´e kadar. Toplam 15 Sayfa bulundu

Kahraman TazeogLu Fan Club

 KOMEDI ve MIZAH Katagorisinde ve  Fan Kulüpler Forumunda Bulunan  Kahraman TazeogLu Fan Club Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #6
  Demirbaş -FuRiOuS- Baktabul'un Çılgını -FuRiOuS- Baktabul'un Çılgını -FuRiOuS- Baktabul'un Çılgını -FuRiOuS- Baktabul'un Çılgını -FuRiOuS- Baktabul'un Çılgını -FuRiOuS- Baktabul'un Çılgını -FuRiOuS- Baktabul'un Çılgını -FuRiOuS- Baktabul'un Çılgını -FuRiOuS- Baktabul'un Çılgını -FuRiOuS- Baktabul'un Çılgını -FuRiOuS- Baktabul'un Çılgını -FuRiOuS- - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Apr 2009
  Bulunduğu Yer
  SAKARYA Merkez Havasına Göre Herkes ;)
  Mesajlar
  651
  Blog Yazıları
  48
  Tecrübe Puanı
  58848831

  Tanımlı Ce: KаhГaмaη TaZΣOĜLµ Fµη CLµρ

  KAHRAMAN TAZEOĞLU İLE MAVİSİ BOL BİR SÖYLEŞİ:

  ""BAZEN BAZI ŞEYLERİ GİDİŞİNİZLE ANLATIRSINIZ YANİ BİR ŞEYERİ BIRAKIP GİTMEK ASLINDA ONUN ÇÖZÜMÜ OLABİLİR.""  1969 İstanbul doğumlu 93 yılında radyo programcılığına başlayan Kahraman Tazeoğlu halen -Radyo 7 de Maviada isimli programının yapımcılığını ve sunuculuğunu sürdürüyor. Bunun yanında “Seni içimden terk ediyorum Ölü Bir Kentin Morg Alfabesi Tutsak Mektuplar Mavi Ada Mektupları Araz ve Susacak Var” kitaplarıyla edebiyat dünyasına giriş yapan güçlü farklı bir kalem

  Ayrıca eğitim kültür gibi alanlarda toplumsal tavır gösteren bir aktivist


  Kahraman Tazeoğlu onu ona ancak onun cümleleriyle anlatabiliriz herhalde.
  Derin derin bir sesti çelişkilere isyan eden :
  “Ne tuhaf değil mi?
  İçimi acıtanda sendin
  Acımı dindirecek olan da…”
  Kırgın suskun çekingendi:
  “Yorgun söylentiler kanıyor solgun yaralarımdan
  Kırılır mı bilmem hüznümde taşıdığım kin
  Kinim kendime susuşum sana
  Küsüşüm tüm dünyaya “diyecek kadar yaralı
  Herkes kadar umutsuz ama bir o kadar da umut dolu:
  “Aşk iki kişilik bir yalandır sevgilim
  Ve iç kanamalı bir aşkın
  Mürekkep fırtınasıdır bu şiir
  İstersen yalnızlık duvarlara yakışır de ve başkalarını sev
  Ben sende herkesi terk edeceğim” diyerek direnen.


  Zeynep Çelik: Söze neresinden başlasam size çıkıyor kapılar hem başarılı bir radyo programcısı hem de şiir ve roman örneklerinde başarılı işler yapan bir edebiyatçısınız sizinle aynı işi yapmaya çalışan nice meslektaşınız olmasına rağmen hiçbiriyle aynı kulvarda değilsiniz yanılıyor muyum?


  Kahraman Tazeoğlu: Farklı bir yerde olmayı istediğim için oradayım. Hayata bakış tarzım onlardan farklı olduğu için ve ben yayında da kendim olmayı sevdiğim için öyleyim. Kendim gibi oldukça onlardan ayrılıyorum. Onları da suçlamak istemiyorum. Yanlış anlamayın onlar kendileri gibi değil demek istemiyorum. Ne varsa onu sunarsın insanlara sunacak bir şeyin yoksa da -ki bu işi çok iyi yapanlar var- varmış gibi yaparsın.

  O kadar geniş bir skala ki bu kolaylıkla maniple edebileceğin oldukça büyük bir kitle bulabilirsin kendine.

  Ama asla kandıramayacağın insanlar da vardır onlar bizde ve (gülüşmeler )  Zeynep Çelik: Programınız özellikle hayranlarınızla olan bağınınız mükemmel bütün kısa süreli şiir edebiyat programlarına inat başarısı tescillenmiş ödüllerle yayın hayatına devam ediyor bunu neye bağlıyorsunuz?

  Biraz önce çok güzel girdin cümleye “ bağınız çok kuvvetli dedin “ buna bağlıyorum. Hiçbir zaman burnu kaf dağında bir radyo programcısı olmadım çünkü ben ailemden aldığım terbiye gereği mütevazı ve saygılı olmayı öğrendim önce kendim öyle olduğum için bir radyo programcısı fikri kazandıktan sonra ödüller ve başarılar geldikten sonra da bu değişmedi. Çünkü yola başladığımda da kendim gibiydim şimdi de kendim gibiyim ayrılması gereken 2 şey var :

  Radyo programcılığı ile gelinmiş olan nokta ve özelindeki Kahraman Tazeoğlu

  İkisinin arasında fark yok. Ben ikisinin arasındaki farkı ortadan kaldırdığım için insanlarla hayranlarımla dinleyicilerimle bu kadar iyi diyaloglar kurabiliyorum. Ve kendilerini benim yanımda çok rahat hissediyorlar.

  Başta heyecanlanıyorlar 5 dakika sonra rahatlıyorlar. Onlara ben de sizin gibi bir insanım diyorum; ama bunu tavırlarımla davranışlarımla söylüyorum anlatıyorum bu duyguyu veriyor vermeye çalışıyorum. Böylece samimi diyaloglar oluşuyor.


  Fatma Söylemez: Eğitiminize ara vermek zorunda kalışınıza sanki nazire olsun diye nice eğitsel kültürel sosyal faaliyetlerde yer aldınız “ÜNKEP” isimli platformla nice başarılara Türkiye’de imza atarken yurtdışından da teklifler almaya başladınız bu başarınızın arkasında neler var?

  Eğitimimden başlayayım. Evet eğitimime ara verdim ama bu içimde hep yaraydı. Eğer açıköğretimi üniversiteden sayarsanız üniversite mezunuyum ama bana hiç öyle gelmiyor. Örgün eğitim olmadığı zaman üniversiteli olamıyorsun üniversiteyi yaşayamıyorsun. Mesela öğrenci evin olmuyor oturup etüt yapabileceğin bir yer yok Final döneminde kahvelerle sabahlayabileceğin öğrenci gecelerin yok. Hep böyle bir üniversiteli olma hayalim vardı. Bunu gerçekleştiremedim ama ÜNKEP sayesinde çok sayıda üniversite öğrencisiyle bir araya geldim tanıştım. Onların evinde kaldım onlarla makarna yumurta yedim onların yaptıkları yer yataklarında yattım sabahlara kadar onlarla bu ülkenin geleceğini konuştum. ÜNKEP’i kurdum ve içimdeki bu duyguları bir nebze olsun onlarla giderdim ve iyi olduğunu da düşünüyorum ve ondan sonra da en parlak olduğu zamanda ÜNKEP kendi kendini bitirecekken onu bitirdim.


  Zeynep Çelik:Evet biz tam ÜNKEP’ li olacağız diye sevinirken ÜNKEP son buldu (!)


  Kahraman Tazeoğlu: Evet ancak sadece Manisa Demirci’de Demirci Belediye Başkanı ve kaymakamının ısrarlı destekleriyle devam ediyor yani sembolik olarak. Yurtdışına da yayıldı ÜNKEP Kuzey Kore Enformasyon Bakanı aradı ilgilendiği konu şuydu :

  “Siz böyle bir çatı altında sağcıyı solcuyu inançlıyı inançsızı nasıl bir araya getirdiniz hiç mi kavga çatışma olmuyor? “ diye sordu. Buna şaşırmış. Gelin bunu bize anlatın dedi ve bizi Kuzey Kore’ye davet etti.

  Bunun bir örneği daha onlarda yok. Gidebilseydim -malum tren kazası oldu cep telefonu bile yasaklandı- bu işin dikte ile değil gönüllü insanlarla yapılabileceğini onlara insanlara tutunabilecekleri bir şeyleri göstermek gerektiğini söyleyecektim bu da edebiyattır şiirdir diyecektim. Kısmet olmadı.

  Yeryüzüne bakınca katil hissiz yazar göremezsiniz Biz ÜNKEP’te insanları ideolojileriyle değerlendirmedik yargılamadık. Bak dostum! O insanların bize ihtiyacı var gelirsen hep beraber gidiyoruz dedim ve hepsi geldi Çünkü hepsine aynı şeyi söyledim aynı yakınlık uzaklıkta durdum zamanla oldu bu.


  Fatma Söylemez: Yalnız kendi yazdıklarınızı değil hayranlarınızın size gönderdiği mektupları da değerlendirerek “Tutsak mektuplar ve Maviada mektupları “adı altında iki kitap yayınladınız. Sizde bu sosyal sorumluluğu sağlayan fikir nasıl oluştu?


  Kahraman Tazeoğlu: Onların yazılarını ölümsüzleştirdim. Arkadaşım nerde kim olduğun önemli değil izin ver ben senin adına bir şey yapayım çünkü sen beni önemseyip bana mektup yazıyorsun emek veriyorsun çok zor şartlarda beni dinliyorsun radyonu alıyorlar radyo yapıp beni dinliyorsun. Eşine dostuna selam göndermek bana reyting kazandırır sana ise geçici bir sevinç. Hayır bu yetmez izin ver o edebi değer taşıyan yazılarını kitaplaştırayım dedim ve verdiler. Onlar şimdi o kitapları torunlarına bırakacaklar.

 2. #7
  Demirbaş -FuRiOuS- Baktabul'un Çılgını -FuRiOuS- Baktabul'un Çılgını -FuRiOuS- Baktabul'un Çılgını -FuRiOuS- Baktabul'un Çılgını -FuRiOuS- Baktabul'un Çılgını -FuRiOuS- Baktabul'un Çılgını -FuRiOuS- Baktabul'un Çılgını -FuRiOuS- Baktabul'un Çılgını -FuRiOuS- Baktabul'un Çılgını -FuRiOuS- Baktabul'un Çılgını -FuRiOuS- Baktabul'un Çılgını -FuRiOuS- - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Apr 2009
  Bulunduğu Yer
  SAKARYA Merkez Havasına Göre Herkes ;)
  Mesajlar
  651
  Blog Yazıları
  48
  Tecrübe Puanı
  58848831

  Tanımlı Ce: KаhГaмaη TaZΣOĜLµ Fµη CLµρ

  Zeynep Çelik:Türkiye şartlarında oldukça geniş bir kitleye hitap eden ve güven telakki eden bir programcı olarak bunu kullanıp TV ya da benzeri bir sahaya yönelmeyi düşünüyor musunuz?


  Kahraman Tazeoğlu: TV mu ?

  Ben TV hiç düşünmedim çünkü ben özel hayatımdan TV 15 yıl önce çıkarmış bir insanım . TV hayatından çıkartmış bir insanın TV programı yapması bir çelişki olur ve ben bunu dinleyicilerime anlatamam. Benim öyle dinleyicilerim var ki karakterimi mizacımı nerde nasıl davranacağımı çok iyi biliyorlar. Ben onlara böyle bir şeyi açıklayamam -inandırıcı da olmaz zaten- böyle bir şey yapmam.

  Çünkü TV ‘nun toplumu olumsuz yönde etkilediğini düşünüyorum ben Kahraman Tazeoğlu olarak

  Daha çok insana ulaşmak daha geniş kitlelere hitap etmek isteyenler için TV elbette gerekli ama bu gerekliliği kabul edenler için gerekli benim için değil.


  Fatma Söylemez: Edebi kimliği ile radyo programcısı kimliğini başarıyla taşıyan bir insan olarak hangisinin ağır bastığını söyleyebilir misiniz?


  Kahraman Tazeoğlu: Ben 1993 yılında gerçek mesleğimi bırakıp radyoculuğa başladığımda radikal bir kararla radyoculuğu seçtiğimde asıl kararımı vermiştim. Sanatımı işimi bunun uğruna bıraktım ve kazandığım paranın onda birini kazanacağım bir mesleği seçtim. Bedel ödedim yani bu da aslında benim neye daha çok gönül verdiğimin ifadesi sanırım.

  Yazmaksa ben radyoculuktan önce 17 yaşımdan beri yazıyordum ama kendim için. Bir iki yerde yayınlanmıştı ama egomu tatmin etmek içindi edebiyat dünyasına girmek gibi bir düşüncem yoktu heyecanlıydım aşıktım ve yazdıklarımın yayınlanmasını istiyordum yayınlandı ve bitti. Kendim için yazan biriydim. Daha sonra radyoculuk başlayınca programlarıma taşıdım şiiri insanlar neden benim bildiğim kendi bilmedikleri şairlerle şiirlerle tanışmasınlar diye düşünerek programlarımda şiir okumaya başladım ve bunlar içinde benim yazdıklarım dikkat çekmeye başladı. İlk önce şiirlerin bana ait olduğunu söylemiyordum daha sonra şiirlerin bana ait olduğunu dinleyiciler öğrenince ismen şiirleri istemeye başladılar. 2000 yılına kadar kitap çıkarın baskısını yaşadım. 2000’de Radyo 7’ye geldim ama benden hala kitap istiyorlardı. Benimse edebiyat dünyasına gireyim diye bir takıntım yoktu. Sonra Ferman Karaçam’ında baskılarıyla ilk kitabım çıktı ve başkalarına da hizmet edeyim bencillik olmasın diye Maviada ve Tutsak Mektuplar’ı çıkardım. En son kitabım da Susacak Var adlı romanım.


  Zeynep Çelik: Seni İçimden Terk Ediyorum :

  “Bu aşkın adresi dursun sende
  Kelepçeli kuşlar yuva kurmadan gözlerimize
  Belki geri döneriz
  Ve geri veririz birbirimize
  Yitirilmiş ne varsa… “
  diyordunuz ilk şiir kitabınızda. Siz hak ettiği övgüye hiçbir zaman mazhar olamamış bir alanda (şiirde) ilk kitabınızı yayımladınız bu sizi korkutmadı mı ?


  Kahraman Tazeoğlu: Aslında benim şöyle bir avantajım vardı. Belli bir dinleyici kitlesine sahip olduğum için tiraj kaygım yoktu onların ısrarlarıyla çıkarmıştım kitabı zaten onlar alacaktı. İlk kitabımın basıldı ve bitti bu beni hiç şaşırtmadı ikinci 3 üncü baskıları basıldı ve bitti Ben beşinci baskıdan sonra şaşırmaya başladım ve şuan ilk kitabım yedinci baskıya hazırlanıyor. Doğrusu ben biraz geç korktum. Benim bir iddiam yoktu -belki de en büyük iddiadır iddiasızlık-
  Farkında olmadan edebiyatın içine girmişim oysa kendim için yazan bir adamdım nihayetinde (ne halk için ne de sanat için) Aşık oluyordum yazıyordum. Birisi beni terk ediyordu yazıyordum. Yazdığım şeylerin farklı olduğunu bilmiyordum tıpkı Cem Adrian gibi Cem Adrian’ın mükemmel sesi vardır onun çıkarabildiği sesleri herkes çıkaramaz ama çocuk bu sesleri herkes çıkarabiliyor zannediyormuş. Bende farkında değildim yazdıklarımın kendi alanında farklı olduğunun. Meğer farklı duruyormuş diğerlerinin yanında. Sonra sonra anlamaya başladım kitaplar basılmaya okunmaya başlayınca…
  Sonra zaten şiir yazmadım roman yazmaya başladım.

  Zeynep Çelik: Araz ufak bir sahil kasabasının büyük şehirlere uzanan boynu bükük sevdası… Şiirlere sığmayıp roman olan olunmazı olur kılan:
  “Aşka
  Rüzgâra
  Ayrılığa
  Zamana
  Eyvallah” dediğiniz de sizi kalabalık kılan roman. Nedir böyle yaralayan ve bu çoğu siz kılan?

  Kahraman Tazeoğlu: Çok güzel bir şey sordun şimdi.
  Galiba orada ben insanların içindeki ses oldum. İnsanların yalnızlıklarını konuşturdum insanların içindeki o küçük dünyaları sözlerimle söylemlerimle şiirselleştirdim. Anıt bıraktım gerçekten de. Ben tek başıma eyvallah derken artık çok büyük kitleler :
  ”Aşka
  Rüzgara
  Ayrılığa
  Zamana
  Eyvallah” diyorlar. “Bir şeylere eyvallah demek aslında bir şeylerden vazgeçmek demek değildir” ben bunu anlatmaya çalışıyorum. Bazen bazı şeyleri gidişinizle anlatırsınız yani bir şeyleri bırakıp gitmek aslında onun çözümü olabilir Bizim yaptığımız da bu: Her şeye eyvallah demek. Bunun içinde arkanda bir şeyleri olurunu görüp yine de bırakıp gelecek olan her şeyi de büyük bir eyvallah ile karşılamak… İkisinin arsında duran bir duruş bu.

  Ben eyvallah diyorum Geride bıraktıklarıma ve gelecek olanlara ( önceden eyvallah ) başım gözüm üstüne anlamında ve böyle düşünen insanlar beni anlayan o durduğum yeri keşfeden insanlar benimle birlikte eyvallah demeye başladılar


  Fatma Söylemez: “Yarım kalan öykülerin başlangıcı olmaktan vazgeç
  Bana başlangıçlara yeter hevesini ver.”

  Susacak var edilen bir yemin sözle tutulamayan” diyordunuz. Yaşamadan yazamayan bir edebiyatçı olarak “Susacak Var “ı hayatınızın neresine koyarsınız? Yaşanmadan yazılanlara inanmıyorsunuz galiba?


  Kahraman Tazeoğlu: İnanmıyor değilim. Bir şeyi hayal ederek kurgulayarak yapan ve yazan insanların başarılı olduğunu düşünüyorum ama bunu ben yapamıyorum ve insan kendi yapamadığı şeylere hayranlık duyar. Ben o insanlara hayranım hakikaten. İyi kötü kaliteli kalitesiz bu tartışılır…

  Ama bu benim yapamadığım bir şey bravo diyorum onlara. Ben en fazla yaşadığım şeylerden yola çıkarak yaşadıklarımdan bazı şeyleri değiştirerek (saklamak amacıyla ) biraz da taklalar attırarak yazmaya çalışıyorum.

  Araz ve Susacak Var…
  Her ikisi de yaşanmış ve bitmiş şeyler kapatılmış defterler. Bu yazdıklarım eşimle tanışmadan önce yaşadığım şeylerdi.

  Zeynep Çelik: Hayatınızda zemheri (karakış) dönemi diyebileceğiniz zamanlarınız oldu mu ? Zemheri Edebiyat Dergisi okuyucularıyla paylaşır mısınız?

  Kahraman Tazeoğlu: Benim zemherilerim biraz uzundu. Yalnız bir insandım. Yalnızlık çok soğuktur. Öyle bir andır ki etrafına bakarsın çok kalabalıktır ama kendini yine de yalnız hissedersin. Çok yaşadım ben bunu. İnsanlarla iletişim kuramazsınız söylediklerinizi anlamayanlar vardır. Hatta çoğunluk anlamaz ne dediğinizi ve bu nedenle ben çok defa yanlış adam ben miyim diye düşünürdüm?

  Küçüklüğümden beri benim mahalle arkadaşlarım top oynarken ben yerde bulduğum gazete parçalarını okurdum. Ben düşünürdüm düşünmek için zaman ayırırdım. Çocuktum mesela bu öğleden sonra düşüneceğim derdim düşünmeye özel vakit ayırırdım. Derin düşüncelere dalardım insanları düşünürdüm insanların davranışlarını hareketlerini söyledikleri yalanları ve çözüm arardım. Farklıydım ve yalnızdım. Yapayalnızdım. O halimi biri görse deli derdi. Sonra ergenlik dönemi arkadaşlarım kahvehanelerdeyken ben konferanstan konferanssa tiyatrodan tiyatroya koşardım. Ben 17 yaşımda Ayhan Songar okuyordum ve okuduklarımın yüzde ellisini anlamıyordum. Psikanalize giriş temel psikiyatri bunları okuyordum. Saf bir çocuktum insanlardan hep zarar görüyordum kandırılıyordum. Hala safım da… Bu kendini koruma psikolojisidir. Diyordum ki : ”Eğer insan psikolojisiyle ilgili şeyler okursam insanı tanırım ve daha az kandırılırım.” anlatabiliyor muyum?

  Bu da işte yalnızlıktan kaynaklanıyor insan kendini neden tanımak ister ki?

  Yalnızlaştığın zaman her an saldırıya uğrayacakmışsın gibi hissedersin.. Bunun için bu zemheri dediğim uzun dönem benim kendimi ifade etmeye başladığım 1993 yılına kadar sürdü sonra 93 yılında önüme mikrofon konuldu. Kendi düşüncelerimi kendi bakış açımı insanlara paylaşmaya başladı.

  Ve taraftar buldum ve artık Kahraman Tazeoğlu yalnız değil .

  Fatma Söylemez: 14 yıl önce mesleğe yeni başlayan K.T ile şimdiki K.T arsında elbette gelişim bakımından büyük farklar vardır. Peki K.T bu ilerlemeyi bekliyor muydu hayal ettiği yere gelebildi mi?

  Kahraman Tazeoğlu: Ben ilk yerel radyoda başladım göreve. Hedefim bir bölgesel radyoda görev yapmaktı bölgesel bir radyoya geçtim. Hedefim ulusal radyoya geçmek oldu. Yayıncılık anlamında geleceğim için ulusal radyodan sonra başka bir radyo yok (gezegenler arası radyolar yok ) Aslında ben hedeflediğim en uç noktadayım bütün bir dünyaya yayın yapan bir radyodayım. Hedefime ulaştım ama bunun yanında kat ettiğim yol içerisinde yazdığım kitaplar aldığım ödüller vs. bunlar hiç planda yoktu.


  Zeynep Çelik: Radyo programcılığı pek çok özelliği bünyesinde barındıran zor bir meslek sizde hayranlarınızın takdirine dayanarak her şey var diyebilirim. Acaba K.T bugüne gelene kadar nelerle ilgilendi neler okudu ve okurlarına dinleyicilerine tavsiyeleri nelerdir? K.T.gibi başarılı olmak isteyenler neler yapmalı?

  Kahraman Tazeoğlu: En başta insan olmak gerekiyor çünkü elinizde bir güç var. Bir radyo bir mikrofon ve sizi takip eden dinleyen gözünüzün içine bakan söyleyeceğiniz bir sözle belki kendini ateşe atacak insanlar var. Bu durumu eğer insansan toplumun lehine kullanırsın; insan değilsen o erdeme ulaşamadıysan kendi menfaatine kullanırsın. Bunu yapanlarda var zaten. Ben var olan bu gücü insanlık adına kullanmayı tercih ettim. Seçim meselesi. Ben insanların içindeyim. Kopmadım onlardan ve kopmayı da istemiyorum. Birileri bunu kendi lehine kullanırken bende böyle olmayı seçiyorum. Her şeyin bir bedeli var ama bende ödülümü alıyorum. Bazı insanların hiçbir zaman alamayacağı ödüller bunlar

  Zeynep Çelik: Neslihan Gökhan Türkmen gibi isimlere programlarınızda dinletilerinizde yer vererek onlara yardımcı oldunuz. Bu günümüzde eşine rastlanılan bir durum değil.
  Kahraman Tazeoğlu: Kepazeliğin sanat diye yutturulduğu bir ülkede birilerinin bunu yapması lazımdı. Benim yayınlarda çaldığım insanlar bu ülkenin yetiştirdiği gerçek sanatçılar. Medya ünlülerin onlara reyting getirecek kişilerin peşinde koşarken bende gerçekten sanat icra ettiğini düşündüğüm ve benim gibi bu fikre katılan insanların da onayladığı kişilerin peşinde koşuyorum. Benim için onlar önemli.

  Bana göre Tarkan’ın bir önemi yok. Benim yıldızım Nurettin Rençber’dir. Çünkü biz onunla aynı toprakları paylaşıyoruz aynı dünyadan geliyoruz bu ülkeli olmak şerefini paylaşıyoruz.

  Neslihan ve Gökhan’ı ben internetten tanıdım. Önce şarkılarını dinledim çok beğendim. Bunlar genç yeteneklerdi. Kısıtlı imkanları ile bir şeyler yapmaya çalışıyorlardı. Benim elimde imkânım vardı. Ben de onlar için değerlendirdim

  Fatma Söylemez: Programınızda mektuplara dergilere onlardan seçme yazılara konuklara şiirlere şarkılara türkülere Cuma cumartesi seslenişlerine ve daha nice şeye yer verdiniz. Bundan sonra Maviada’da neler göreceğiz?

  Kahraman Tazeoğlu: Programlarımda kendi kurallarımın yanında çalıştığım kurumun da kurallarına uymak zorundayım. Çünkü ben bir profesyonelim. Programa baktığımda birçok şey var ama yapacak başka projelerim de var. Onlard a sürpriz olsun

  ”Gittiğine inansam
  Dönmeni beklerdim” diyordunuz bir şiirinizde. Bizler de sizin edebiyattan Maviada’dan dergimizden ve içimizden gitmeyeceğinizi umut ediyoruz.
  Bu keyifli sohbet için teşekkür eder başarılarınızın devamını dileriz. EYVALLAH...

 3. #8
  Demirbaş -FuRiOuS- Baktabul'un Çılgını -FuRiOuS- Baktabul'un Çılgını -FuRiOuS- Baktabul'un Çılgını -FuRiOuS- Baktabul'un Çılgını -FuRiOuS- Baktabul'un Çılgını -FuRiOuS- Baktabul'un Çılgını -FuRiOuS- Baktabul'un Çılgını -FuRiOuS- Baktabul'un Çılgını -FuRiOuS- Baktabul'un Çılgını -FuRiOuS- Baktabul'un Çılgını -FuRiOuS- Baktabul'un Çılgını -FuRiOuS- - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Apr 2009
  Bulunduğu Yer
  SAKARYA Merkez Havasına Göre Herkes ;)
  Mesajlar
  651
  Blog Yazıları
  48
  Tecrübe Puanı
  58848831

  Tanımlı Ce: KаhГaмaη TaZΣOĜLµ Fµη CLµρ

  İyimisin?

  Bu Soruyu Ne cok Sormustum Sana
  Ne cok susmustun Sen benim bu Soruma..
  Unutmadım Hala..
  Üşüdüğünde Gulmem Gerektiğini
  Hic Unutmadım..
  Çünkü Böyle bitecekti Günler
  Biz öyle atlatacaktık Fırtına gecitlerini
  Bugun Kalemimi Elime aldıgımda Hicbirsey yazamıcagımı hissetmiştim
  Hic birsey Akmıcaktı icimden
  En anlamlısı böyle başlamaktı yazıya
  İyimisin..

  Tıpkı ogunlerdeki gibihic gitmemişsin gibi
  Yaşadıklarımızdan Büyüktü DüşlerimizTaşıyamadık..
  Hep Tel örgülü hayat bakıyordu Bize
  Avuclarımızı Kanatıcak kadar Sıtıgımız yumruklarımız Ögretiyorduyitirdiklerimizi..
  Yinede Gülümsüyorduk ya Elimize aldıgımız her hücre kokulu mektuba
  Hayatı Paylasıyorduk Tek bir Sözcükle..
  İyimisin..

  Haziranda bitiyor işte
  Ayın Son yapragına Bakıyor
  Nekadar cok benzemiş Sana biliyormusun
  Yeri Gelmiş Durulmusum Yeri Gelmiş Karadenizde bir dalga olmuşum Ve yeri gelmiş Senin dilinde Sölemişim Ezgimi
  Didionana Demişim..
  BiliyorumNe yazsam Seni Anlatmayacak
  Ne cizsem beyaz KagıdaSen oLmayacaksın
  Seni anlatmaya yeltendiğim herbir SÖzcüğümü yaktılar
  Tek bir SÖzcük Var zuLamda..
  İyimisin..

  İnsan Degisebiliyormus da Herkes gibi deil Senin Gibi Yani Sana benzemek gibi
  Senin Dalgalarına benzemek gibi öle hırcınöle asiöle alıngan ve öle suskun
  iYimisin..

  Payıma Düşen Koca Yalnızlıktan Değil Sikayetim
  Degil kendi Yalnızlıgım
  Seni uzagıma Düşürenlerle derdim..
  Susuyorsam bundandır.
  Üşüdüğünü Hissettiğim an anLa
  Hala iyimisin Diyorsam
  Senden Bir ses alabilmek icindir..
  Öyle Dalgın BAKma
  Bu sözcük bende hep olucak
  Bıkmıcagım Sana sölemekten
  İkimizde anlıcaz birbirimizi tek bir sözcükle
  İyimisin..

  Artık Butun rollerimi Yaktım
  Ve unuttum Gelecege Dair ne varsa
  Tek bir Sözcüğe Takıldım
  İyimisin..

  Kursun Rengini SeverdinBen Hep Mavi cizerdim ellerine Daha fazla Özgürlük icin
  Şimdi Kursun Kalemle Yazıyordum sAna
  Donuk..Issız Gecelerin Agırlıgına astım Kalemimi Ucundan Tek bir Sözcük akıtabildim
  İyimisin..

  Yaralı Kırlangıclardan Ben coktan Gectim
  Erguvani bahardanda
  OnlarsızımSusuzum..
  Susuzda Yasanabiliyor ya.. Ama ben Feslegen Kokusuyla Yasıyorum
  Bilirmisin O kokuyu
  ELbette Bilirsin..
  Su vermeyi Unutmadım
  Elimde Bir feslegen Kokusu var Saclarımda ve Senin Baharında..
  Bir avuc Kokuyla üsüyen Parmak uclarıma DOkunuyorum da..
  İyimisin..

  Baharda Gelir Demiştin bu Kente
  Neden Hep Üşüyorum
  Neden O şarkılara DOkunamıyorum
  Neden Hep Aynı Ezgide İçim Burkuluyor ANlamadımAnlatamadım..
  Yinede.. O Dediğin Baharı Bekliyorum..
  Aynı Ezgide dolaşıyor parmaklarım
  Notalar Sana Selam Durmus
  Sacların Ucusuyor ucuk bir mavide
  Saclarında birikiyor ezgisiz Notalar
  İyimisin..

  Ben Hep Hayattan söz ettim Sana Ama
  Hayatı anlatmadım
  Anlatamadım BAgısla..
  Yıkık Bir ömrün Kırılmıs Yanlarıydı Hayat..
  Daha yeni yeni Kaleme Aldıgım Yazdıgım bir kac sözcükten biriydi
  Sen onu benden bilmedin
  Bildiğinide bana hic sölemedin
  Sustugumuzdu Hayat..
  SoramadıgımızanlatamadıgımızHatasız ROl yaptıgımızdı..
  O roLde bitti.
  Seni UGURLadıgım Ogun Sahnemi YaktımDegiştim..
  VE Hayattan cok Hayatı Yazıyorum..
  Sonra Sen Düşüyorsun Aklıma
  Gözlerinin en derinlerine Bakıyorum

  İyimisin..?


 4. #9
  Demirbaş -FuRiOuS- Baktabul'un Çılgını -FuRiOuS- Baktabul'un Çılgını -FuRiOuS- Baktabul'un Çılgını -FuRiOuS- Baktabul'un Çılgını -FuRiOuS- Baktabul'un Çılgını -FuRiOuS- Baktabul'un Çılgını -FuRiOuS- Baktabul'un Çılgını -FuRiOuS- Baktabul'un Çılgını -FuRiOuS- Baktabul'un Çılgını -FuRiOuS- Baktabul'un Çılgını -FuRiOuS- Baktabul'un Çılgını -FuRiOuS- - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Apr 2009
  Bulunduğu Yer
  SAKARYA Merkez Havasına Göre Herkes ;)
  Mesajlar
  651
  Blog Yazıları
  48
  Tecrübe Puanı
  58848831

  Tanımlı Ce: KаhГaмaη TaZΣOĜLµ Fµη CLµρ

  ACIYA YARENLİK !

  Adını nisan bildiğim bir dehşete açtım gözlerimi. Sonra kapattım.
  Tekrar açtığımda hala bahar denilen ayın son baharındaydım.
  Ağıtlar ektim çapraz bir savaşta esir alınan yanlarıma.
  Düşlerimi savurdum uzaklara.
  Rüzgâra bıraktım ayrılık tadında şarkılarımı.
  Bir çekip gitme öyküsü daha hediye ettim bende bensizliği soluyan yanlarıma.
  Vakti geldi diye teselli ettiğimde kendimi; içimden bir ses yıktı tesellilerimi.

  Biçare gezdim yokluğunda hislerin.
  Ayağımın takılmışlığıyla yere düşmüşlüğümleyim.
  Nasırlaşmış kelimeler de kanıyor artık.
  Vagonlarla ölen hayallerimi gönderiyorum kurşuni şehirlere.
  Ellerimin arasına alıyorum cam kırıklarını.
  Sonra yüzüme atıyorum.
  Yüzümden elem damlıyor.
  Hiçliğe sevdalı ruhum varlığından sıyrılamıyor.

  Paslı bir demiri ömrüme set çekiyorum.
  Gamzelerimi gönderiyorum mutlu yarınlara;

  Kalmayı göze alıyorum.
  Bir solukla bitireceğim hayatın tuzaklarını aşmaya çalışıyorum.
  Kelimelerin kalbine işliyorum sancılarımı.
  Sonra saklıyorum kelimelerimi.
  Sancılarıma yabancı eller bulaşmasın diye.

  Yaşadığım yıllara bir şiirini okuyorum Kaptan.
  Ve bir mısra can evimden vuruyor beni.
  şimdi hangi çekmecedeydi o yaralı şiirler neredeydi?
  Kalemimden doğru nereye akmıştı?
  Hani gidecek yeri yoktu çıkmazlardaydı.
  Hani yüklenmişliğiyle acıyı yaralıydı kanardı.
  Yaralı şiirler nasıl ayaklanır da kaçardı?
  Nasıl bulamazdı insan içinden çıkıp kaleminden dökülenleri?
  Ben bana kayıpken bulunması gereken neydi?

  Acıya yarenlik etmekti nefes almak.
  Keskin kalemimle içime sözcükleri kazımaktı yazmak.
  Sonra bulamamaktı.
  Her meçhul şehir benden sınır dışı olan bir şiirimi gizlerdi içinde.
  Erken sandığım vakitlerde geç kalınmışlığı barındırırdım gözlerimde.

  Düş tutkunu haykırışlar büyüttüm uçurum kenarlarında.
  Askıda geçmiş bir ömür birden yığıldı ayaklarımın ucuna.
  Gözyaşlarıma devrettim düşler zindanındaki müebbet mahkûmluğumu.
  Yetersizliğimin zehrini yudumladım sandım hep.
  Oysa kendine yetmemek başkalarına artmakmış nedensizce.

  Gecenin en koyu vaktinde vuruyorum uykularımı.
  Siperlerine yalnızlığımı sürdüğüm günler aklımda kalan.
  Ben ki henüz nazarı kavuşmamış mutlu kıyılara.
  Silkinip koca bir yükü indirip omzumdan saklanıyorum kimsesiz limanlara.

  Küflenmiş geçmişimi bırakıyorum kaldırımlara.

  Ömrün bir kıymığı batıyor bedenime.

  Yeni yangınlar ekleniyor adresime.
  Küllere boyanmış bir umut daha çakılıyor yere.
  Enkaz altında kalan bir hayatı kabullendiğimde; hep düştüm dizlerimin üstüne.

  Susmak sarsıcı bir çığlık hayata hapsedilen Kendimi affedemeyişim miydi başkalarını suçlu gösteren?
  Tüm karanfillerimi sökmeli miydim bedenimden?

  Tanyeri ağarırken sararmış acı motifler sakladım sandığıma.
  Katlettim bir ömrün abıhayatını.
  Bu nisan da güvercin kanadına bağladım mektuplarımı.
  Öldüren bir sözcük daha ekledim sözlüğüme.
  İçim intiharlara kalkışmasın diye.
  Tenha sokaklar çıkıyor şimdi önüme.
  Hüzün ırmağında yıkıyorum suslarımı.
  Şehirlere vuruyorum kendimi.
  Şehirler ki mutluluğa yansız acıya mağlup
  Şehirler ki baştan ayağa sükûtu ömrün.
  Şehirler ki ben gibi.

  Ben hangi şehrin muhaciriyim peki?

 5. #10
  Demirbaş -FuRiOuS- Baktabul'un Çılgını -FuRiOuS- Baktabul'un Çılgını -FuRiOuS- Baktabul'un Çılgını -FuRiOuS- Baktabul'un Çılgını -FuRiOuS- Baktabul'un Çılgını -FuRiOuS- Baktabul'un Çılgını -FuRiOuS- Baktabul'un Çılgını -FuRiOuS- Baktabul'un Çılgını -FuRiOuS- Baktabul'un Çılgını -FuRiOuS- Baktabul'un Çılgını -FuRiOuS- Baktabul'un Çılgını -FuRiOuS- - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Apr 2009
  Bulunduğu Yer
  SAKARYA Merkez Havasına Göre Herkes ;)
  Mesajlar
  651
  Blog Yazıları
  48
  Tecrübe Puanı
  58848831

  Tanımlı Ce: KаhГaмaη TaZΣOĜLµ Fµη CLµρ

  Hemen Gitme Ben Bu Yalnızlıkla Geçinemem  Hemen gitme..
  Unutmuşum aşkta söylenenleri.
  Nasılsın'ı bile bir başkaydı.
  Hemen gitme.
  Böyle tenhalaşmışım ya.
  Durup halini hatrını soruyorum gölgemin.
  Sanki yüzgöz olmuşum hüzünlerle.
  Kalbim diyorum ellerim çıkıp geliyor.
  Kovamıyorumda.
  Hemen gitme.
  Sana bir yaprak kadar solgunum desem rüzgar çeler aklımı.
  Dallanıp budaklanır içimdeki boşluk.
  Bahara karın tokluğuna gelen ağaçlar gibi olurum.
  Hemen gitme bu kente bir sokak daha gelse.
  Söyle kim arar seni.
  Kırılır gülümsemelerin bir bir içime düşer ve
  Bir gülü uyandırıp uygarlığından kırmızılığı ne kadar
  Kim götürür seni.
  Ahh neydi ki suçum. Gençliğimi ve terketmelerini kayırmaktan başka.
  Alıp başını gidiyorsun benden.
  Hemen gitme.
  Sana diyorum bi ağlasam üşüsem derin bir kuyu gibi.
  Omuzlarından başlayıp yıkılsam önüne.
  Utanır sevinçlerim insan içine çıkamayan toprak gibi olur.
  Hemen gitme.
  Anla beni ben bu yalnızlıkla geçinemem.
  Geçinemem terkedilmiş bir yürekle.
  Ama yinede sen sen herşeysin işte.
  Hayata açılan pencerem.
  Sevinçlerimi büyüten odalarım.
  Hemen gitme.
  Terkedilmiş evler gibi olurum.
  Hemen gitme..

+ Konu Cevapla
2 / 3 Sayfa BirinciBirinci 1 2 3 SonuncuSonuncu

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 6
  Son Mesaj: 06-12-2012, 09:19
 2. Kahraman kara fatma kimdir ? Kahraman kara fatmaya mektup
  By Kayıtsız in forum Sorun Cevaplayalım
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 12-15-2010, 22:00
 3. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 06-23-2009, 07:41
 4. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 06-15-2008, 18:15
 5. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 01-26-2007, 00:08

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375