+ Konu Cevapla
3 / 16 Sayfa BirinciBirinci 1 2 3 4 5 13 ... SonuncuSonuncu
11 den 15´e kadar. Toplam 80 Sayfa bulundu

Sebnem Ferah Fan Club

 KOMEDI ve MIZAH Katagorisinde ve  Fan Kulüpler Forumunda Bulunan  Sebnem Ferah Fan Club Konusunu Görüntülemektesiniz.=>halit bende varim nede olsa bensiz olmaz...

 1. #11
  Onursal Üye ~aTRoPa~ Baktabul'un Çılgını ~aTRoPa~ Baktabul'un Çılgını ~aTRoPa~ Baktabul'un Çılgını ~aTRoPa~ Baktabul'un Çılgını ~aTRoPa~ Baktabul'un Çılgını ~aTRoPa~ Baktabul'un Çılgını ~aTRoPa~ Baktabul'un Çılgını ~aTRoPa~ Baktabul'un Çılgını ~aTRoPa~ Baktabul'un Çılgını ~aTRoPa~ Baktabul'un Çılgını ~aTRoPa~ Baktabul'un Çılgını ~aTRoPa~ - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Jun 2007
  Bulunduğu Yer
  кαяαηℓıкℓαя∂α
  Mesajlar
  6.125
  Blog Yazıları
  62
  Tecrübe Puanı
  107374819

  Tanımlı

  halit bende varim nede olsa bensiz olmaz

 2. #12
  (•̪●)GaLaDeSTeL(•̪●) holocoust Baktabul'un Çılgını holocoust Baktabul'un Çılgını holocoust Baktabul'un Çılgını holocoust Baktabul'un Çılgını holocoust Baktabul'un Çılgını holocoust Baktabul'un Çılgını holocoust Baktabul'un Çılgını holocoust Baktabul'un Çılgını holocoust Baktabul'un Çılgını holocoust Baktabul'un Çılgını holocoust Baktabul'un Çılgını holocoust - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Mar 2007
  Bulunduğu Yer
  elf diyarı:)
  Mesajlar
  3.796
  Blog Yazıları
  60
  Tecrübe Puanı
  60879614

  focus Şebnem'in Can Dündar ile söyleşisi..

  Şebnem'in Can Dündar ile söyleşisi..

  Şebo'nun Dönüşü..

  'Deli kız' ilk kez 15 yaşında sahneye çıktı. Şimdi 30'ların olgunluğunu yaşıyor. "45'ime geldiğimde yine müzik yapacağım ama giderek yalınlaşacağım" diyor


  Kaldığı otelin lobisinde buluştuğumuzda başında rengarenk bir kukuleta, yüzünde muzip bir gülücük vardı. Türkiye'nin rock yıldızı olduğuna inanmakta zorlanırdınız. 1997 başında onu bir müzik şirketinin bürosunda ilk kez gördüğümde de aynı şaşkınlığı yaşamıştım. Yine başında gündelik bir bere vardı. Tanıyamadım. Oysa ilk klibi Yağmurlar çıkmış, şarkı dillerde gezer olmuştu.
  Sonraki aylar boyunca Kadın dışında albüm dinlemeyecek, nerede bir Şebnem Ferah konseri yakalarsam gidip izleyecektim.
  Adı televolelerde hiç gezinmedi ama kısa zamanda rock denince akla gelen isim oldu.
  Kemancı'da, Saklıkent'te, ODTÜ'de defalarca izledim onu…
  Ve her çıkan albümünde Kadın'ın tadını aradım.

  Siyah deriler içinde
  'Kukuletalı muzip kız', söyleşimizden üç saat sonra Saklıkent'in sahnesindeydi ve üç saat önceki çocuksu halinden eser yoktu. Dümdüz saçları asice dalgalandırılmış, vücudu adeta siyah ikinci bir deri ile kaplanmış, elindeki gitarla bir Suzy Quatro görüntüsüne bürünmüştü.
  Baş, orta ve serçe parmaklarını havada dalgalandıran, cep telefonlarıyla fotoğraf çekip, ses kaydı yapan gençlerin "Şebo sen bizim her şeyimizsin" tezahüratı ve kırmızı-mor ışıkların huzmesi altında elektro gitarının tellerine vurdu Şebnem; gitarın uğultusuna çığlığıyla eşlik etti:
  "Çocukken sahip olduğum kırmızı rugan ayakkabılar/ onlar da senin gibi çok tatlıydılar/ama canımı yakardılar, acıtırdılar."

  Kırmızı rugan ayakkabılar
  'Kırmızı rugan ayakkabılı kız', bir tatil kasabasında doğmuştu.
  Ailesi Yalova'ya Üsküp'ten gelmişti. Tam bir sokak çocuğuydu, 'deli kız'… Dersleri de iyiydi ama, okul dönüşü önlüğü atıp top peşine koşanlardandı. Öğretmen olan babası bağlama, mandolin, piyano çalar, arada annesiyle düet yapıp Rumeli türküleri söylerlerdi.
  Küçük Şebnem'i müzisyenliğe sevk eden, biraz da ailedeki müzik sevgisi oldu.
  İlkokulu bitirince Bursa kolejine yatılı kaydoldu. 13 kızla bir arada kaldığı yatakhanesinde tek mutluluğu müzik dinlemekti. Ablası evde Abba dinlerdi. Okulda volkmeninin kulaklığında ise Bon Jovi gibi popüler rockçılar vardı. Artık kararını vermişti:

  Şarkı söylemek istiyordu.
  Lise 1'de Yalova'daki bir akrabasına bisikletini verdi, gitarını aldı. Şimdi deli gibi gitar çalıyor ve İngilizce şarkı sözleri yazıyordu.
  Yatılı okuldan izinli olduğu Çarşambaları akustik gitar dersleri alıyor ve hafta sonları Yalova'daki odasında klasik gitarı ve küçük keyboard'uyla Scorpions'un Still Loving You'su gibi balatları çalmaya çalışıyordu. O yıllarda bir Londra gezisinde Soho'da bir müzik mağazasından Seth Riggs'in CD ve kitaplarını aldı. Riggs, Madonna'dan, Pavarotti'ye kadar pek çok müzisyen yetiştirmişti. Onun CD'lerinden gırtlağını nasıl kullanması gerektiğini öğrendi. Hâlâ her konser öncesi Seth Riggs'in CD'leri ile etüd yapmadan sahneye çıkmıyor.

  Volvox dönemi
  Lise 2'de Bursa'daki bir stüdyoda kiralık enstrümanlarla ilk grubunu kurdu:
  Pegasus.
  1987'de Bursa'da düzenlenen bir rock festivalinde ilk kez sahneye çıkıp şarkı söyledi. "Mükemmel bir histi."
  Henüz 15 yaşındaydı.
  Bir süre sonra Pegasus dağıldı. Şebnem, birlikte müzik yapacağı grupla arkadaş olmanın önemini keşfetmişti. O yüzden yeni grup için en yakınlarını topladı. Gitarcı Duygu, davulcu Gül, basçı Ebru bir de keyboard'cu bulup birleştiler. Bu, Türkiye'nin kadınlardan kurulu ilk rock grubuydu.
  Aradıkları ismi biyoloji dersinde buldular:
  Volvox (Latince 'ütün Sesler')


  Mutsuz sözler
  "Hafta sonları eve gittiğimde odama kapanıyor, yemek bile yemeden çalışıyordum. Kafamda bir şeyler çalıyor, içimden sesler geliyordu. Onları mırıldanarak teybe kaydediyordum. Notist değildim henüz, teyptekileri arkadaşlarımın anlayabileceği şifrelere döküyordum. Sonra gitarımla çalıp, üzerine İngilizce söz yazıyordum. Karanlık, mutsuz sözlerdi çoğu… Ya içimden öyle geliyordu, ya da dinlediğim yabancı parçalardan kulağıma yapışmış klişelerdi. Rock raconu öyleydi yani…"
  "Yarınlar kadar yakın içimde fırtına
  Bu dalgasız deniz durgun aldatır inanma
  Yaslanıp gururumun kambur sırtına
  Kendime rağmen durmam basar giderim"

  ODTÜ öğrencisi
  80'lerin sonunda ODTÜ Ekonomi'yi kazanıp ablasıyla birlikte "Çok mutlu zamanlarım geçti" dediği Ankara'ya yerleşti.
  Artık yatılı okulun ancak volkmenle müzik dinleyebildiği kısıtlı ortamından kurtulmuş, teybinin sesini dilediği kadar açıp, gönlünce gitar çalabileceği bir mekâna ve sosyal faaliyeti yüksek bir okula kavuşmuştu.
  Bu arada amatör gruplarda şarkıcılık yapan konservatuarlı Özlem Tekin'le tanışmış, onu da Volvox'a katmıştı.
  Ama grubun diğer üyeleri İstanbul'daki üniversitelere gitmişti. Volvox 1,5 yıl hiçbir yerde çalamamış, dağılmaya yüz tutmuştu. Şebnem için karar vakti gelmişti:
  Ekonomist olmak istemiyordu, oysa 'şarkıcılıkta yol katetmeye müsait olduğunun farkında'ydı.
  "Hayır, sen hiç korkma/yarın senin yanında/yeniden koş yollarda/durma, durma!"
  Kararını verdi. İkinci sınıfın sonunda ODTÜ'yü bırakıp, Ankara'ya 'emekliliğinde dönmek üzere' veda etti ve İstanbul'a, müziğin kollarına koştu.

  Kemancı dönemi
  İstanbul barlarında rock furyası yeni başlamıştı. 18 yaşlarında dört kız, Sıraselviler'de Kemancı'da, Ortaköy'de Sis Bar'da, arada Ankara'da şimdiki Manhattan'da, A-Bar'da haftanın beş günü sabaha kadar çalıyorlardı. Yorgunluktan perişan, ama mutlulardı. Müzik yapıp kiralarını ödeyebiliyorlar, bir yandan da sahne performansını, disiplinini, 'dinleyiciyi ısıtmayı' öğreniyorlardı.
  Ancak, iki yıl sonra bu tempodan yoruldular. Volvox, sekiz yaşına gelmişti. Sahnede aynı (cover) şarkıları söylemekten ne kendilerini yenileyebiliyor ne beste yapıp söz yazabiliyorlardı.
  1994'te dağıldılar. Özlem Tekin ayrılıp bir albüm yaptı. Şebnem de 'artık kendi şarkısını söylemek istiyor'du.

  Sezen devrede
  Beklenen fırsat tam bu aşamada kapıyı çaldı.
  Hazırladıkları İngilizce sözlü bir demo, TRT'de Kokteyl programında yayınlandı. O klipte gitar çalıp vokal yapan Şebnem, Sezen Aksu'nun dikkatini çekti. Sezen "Bulun bu kızı bana" dedi. Kız bulundu. Sezen'in albümünde vokalistlik yaptı. Lâkin o, rock yapmak istiyordu. İyi de nasıl?
  Şebnem'in de okuduğu 'Lanet' gibi fotokopiyle çoğaltılan fanzinler aracılığıyla yeraltında üreyen bir rock kültürü varsa da, Türkçe rock bugünkü kadar popüler değildi.
  O dönem iki gelişme rockçıların önünü açtı:
  Biri Metallica'nın İstanbul'daki stadyum konserinde gördüğü muhteşem ilgiydi. Metallica'yı bile şaşırtan bu ilgi büyük bir potansiyelin işaretini verdi.
  İkinci gelişme ise Batılı dev müzik firmalarının Türkiye pazarına girmesiydi.
  Şebnem, tam bu gelişmelerin ortasında, hem de donanımını tamamlamış, çevre edinmiş olarak, çantasında bestelerle hazırdı.

  İlk albüm
  Raks'ta Sezen Aksu ve Onno Tunç'a Deli Kızım Uyan'ı dinletti.
  Bir gün odasına kapanıp yatağına oturmuş ve bu şarkıyı üç dakika içinde hem bestelemiş hem de sözünü yazmıştı. Gitarla en ilkel halinde çaldı:
  "Deli kızım uyan/Söylenenler yalan/
  Deli kızım uyan/bir tek sensin duyan."
  Harikaydı. Sezen, Şebnem'i karşısına oturtup söz yazarken teknik anlamda nelere dikkat etmesi gerektiğini anlattı, birkaç müdahale yaptı; işte tamamdı. Hazır olan 4-5 şarkıya hiç dokunmadan albüme giriştiler.
  "Benim müzikal anlamda aldığım ilk kıymetli hediyedir. Buna prestij albümü olarak bakıyorlardı. Ben iyi şarkı söylediğimi biliyordum.Yaptığım şeye inanıyor, güveniyordum. Ama satılır mı satılmaz mı, belli olmazdı. Yoktu hiç örneği. Benden biraz önce Özlem çıkmıştı ama benimki başka bir kulvardı. Hiç daha önce böyle bir şey yapılmamıştı, dolayısıyla maddi bir risk alıyorlardı."

  Boşuna yaşanmamış
  Çocukken harçlıklarından, sonraları konserden kalan zamanlarından kısıp çalıştıkları stüdyo emirlerindeydi artık…
  İskender, Hakan, Demir, büyük bir şevk ve enerjiyle işe koyuldular. Beş ay gece gündüz çalıştılar. "Teknik anlamda da çok başarılı bir albüm oldu. İlk kez davul ve bas sesi duydu Türkiye…"
  Sonuç, inanılmazdı:
  Kadın, 400 bin sattı.
  24 yaşında, hem de taviz vermeden hedefine ulaşmıştı Şebnem... Artık yolu açıktı. Altı yıl sonra dördüncü albümüne Deli Kızım Uyan'ın ikinci bölümünü şu sözlerle yazacaktı:
  "Çok parçalandım/ parçalandıkça çoğaldım diye inanmazsam/
  Nasıl yaşarım, nasıl yaşarım?
  Hiçbir şey boşuna yaşanmamıştır diye inanmazsam/
  Nasıl yaşarım, nasıl yaşarım?"


  Olgunluğa dair
  "Acılardan öğrendim müziğe verdim"
  Ablandan 11 ay sonra depremde babanı kaybettin. Uzun bir aradan sonra döndüğünde, sözlerin çok daha olgunlaşmış bir kadının sözleriydi.
  Deprem sonrası bomboş geldi her şey... Hiçbir şey yapmak gelmedi içimden… Babam, hayatımın çok önemli bir karakteriydi. Depremde onunla birlikte mahallem de gitti. 'Ben hangi sokakta top oynuyordum' diye gidip bakmak istesem artık yok öyle bir şey. Böyle şeyler yaşadığında tabii müziğine de yansıyor bu... Bir süre sessiz durdum. 'Ne oluyor' diye anlamaya çalıştım. Ama müzik bunu atlatmama yardımcı oldu. Sonra onu bir şekilde üretime çevirebildim. Hatta, garip bir denge ama, müziğime, insanlığıma çok şey kattığını düşünüyorum. Acı, insana kısa zamanda çok şey öğretiyor.
  "Sevgilim ve dostum; babam, oğlum…/ arkadaşım, aşkım; her şeyimdin sen" diyen sözlerle döndün. O deli kız, hızla büyümüştü sanki…
  Çok hızlı olgunlaşıyor insan… Ve yalınlaşıyor. Ablamın hastalığı çok uzun sürdü. Evde kahkaha attığım zaman kendimi kötü hissederdim. Böyle bir gençlik dönemi yaşadığın zaman sorumluluk duygun o kadar ağır basıyor ki, içinden deli doluluk gelse de yapamıyorsun; bir tarafın hep nahoş bir şey düşünüyor. Ben yeni yeni 'Ya Şebocum gül biraz' diyorum kendi kendime.


  Sessizliğe dair
  Savaşta rockçılar neredeydi?
  Rock, doğası itibarıyla dünyaya kafa tutan, protest, muhalif bir müzik… Paul Simon ırkçılığa karşı, Bruce Springsteen teröre karşı albüm yapıyor. Bizde niye mesela savaş karşıtı bir çalışma çıkmıyor?
  Aslında çok hissediyorum bunu… Kendimi eğitmeye çalışıyorum. Böyle sosyal meselelerle ilgili bir tavır içinde bulunmak ve bunu estetik bir şekilde sunabilmek de hakikaten çok zaman ve çok iyi donanım isteyen bir şey.

  Bir deprem albümü yapabilirdin mesela… Niye olmuyor bu..?
  Bence olmalı… Ama Türkiye'de zaten profesyonel şirketlerle kontratlı rock müzik yapmak o kadar yeni ki, herkes ayağını yorganına göre uzatmaya çalışıyor.

  Batılı müzik şirketleri bu türden çıkışlara sıcak bakmıyor olabilir, ama bir toplu konser de düzenlenemez mi?
  Zaten biz bu toplu tepki konularında özürlüyüzdür; sadece rock grupları için söylenecek birşey değil.

  Ama sanatçılar toplumun sinir uçlarıdır. İlk refleksin onlardan gelmesini bekliyor insan…
  Bu konuda sonuna kadar haklısın… Savaş, deprem gibi durumlarda birilerinden müzikal bir tepki bekliyorsa insanlar, bu, ilk rockçılardan gelmelidir.

  Oysa tepki bir yana, tersine belli markaların amblemi altında görüyoruz sizleri… Bu, işin özünden taviz vermenizi gerektirmiyor mu?
  O işi neden yaptığına bağlı. Benim kendi koşullarımla kendi sahnemi Erzurum'a götürme imkanım yok. Yaş ilerledikçe bazı şeyleri heyecanla değil, daha planlayarak yaparken buluyorsun kendini… 'Estetik olarak ben bunu da güzel anlatabilirim, boyumu aşmaz' diye hissettiğim gün, böyle şeyler yapma düşüncesi beni çok heyecanlandırıyor. Biraz daha zamanı var.

  CAN DÜNDAR - Milliyet Gazetesi

 3. #13
  (•̪●)GaLaDeSTeL(•̪●) holocoust Baktabul'un Çılgını holocoust Baktabul'un Çılgını holocoust Baktabul'un Çılgını holocoust Baktabul'un Çılgını holocoust Baktabul'un Çılgını holocoust Baktabul'un Çılgını holocoust Baktabul'un Çılgını holocoust Baktabul'un Çılgını holocoust Baktabul'un Çılgını holocoust Baktabul'un Çılgını holocoust Baktabul'un Çılgını holocoust - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Mar 2007
  Bulunduğu Yer
  elf diyarı:)
  Mesajlar
  3.796
  Blog Yazıları
  60
  Tecrübe Puanı
  60879614

  focus eski bir röportaj

  eski bir röportajdan alıntıdır.)

  Live performans açısından en yetkin rock gruplarından biri olduğunu kısa zamanda kanıtlayan volvox, ne iyi etti de İstanbul'a geldi. Şu anda bütün gözler onların üzerinde. Yazın dadaist (R. I. P. ) ile başladıkları bar gösterilerini rock'ın iki farklı mekanı Sis ve Kemancı'da değişik günlerde sürdürüyorlar. Şebnem Ferah (vokal, gitar), Ebru Bank (bas), Gül Ağırca (davul) ve Özlem Tekin (klavye, vokal) enstrüman hakimiyetleri, profesyonellikleri ve farklı karizmaları ile dikkat çekiyorlar. Volvox ile o gece çalacakları Sis'te (nite calls) buluştuk. Konyaklar, kahveler, biralar, sound check'ler, saboterler eşliğinde gerçekleşen muhabbet kombinasyonları bilgilerinize sunulur. Rock! : Okulu ne yaptın?
  Şebnem Ferah : Ben aslında bu yıl İstanbul'a geldim. O. D. T. Ü. Ekonomi bölümünde öğrenciyim ama Boğaziçi'ne geçmeye çalışıyorum. Bölümümü pek sevmiyorum, gelecekte de müzikle uğraşmak istediğim için önemli olan herhangi bir bölümden mezun olmak.
  Rock! : Can yeleği gibi bir şey yani. . .
  Şebnem Ferah : Evet.
  Rock! : Volvox ne demek?
  Gül Ağırca : Volvox latince'de bütün ses anlamına geliyor. Biyolojide de tek hücreliler kolonisi demek. İsmimizi çok seviyoruz.
  Rock! : Nasıl bir araya geldiniz?
  Şebnem Ferah : Ben lisedeyken kuruldu bu grup. Babam beni ilkokuldayken mandolin kursuna yazdırmıştı. Okul orkestrasında solisttim, sonra bu grubu kurdum. Biz aslında çok şanslıyız, ailelerimiz bizi hep desteklediler, her konserimize geldiler. Rock farklı algılandığı için biz onlara bunun en temiz yönlerini göstermeye çalıştık; Bir yandan onları, bir yandan kendimizi eğittik. Bize köstek olmadılar, desteklemeye çalıştılar. Ama Gül'ün ve Ebru'nun ailesi önce olumsuz bakıyorlardı.
  Gül Ağırca : İlk başta karşı çıktılar, ama ben "davul çalıcam!" diye tutturdum, kurs paramı stüdyoda çalışmak için harcadım. Şu anda onlardan ayrı yaşıyorum. Onaylamasalardı İstanbul'da olmazdık.
  Rock! : Grupta ön plana çıkanlar var mı?
  Gül Ağırca : Yoo, biz beş senedir birlikte çalışıyoruz. Beraber çalmaktan mutluyuz, bundan başka bir alternatifimiz yok. Dolayısıyla herkes kendisini nasıl mutlu hissediyorsa öyle çalıyor, istediği yerde duruyor. Bunlar konu bile olmuyor, herkes görevini yapıyor. Sadece yaptığımız müzikle ilgileniyoruz.
  Rock! : Rock yapıyor diye kızları sahneden indirip karakola götürüyorlar. . .

  Şebnem Ferah : Onlar orası pavyon mu rock bar mi onun bile farkında değiller. Orada kendi isteğinizle bulunup bulunmadığınız umurlarında değil. Sonuçta biz ne olup bittiğini anlamak için emniyet müdürlüğüne gittik. Bize içkili yerlerde çalışma izni veren bir kart vermek istediler; yani konsomatrislere verilen bir şey. İleride benim sicilim incelendiğinde "bu kadının vesikası varmış" denecek. Bunu kesinlikle kabul etmiyoruz. Biz sanat yapmaya çalışıyoruz, müzikle ilgileniyoruz, başka bir şeyle değil. Popsav üyelik kartı aldık. Herhalde bundan sonra başımıza böyle bir şey gelmez. Elimizde müzik aletleriyle sahnede başka ne yapabiliriz ki..
  Rock! : Rock ile içki arasında bir çift gerektirme var mı acaba?
  Şebnem Ferah : İçki bizim için bir alışkanlık değil, sadece canımız istediği için içiyoruz. Rock'la arasında bir paralellik yok, bu sadece kişisel tercih. Belki de rock dinlemeyenler daha fazla içiyordur.
  Rock! : Türkiye'de rock ne durumda?
  Şebnem Ferah : Biz doğru olanı yapmaya çalışıyoruz. Bence Türkiye'deki rock grupları bundan 20 yıl sonrası için çok önemliler. Bütün koşullar düşünüldüğünde biraz daha mantıklı davranmamız gerek. Türkiye'de şu anda her açıdan bir geçiş devresi yaşanıyor. O nedenle su anda çok zor bir durumdayız aslında. Metallica, Bon Jovi konserlerinde bütün bir stadyum doluyor, bir Türk grubu ise kaset yapamıyor. Acayip çelişkiler yaşanıyor, o nedenle şu anda yaptıklarımız 20 yıl sonrası için çok önemli.
  Rock! : Rock'ın popüler olması bazı Ortodoks rockerları rahatsız mı ediyor?
  Gül Ağırca : Artık bir altyapı oluşuyor. Stadyum konserlerinde herkes şarkılar söylüyordu. Rock'ın underground olmaktan çıkıp popüler olması bence daha doğru. İnsanların sevdikleri, dinlemekten hoşlandıkları şeylerin underground olmasını zorlamakta bir anlam yok. Mtv'de her türlü grubu izliyorsunuz. Türkiye'de underground konusu bence çok fazla abartıldı. Bir şeyler gerektiği gibi yapılamadığı için bunun arkasına sığınıldı.
  Rock! : Fraksiyonlara ayrılma anlamında Türkiye'de sol ve rock benzerlik gösteriyor mu?
  Gül Ağırca: Sol-sağ konusu çok derin bir konu. Çok tartışıldı. Türkiye'de rock konusunda çok fazla şey yapılmadı bence; Bu nedenle bir bölünmeden çok, bir bütünleşmeden söz edilmesi gerekir. Şu anda attığımız her adım sonrası için önem taşıyor. 15,000 satacak kaset yapmaktan çok, yeni bir rock dinleyicisi kazanmak bizim için daha önemli. Daha büyük prodüksiyonlar gerçekleştirmek için bekliyoruz. "keşke" demeyeceğimiz bir yapım olsun istiyoruz.
  Rock! : En yeni elemansın. Topluluğa katılışın nasıl oldu?
  Özlem Tekin : Ben daha önce hep erkek gruplarıyla sadece solist olarak çalıştım. Şimdi hem çalıp, hem söylüyorum ve çok mutluyum. Önceleri barda çalınacağı zaman gruba katılan bir elemandım, şimdi öyle değil. Belki kaset yapılacağı zaman klavye çalacağım.
  Rock! : Sahne için özel hazırlık yapıyor musunuz?
  Şebnem Ferah: İçimizden geldiği gibi davranıyoruz. Şov olsun diye yaptığımız pek bir şey yok.
  Özlem Tekin : Herkes normal, çok da değişik giyinmiyoruz aslında.
  Şebnem Ferah: Artık insanların bizi normal bir rock grubu olarak kabul etmelerini istiyoruz. İnsanlar eğlensinler, gelsinler. Biz çalarken çok eğleniyoruz.
  Özlem Tekin: Kadın olarak enstrümanları taşırken çok zorlanıyoruz. Bir de ciddiye alınmıyoruz, alınınca başımıza söylediğimiz şeyler geliyor. İnsanlar bizi tanıyor bu da bize güven veriyor.
  Rock! : Sahnede olmanın avantajını kullandınız mı? Mesela çalarken barın bir ucundaki çocuğu gözünüze kestirip "ben bunu götürürüm" yaptınız mı?
  Özlem Tekin: Öyle şeyler çok farklı olmuyor. Ben uzun ilişkilerden yanayım. Prensimi bekliyorum.
  Şebnem Ferah: Benim prensim yok da. . .
  Özlem Tekin: Aslında olmuyor değil yani. . .
  Şebnem Ferah: Ama bunu herkes yaşıyordur. Bunun için rockçı olmaya gerek yok. Buraya çok etkileyici kızlar da geliyor.
  Özlem Tekin: Ohoo! Önümüzde neler oluyor!
  Rock! : Konsantrasyonunuz bozulmuyor mu?
  Özlem Tekin: Yooo!
  Şebnem Ferah: Oraya çıkınca kalabalıkla hiçbir ilişkimiz kalmıyor.
  Rock! : Bar geyiklerine rastladınız mı?
  Özlem Tekin: Herifin biri çiçek gönderdi. Yapraklar klavyeye döküldü. Deli oldum. Orgu mu temizliyim, napiim? çıldırdım.
  Şebnem Ferah: Öyleleri yanlışlıkla geliyorlar. Bakınıyorlar, anlamıyorlar.
  Özlem Tekin : Evet, çince konuşuyorlar. Ha ha ha! görevliler uyarınca onlar da gidiyorlar. Bizim çaldığımız müzikle pek eğlendiklerini söyleyemem.
  Rock! : Müzik dinlerken tür ayrımı yapıyor musun?
  Ebru Bank : Müzisyen olarak her yeni çıkan şeyi izlemeye çalışıyorum. Kim ne yapmış, nasıl çalmış, ne kullanmış. . . Queensryche, Heart, Phantom blue, gitar virtüözlerini, dio'yu severim.
  Rock! : Teknik mi,melodi mi?
  Ebru Bank : Bakıp görmek için teknik ama birincil olarak melodi, kulağa hoş geleni dinlemek isterim, her ne kadar ders çalışır gibi müzik dinlesek de. . . Melodi kötüyse en fazla bir ya da iki kere dinlerim.
  Rock! : Hiç "ben bu şarkıyı sevmemeliyim" deyip rockçılığından utandığın şarkılar oldu mu? Ace of Base'in "All That She Wants"'i gibi. . .
  Ebru Bank: Hayır. Hiçbir zaman fanatik olmadım. Mesela Mariah Carey'i severim. Deep Purple'i çok severim ama "1 numara odur" demem. Her grubun iyi kötü yanları var.
  Rock! : Bu yıl en çok beğendiğin şarkı hangisiydi?
  Ebru Bank: Seçim yapmasam olmaz mı? (Biraz düşündükten sonra) galiba Aerosmith'den Cryin'
  Özlem Tekin: Ben bi beste yaptım. Öyle güzel oldu ki. . .
  Rock! : Seçim yapmak zorunda olsaydın kimi seçerdin? Beavis mi, Butt-head mi?
  Özlem Tekin : Butt-head'i
  Rock! : Niçin?
  Özlem Tekin: Beavis'in anlamı daha kötü de ondan. He he he!
  Rock! : Sis ve Kemancı hakkında ne düşünüyorsun?
  Özlem Tekin: Çaldığımız mekanlar çok hoş. Bizi sevenler geliyor. Sürekli müşteriler. . .
  Rock! : Masalarınız oluşmaya başladı mı?
  Özlem Tekin: Kemancı'yı da seviyorum ama Sis'te sanki organik bir yakınlık var. Çok farklı bir ev gibi. . . Ses düzeni, gelen insanlar. . . Hepimiz çok seviyoruz.
  Rock! : Yoğun bir temponuz var, nasıl dayanıyorsun?
  Özlem Tekin: Çok zorlanıyorum ya! Okulum ağır ya! Şikayetçiyim.
  Rock! : Tür ayrımı yapar mısın?
  Özlem Tekin: Çok az! Çayı bazen üç şekerli bazen şekersiz içmem gibi. Tabii ki yelpazenin belli bir yerindeyim. O günkü ruh halime bağlı. Bol klavyeli, geri vokalli melodik amerikan rock ağır basıyor. Ama klasik de dinlerim.
  Rock! : İnsanın depresif takıldığı günler vardır. "Benimle ilgilenin" der arkadaşlarını eve çağırır, sonra iki kelime konuşmaz. Böyle zamanlarda ne dinlersin?
  Özlem Tekin: Depresif olduğumu söylerler. Agresif durumlarım da olur. Çabuk değişirim. Hangi ruh halindeysem, onun tersi her şeyi dinlerim. Bir an önce kafamı dağıtayım diye. . .
  Rock! : İstemediğin birileri ile bir arada olmak zorunda kalsan ne yaparsın?
  Özlem Tekin: Ay! İğrenç bir şey. Enerjiksem eğlenir görünüp dalga geçerim. Yoksa kalkıp giderim.
  Rock! : Ebru, özlem hep böyle midir?
  Ebru Bank: Evet. Eğlenceli, hoş konuşur.
  Rock! : Özlem, Nina Hagen'i beğenir misin?
  Özlem Tekin: Evet nereden bildin? Bayılırım o kadına. O yaradılıştaki insanlara. . . Joan Jett, Sinead O'connor. . .

  Çocukları azad etme vakti gelmişti. Sonuç olarak söylemek isteriz ki sayıları artan rock mekanlarında performans sergileyen topluluklar arasında kaliteyi ve profesyonel bilinci yakalayanlardan biri olan volvox bu yolda ilerlemeyi sürdürürse, bu memlekette ve hatta ötesinde rock adına çok şey gerçekleştirecektir.

  Röportaj: Bora Çiftçi

  Rock! 1994

 4. #14
  (•̪●)GaLaDeSTeL(•̪●) holocoust Baktabul'un Çılgını holocoust Baktabul'un Çılgını holocoust Baktabul'un Çılgını holocoust Baktabul'un Çılgını holocoust Baktabul'un Çılgını holocoust Baktabul'un Çılgını holocoust Baktabul'un Çılgını holocoust Baktabul'un Çılgını holocoust Baktabul'un Çılgını holocoust Baktabul'un Çılgını holocoust Baktabul'un Çılgını holocoust - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Mar 2007
  Bulunduğu Yer
  elf diyarı:)
  Mesajlar
  3.796
  Blog Yazıları
  60
  Tecrübe Puanı
  60879614

  Tanımlı Tek Takıntısı Nutella Olan Star..!

  Tek Takıntısı Nutella Olan Star..!

  7 Ağustos günü Şebnem Ferah konserinin provalarını izlemek üzere Rumelihisarı''ndayız. Önce grup arkadaşları çıkıyor sahneye sound check için. Yarım saat sonra Şebnem konser alanına geliyor. Heyecanlı olduğu her halinden belli. Sanki insan rock şarkıcısı olunca daha rahat, daha korkusuz olmalı diye düşünürken, Şebnem Ferah''ın gizleyemediği bir heyecanla boş koltuklara ve sahneye bakışını izliyoruz. Onun tabiriyle kalbi "Donk donk" atmış sabah uyandığında, bir şey olacak diye korkmuş. "Bir ayda 17 konser verdim, ilk kez böyle oluyor" diyor. Orkestra çalışmalarını yaparken biz de kafasını biraz dağıtmak adına sohbete başlıyoruz.

  - Pop müzik dinleyenler bile senin müziğinden çok etkileniyorlar..
  ŞF: Çok sevdiğim bir şeyi yapıyorum ve bunu da dürüst olarak yaptığım için, başka müzik türlerini dinleyenleri de etkiliyor. Yani, iyi şeyler dinlenir.
  - Son albümünde olduğu gibi daha sert bir sound''a ne zaman karar verdin..?
  ŞF: Bu bir karar değil, yaptığım şarkılar böyle, yaşam böyle, tüm geçmişim böyle. Ben bu müziği seviyorum ve çok eskiden beri yapıyorum.
  - Yaşıtların oje derdindeyken seni gitar almaa iten şey neydi peki..?
  ŞF: O zamanlarda bile koca koca gitar amfileri ve gitarlarla uğraşıyordum, tamamen ilgi alanı. İyi ki de öyle yapmışım. Balıklama daldım o yaşta, çok seviyordum, galiba ondan. Müzik benim için başka bir şey. Ben sadece işimi yapmıyorum müzik yaparken.
  - Şarkıların bir çok şarkıya göre o kadar sahici ki, senin aşkı bile şarkı yazabilmek için yaşadığını düşünüyorum bazen.
  ŞF: (gülüyor)O kadar da değil, hayatın doğal bir süreci. İçimden geldiği gibi yazıyorum. Ben yaşadım, ben söylüyorum, ben kendi gitarımla çalıyorum belki de bu yüzden sahici geliyordur. Doğal olarak bir fark yaratıyor.
  - Yazdığın şarkıları sonradan dinlerken yaşadıklarını hatırlayıp üzülür müsün..?
  ŞF: Yazdıktan ve kaydettikten sonra onlar herkes için olduğu gibi benim için de şarkı oluyor. Artık onların birer simyası oluyor. Hepsi birer kimlik kazanıyor.
  - Konsere çıkacaksın az sonra, özel isteklerin yok mu kulise..?
  ŞF: Diyet kolam var yeter.
  - Sahnede neden siyahı seçiyorsun..?
  ŞF: Siyahı hem kendime hem de formata yakıştırıyorum.

  Konuşmalarımız sırasında dönüp dönüp shaneye bakmasından heycanını yatıştırmak adına sound check''e başlaması gerektiğini anlıyoruz ve o nezaketinden bizden izin istemese de konuşmaya ara veriyoruz. Sahneye inen Şebnem ilk önce Alanis Morissette''in "Your House"u eşliğinde mikrofon ayarlarına bakıyor. Aralarda da saçlarını yeni kestiren davulcu Aykan''la dalga geçiyor. Zaten şarkı söylemediği anlarda sürekli arkadaşlarına sataşıyor. Provalar sırasında kendisine su getiren klavyeci Ozan için "Gördüğünüz gibi hurilerim var benim" diyor. Prova sonrasında fotoğraf çekimi yaparken "Şimdi de rockçı pozları vermeliyim artık konser zamanı yaklaştı" diyor ve konsere kadar olacakları sıralıyor. "Bir saat içinde gözlerimin etrafı siyaha boyanacak, sonra bakışlarım sertleşecek, ardından dişlerim uzayacak ve pazularım çıkacak ve rock''çı Şebnem olacağım" diyor.

  Aslına bakılırsa bu şirin haliyle konserlerdeki Şebnem arasında çok büyük fark var tabii, ama bu asla imaj uğruna yapılan bir şey değil, içinden geldiği gibi bir değişime uğruyor Şebnem. Çekimlerden sonra kulisinde dinlenmeye çekiliyor; konsere iki saat var ve konser anında müzikal ya da görsel bir sürprizle karşılaşmamak için her şeyi kontrol edip, konuşmamak ve konsere kanalize olmak için tek başına olmayı tercih ediyor. O sırada orkestra kaldığı yerden şamataya devam ediyor. Albüm kayıtlarında ve konserlerde aynı kadro olduğu için herkes birbiriyle iş arkadaşlığının çok ötesine geçmiş. Orkestra elemanlarından en çok yorulanı şüphesiz Buket Doran oluyor. Çünkü Buket bir yandan Şebnem''in menajerlik işleriyle diğer yandan da bas gitarının telleriyle uğraşıyor. Ona Şebnem''i sorduğumuzda ise "Nutella''dan başka bir takıntısı olmayan bir star"'la çalışmanın zevklerinden bahsediyor.

  Aslında konser alanında yalnız değiliz, Şebnem''in sıkı fanları da provaları izlemek için oradalar. Kimi elinde telefon bir arkadaşıyla konuşuyor; "Yemin ederim o, bak duyuyor musun..?", kimi Şebnem''le dertleşiyor.

  Ve Sahne..!
  Nihayet "Korkarak Yaşıyorsan"la Şebnem sahnede. Artık siyahlar içinde ve elinde gitarıyla tam bir rocker olmuş. Bu işin kıyafetle ya da makyajla alakası olmadığını onu sahnede izlerken bir kez daha anlıyoruz. Yaptığı uzun konuşmaları hal hatır sormalarının yanında söylediği şarkılarla su gibi akıp giden zamanı durduramıyoruz ve "Ben Şarkımı Söylerken"le konser sona eriyor. İki yıldan beri verdiği ilk İstanbul konseri olduğu için Hisar''ı çimenlere kadar dolduran 1500 civarındaki dinleyici orayı terketmeye hiç de niyetli değil. Bis yapmak için sahneye döndüğünde "Artık Kısa Cümleler Kuruyorum"umun son şarkı olduğu anlaşılıyor ve başka bir hüzün kaplıyor herkesin içini. Konser bitimi ekipçe Kemancı''ya doğru yola çıkılıyor ama bizim bu doyurucu konserin üzerine b bir yerde başka şarkılar dinlemeye hiç niyetimiz yok.

  Oben Budak - Aktüel - Ağustos '03

 5. #15
  (•̪●)GaLaDeSTeL(•̪●) holocoust Baktabul'un Çılgını holocoust Baktabul'un Çılgını holocoust Baktabul'un Çılgını holocoust Baktabul'un Çılgını holocoust Baktabul'un Çılgını holocoust Baktabul'un Çılgını holocoust Baktabul'un Çılgını holocoust Baktabul'un Çılgını holocoust Baktabul'un Çılgını holocoust Baktabul'un Çılgını holocoust Baktabul'un Çılgını holocoust - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Mar 2007
  Bulunduğu Yer
  elf diyarı:)
  Mesajlar
  3.796
  Blog Yazıları
  60
  Tecrübe Puanı
  60879614

  focus Şebnem'den Hazır Cevaplar

  Şebnem'den Hazır Cevaplar

  Röportaj: Anadolu Rock/Bahar Şenkal/31 Mart 2004

  -Hayatınızda en çok utandığınız an..?
  ŞF: Düştüğüm zaman hem çok gülerim hem de çok utanırım.

  -Savaş deyince aklınıza ne geliyor..?
  ŞF: Ölüm, silahlar, silah üretip satıp mutluluk duyanlar... Peter Gabriel’in "Passion" albümü..

  -Hangi yardım kuruluşunda gönüllü olarak çalışmak istersiniz..?
  ŞF: Sanırım yaşlı ve kimsesi olmayan insanlara yardım edebilirim..

  -İstanbul’un en sevdiğiniz semti..?
  ŞF: İstanbul’da olduğumu en çok Beyoğlu’nda hissederim. Bir de köprüden geçerken Ortaköy’ü
  severim. Ortaköy ve Beşiktaş arasındaki caddeye bayılırım. Ağaçlı ağaçlı..

  -Hobileriniz..
  ŞF: Evimdeki konsol, masa vb. ahşap eşyaları zımparalar sonra da boyarım. Bahçemle ilgilenirim.

  -Buzdolabınızda olmazsa olmazlar..?
  ŞF: Su, kola, domates suyu ve meyve bulundururum.

  -Dünya mutfaklarından hangisi favoriniz..?
  ŞF: İtalyan mutfağı.

  -Moda sizin için ne ifade ediyor..?
  ŞF: Benim hayatımda belirleyici hiç bir yönü yok. Giysilerimi kendi estetik anlayışıma göre kombine etmeyi severim. Çoğu zaman da bir kot bir tişört giyerim. Yurtdışına gittiğimde ikinci el satan mağazalardan alışveriş yaparım.

  -Giyim zevkiniz nasıl..?
  ŞF: Rahat, eğlenceli, içimden geldiği gibi, tezatlıklar da barındırabilen..

  -Asla giymem dediğiniz..
  ŞF: Çok kadınsı kıyafetleri hem kendime yakıştırmıyorum, hem de rahat edemiyorum. Dergi sayfasından fırlamış gibi tamamen uyumlu bir kıyafetim olmadı.

  -Evlilik sizin için ne ifade eder..?
  ŞF: Çok düşündüğüm bir şey değil, çok anlam yüklediğim bir şey de değil.

  -İdeal tatil..
  ŞF: Ruh halime ve geçirdiğim döneme bağlı. Çok çalışmış ve yorulmuşsam kafa dinleyeceğim sakin bir tatil.. Bir de yeni ülkeleri keşfetmek..

  -Bir erkekte aradığınız özellikler..
  ŞF: Algılarının mümkün olduğunca açık, eğlenceli, kolay iletişim kurulabilir ve çalışkan olması önemli.

  -En son izlediğiniz ***** aldığınız kitap ve albüm hangileri..?
  ŞF: En son okuduğum kitap; "Can Kırıkları". En son aldığım albüm "Audioslave". Film ise sinemada oynarken
  kaçırdığım bir film: "Being John Malkovich".

  -Sizi en çok etkileyen film hangisiydi..?
  ŞF: "Leon", mükemmel bir filmdi.

  -En çok beğendiğiniz oyuncular..?
  ŞF: Gary OLdman, Jack Nicholson, Anthony Hopkins, Haluk Bilginer, Şener Şen, Nurgül Yeşilçay.

  -En çok etkilendiğiniz sahne..?
  ŞF: "Piano" filminde oyuncunun kesik parmağıyla piyano çalması.

  -En sevdiğiniz müzik aleti..?
  ŞF: Gitar, keman.

  -Müzikle ilgilenmeseydiniz, ne işle uğraşırdınız..?
  ŞF: Sanırım öğretmen olabilirdim.

  -Türkiye’de rock müzik..
  ŞF: Türkiye’de çok başarılı, çok değerli müzisyenler var ama müzik sektörü sosyal ve ekonomik bir dejenerasyon geçiriyor.

+ Konu Cevapla
3 / 16 Sayfa BirinciBirinci 1 2 3 4 5 13 ... SonuncuSonuncu

Benzer Konular

 1. Pussycat Dolls - Out Of This Club (Out Of This Club Şarkı Sözleri)
  By YüxєxєS in forum Yabanci Sarkı Sözleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 09-19-2009, 16:55
 2. Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 08-03-2008, 00:21
 3. Şebnem Ferah Resmi - Şebnem Ferah Resimleri
  By Okyanus_Ateş in forum Ünlü Resmi Resimleri
  Cevaplar: 32
  Son Mesaj: 07-02-2008, 20:57
 4. Şebnem Ferah-Şebnem Ferah Gitar Akorları
  By küppra in forum Gitar Akorlari
  Cevaplar: 14
  Son Mesaj: 03-11-2008, 10:41
 5. Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 02-28-2008, 06:41

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375