+ Konu Cevapla
2 / 5 Sayfa BirinciBirinci 1 2 3 4 ... SonuncuSonuncu
6 den 10´e kadar. Toplam 22 Sayfa bulundu

ELAZIĞ FIKRALARI(arşiv)

 KOMEDI ve MIZAH Katagorisinde ve  Fıkralar Forumunda Bulunan  ELAZIĞ FIKRALARI(arşiv) Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #6
  Paylaşimci Üye perikızı Baktabul'un Çılgını perikızı Baktabul'un Çılgını perikızı Baktabul'un Çılgını perikızı Baktabul'un Çılgını perikızı Baktabul'un Çılgını perikızı Baktabul'un Çılgını perikızı Baktabul'un Çılgını perikızı Baktabul'un Çılgını perikızı Baktabul'un Çılgını perikızı Baktabul'un Çılgını perikızı Baktabul'un Çılgını perikızı - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Feb 2007
  Bulunduğu Yer
  Konya
  Mesajlar
  1.392
  Tecrübe Puanı
  47892

  Tanımlı Ula NeedÜr Sabahin Vahtinda Cirtti Da Cirt Virtti Da Virt

  Olayı anlatan: Tevfik Erol
  Bu hikâye en az 50-55 yıl evvele aittir. O yıllarda çocuk olanlar şimdi büyük babadırlar.
  Yaşi 60’i geçmiş olan hemşehrilerim o yillarin Elazig’ini herhalde hatirlayacaklardir. Tozlu yollar, kerpiç ve bodur binalar, fakir dükkânlar, geçimlerini kit kanaat temin eden vatandaşlar, yazlari sicak kişlari pek sert geçen bir iklim. Bire beşten fazla vermeyen bir toprak, dalinda çürüyüp dökülen meyveler.
  Sonra yıllar geçti. Her yeni gün Elazığ’a yeni bir şey getirdi. O kerpiç kulübeler birer apartman oldu. ticaret gelişti, okullar fazlalaştı. Yollar Elazığ’ı hızla Edirne’ye bağladı. Ve o günün kıt kanaat geçinen esnafı git gide işini düzeltti.
  Size anlatmak istediğim hatıraya bizzat şahit olmuşumdur.
  O zaman 10-11 yaşlarinda idim. Bugday meydanina inerken sagdaki tüccar hani yeni bitmişti. Orada babamin da -Allah’in rahmeti üzerine olsun- bir dükkâni vardi. Sivasi, badanalari, terekeleri yapildigi için sik sik ugruyordum. Mevsim yaz erkenden kalktim. Yeni dükkâna bez, kova ve tahta firçasi götürecektim. Annem hazirladi, kovayi koluma taktim. Ve dükkâna biraktim. Güneş henüz yükselmemişti. Geceden kalma tatli bir serinlik vardi. Tablacilar yerlerini sulayip süpürdükleri için tatli bir toprak kokusu etrafa yayilmişti. Köşedeki firinin önünde büyükçe bir tabla vardi. Karşi siradaki manifatura dükkâninin önünde iskemle atmiş olan genç tablacilar taze çaylarini yudumluyorlardi. O zaman tabla dedigimiz sandik kapagi kadar tezgahlara kirmizi köylü mendilleri, çakmak fitilleri, teneke aynalar, rengarenk cam şeveler, teneke traş makineleri, demir taraklar konurdu ve bu kadarcik eşya bir kişinin geçimini saglardi.
  Derken yukarıdan odun yüklü 8-10 merkepten ibaret bir sürü belirdi. Gece yol geldikleri belli idi. Hayvanlar tembel ve yorgundular. Bu sürü iki notadan ibaret bir müzik ahengiyle yürüyorlardı. Eşeklerden birinin üstüne yüklenmiş odunlardan biri semerin tahtasına sürünüyor ve hayvanın yürüyüşü ile gayet ahenkli olarak; “Cırt...cart...cırt...cart... diye ses çıkarıyordu."
  Hayvanlar fırına yaklaştılar. Meydana açılacakları sırada eşeklerden birinin sırtındaki bir odun, baş aşağı tenekelerin üzerine konmuş olan çakmak fitillerine takıldı ve tabla biraz sarsıldı.
  Aman efendim sen misin tablayı sarsan. Karşıdaki manifatura dükkânının önünde oturan bıyıklı delikanlı ok gibi yerinden fırladı. İki sert adım attı, kollarını öne doğru uzatarak eşeklerin sahibine bağırmaya başladı.:
  -Ula needür sabahın bu vahtında cırttı da cırt, vırttı da vırt. Tükânımızı mı yıhacahsın nedür?
  Diğer iki genç tablacı da ayağa fırlamış, meslektaşlarının yanında yer almışlardı. Odunculardan biri tablacıya seslendi:
  -Yav.. Nolmuş, ne ki var? Hayvandur da!..
  Dükkân sahibi tekrar bağırmaya başladı:
  -Peeeki.. O heyvan.. Sende mi heyvansın? Mıkayyet ol heyvanlarsa.
  İşler karışmaya başlamıştı. Diğer tablacılar kaytan bıyıklının yanında hemen kümeleştiler. Kolay değil dükkân yıkılacak. Odunculardan üçü de onlara doğru yürüdüler. Sağdan soldan gençler toplanmaya başladı. İki dakika içinde 20-30 kişi beliriverdi. Bereket versin kaytan bıyıklı delikanlı işin kötüye gideceğini anladı ve birikenlere dönerek:
  -Ulan ayı mı var? Gurt mu var? Ne var? Dağılın gidin. Dedi de bir facia önlenmiş oldu.

  Kaynak: Kürsü Başi Dergisi

 2. #7
  Paylaşimci Üye perikızı Baktabul'un Çılgını perikızı Baktabul'un Çılgını perikızı Baktabul'un Çılgını perikızı Baktabul'un Çılgını perikızı Baktabul'un Çılgını perikızı Baktabul'un Çılgını perikızı Baktabul'un Çılgını perikızı Baktabul'un Çılgını perikızı Baktabul'un Çılgını perikızı Baktabul'un Çılgını perikızı Baktabul'un Çılgını perikızı - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Feb 2007
  Bulunduğu Yer
  Konya
  Mesajlar
  1.392
  Tecrübe Puanı
  47892

  Tanımlı Delİ Hacinin EŞeĞİ

  Olayı anlatan: Ziya Çarsancaklı
  Harput’un meşhurlarindan Deli Haci’yi yaşlilarimiz tanirlar. Bizler de duymuşuz.
  Lök, babacan, müheykel ve aynı zamanda da hoş sohbeti yanında patavatsız da konuşan kaba sesli bir zatmış.
  Bir gün zamanın kıymetli bineği olan Mısır eşeği dediğimiz rahvan yürüyen kır eşeğine binmiş ve doğruca Mezireye, Arslan Beyin konağına misafir gelmiş.
  Avluya girer girmez, başta konak agasi Pertekli Mustafa Efendi olmak üzere uşaklar karşilamiş, indirmişler.
  Mustafa Efendi, Deli Hacı’yı koltuklamış selamlığa çıkarırken Deli Hacı dönmüş:
  -Bahan bah Mısdafendi, eşşeğimin ahşam yemini gendi elinle ver, ele hızmeker mızmeker eline bırahma rica ederim.
  -Esdafurullah Hacı Beg, başım üsdüne.
  Neyse girerler selamlığa, ev sahibi diğer misafirleriyle oturmaktadır. Hep birden kıyam ederler. Hacı Beyi üst tarafa oturturlar. Bir iki saat sohbetten sonra akşam yemeği yenir. Tam sıra kahve falında iken Deli Hacı kaba sesiyle top gibi gürler:
  -Mısdafendi...
  Mustafa Efendi içeri girer:
  -Buyur Hacı Beg.
  -E canım ne buyuram, sana da söz söledük. Eşşeğin yemini elinle ver dedük.
  -Verdük ya Hacı Beg.
  Ses tonları iyice yükselir:
  -Yoh vermediiin.
  -E valla verdim işde.
  O kadar insan içinde Mustafa Efendi kıpkırmızı olmuş.
  -Billaha verdim, yalan mı sölim? Billaha vermedin, benim eşşegim yalan sölemez.
  Mustafa Efendi pür hiddet bir topuk üstüne geriye döner, kahve ocağına girer ve yem işleriyle görevli hizmetkâra bağırarak:
  -Ula sen heyvanların arpasını vermedin mi?
  Verduh ağa.
  "Halla halla, ne belaya çattuh yahu...” der ve tekrar odaya girer. Mustafa Efendi:
  -Hacı Beg, bah işde eşşeğin yemi verilmiş.
  -Verilmemiş Misdafendi, verilmemiş canim.
  Mustafa Efendi mosmor kesilmiş ve ses tonu da Deli Haci’ninkinden fazla:
  -Kim söli verilmemiş?
  -Eşşegim, eşşegim heç yalan sölemez.
  -Yani eşşek dorgu söli de ben mi yalan sölim, der ve çarpilmişçasina kapidan dişari çikar. Dogru ahira iner ve tekrar selamliga döner. Mustafa Efendi’de renk degişmiş, gayet yumuşak bir şekilde:
  -Hacı Beg, senden af temenni ederim. Halbuki valla ben elimle arpayı doldurdum, hızmekere teslim ettim. Meğer o da kodu yemligin üst tarafında takaya goymuş, heyvanın samanını vermiş, diğer heyvanları da yemlemiş. O arpayı elece takada unutmuş. Vallaha haklımışsın, gusur bizde.
  -Yaa, gördün müüü Mısdafendi, eşşeğimin gattiyen yalanı yohdur. Sölemez. Anırır, yemini ister.
  Bu arada meclistekiler katıla katıla gülmektedir.

 3. #8
  Paylaşimci Üye perikızı Baktabul'un Çılgını perikızı Baktabul'un Çılgını perikızı Baktabul'un Çılgını perikızı Baktabul'un Çılgını perikızı Baktabul'un Çılgını perikızı Baktabul'un Çılgını perikızı Baktabul'un Çılgını perikızı Baktabul'un Çılgını perikızı Baktabul'un Çılgını perikızı Baktabul'un Çılgını perikızı Baktabul'un Çılgını perikızı - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Feb 2007
  Bulunduğu Yer
  Konya
  Mesajlar
  1.392
  Tecrübe Puanı
  47892

  Tanımlı Almanya’dan Mektup

  Gıymetli gardaşım Mısdo;
  Evvela mahsus selam eder, her iki gözlerinden öperim. Babamın, anamın, bibimin, kürvemin ellerinden öperim. Sen de gakgon Abo’yu soracah olursan çoh şükür eyiyim. Bizim mıhdar gazete getürmüşse benim içün neler yazmış ohumuşsuzdur. Ama işin dorğusunu ben sahan yazam.
  Benim başima gelen bişmiş tavugun başina gelmedi. Gardaşim Istanbul’a gidişim çoh fiyakali oldu. Uçahdaki gizlar beni çoh eyi agirladilar. Ben de gendimi Beritanli bi goyun tüccari olarah tanittim. Almanya’dan yogurt makinasi almaya gidim dedim. Hatta birisi bahan göz bile etti. Neyse gardaşim başin agritmiyam. Uçahdan ener enmez bizi gömrüge götürüp herkesin bavulunu aradilar. Benim de birinci bavulumu, iç köynegimden nakişli çoraplarima gadar aradilar. Ikinci bavulumu açdim, memur azcih garuşturdu, sanki cenavar görmüş gibin bagirmaya başladi. Ben dedim zahar içindekileri isdi.
  "Vasisdas hış hış?" diye bağırdı. Ben önce anlamadım, sonra ben de bağırdım. "Her ne gadar Alamanca bilmisem de o senin ‘vosisdas’ dedügün penceredür. Siz beni eyice cahal yerine goduz." dedim. Bu sefer hepsi başıma toplandı. Birisi azcuh imanlımış “Bunlar ne?” dedi. Teker teker saydım: “Bah gakgom, siz heç bi şe bilmisiz. Bu orcik, bu basduh, bu dutunu, bu iki parça da gurut, bu da anikom yapmışdı içli küfde.” dedim.
  Gine lav luv diye bağırdılar. Çoh zoruma getti. Ben bu sefer daha fazla bağırdım; “Ne olisiz baba? Siz benim köve gelin de görün insanlığı. Bi de size medeni deyiler...” diye eyice çekışdım.
  Bundan sona iki poles geldi. Beni garagola götürdüler. Oraya İstanbullu iki dene tercüman geldi. Ona da teker teker hepsini gösderdim. Orciği, basduğu tanıdı. “Hemşerim vallaha ben de diğer şeleri bilmim, bu maddeleri kemiyeciler azzahanada tahliye edecekler. ” dedi. Bizim dutununda esrarla haşhaş varmış, gurut da çoh eyi afyonmuş. Ben tekrar rica ettim: “ Etmeyin, bizim heç Elazizli yoh mu, onlara sorun.” dedim. Laf anlamadılar. Zaten tercüman gurabiye çocuğu, babası mı içli küfde yemiş? Söz dinlemediler.
  Bi hafda sona bizim gonsolosnan bi abukat geldi. Onlara da herşeyi anlattim. Hatta isdisez Angara’da Baba Hüsen’in yazihanasinda bile var, oradan sorun dedim.
  Neyse gakgoma söliyem bizim dutunu, gurut, içli küfte loboraturda muayene edildi. Sağlam raporu çıhınca ben de kodesten çıhdım. Şimdi eyi bi işe girdim. Gamyon yapdıriler. Gelecek mekdupda sahan Garnaval Bayremi’ni annadacam. Acele cevap beklerim.
  Gakgon Abo.

 4. #9
  Paylaşimci Üye perikızı Baktabul'un Çılgını perikızı Baktabul'un Çılgını perikızı Baktabul'un Çılgını perikızı Baktabul'un Çılgını perikızı Baktabul'un Çılgını perikızı Baktabul'un Çılgını perikızı Baktabul'un Çılgını perikızı Baktabul'un Çılgını perikızı Baktabul'un Çılgını perikızı Baktabul'un Çılgını perikızı Baktabul'un Çılgını perikızı - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Feb 2007
  Bulunduğu Yer
  Konya
  Mesajlar
  1.392
  Tecrübe Puanı
  47892

  Tanımlı Gomutanim Nedem Arİm

  Olayı anlatan: Bedri Buluç
  1950-51 yılları arasında, aynı devreden iki teğmen arkadaş olarak, karargâhı Siirt’te bulunan tanksavar taburunun 1. ve 2. bölük komutanlıkları görevini yapıyorduk.
  Taburumuzun ekseriyeti Elazığlılardan müteşekkil çalışkan, terbiyeli, sadık delikanlılardı. Benim Elazığlı bir subay olarak kendi komutanları oluşumun gurur ve sevincini günün her saatinde karşılaşmalarda, davranış ve hareketlerinde, gözlerinin parlaklığından okumak mümkündü.
  Konuştugumuz agiz, yetişme tarzimiz, inanişlarimiz, görgü ve geleneklerimizin müşterekligi sayesinde kendileri ile kaynaşmiş olmanin sagladigi disiplin, birlik beraberlik ruhunu kisa zamanda temin edip, üstün bir muharip birlik yetiştirerek, garnizonda egitim ve ögretim birinciligini almişlardi. Bu çocuklar askerlikleri süresince de bu başariyi hep böyle devam ettirerek üstün birlik vasiflarini hiçbir suretle kaybetmediler.
  Bu arada diğer bölük komutanı olan arkadaşım benden daha da becerikli ve çalışkan olmasına rağmen benim kadar başarılı olamamıştı. Çünkü o İstanbul’da doğmuş ve büyümüştü. Hatta bir gün beraber olduğumuzda Elazığlı olan bölük postasınyla şöyle bir hadisesine şahit oldum:
  -Evladım nasıl olur da bir huni için iki saat dolaşırsın da, koca şehirde bunu bulamadan gelirsin? deyince posta:
  -Gomutanım, nedem arim arim bulamim. Hangi tükenciye sorisem hepsi de bahan gülüp geçiler, deyince, Elazığ’ın kaza köylerinden olan, çok mert ve çalışkan posta Elbir’e bir de ben sorayım dedim ve söze şöyle başladım:
  -Babayiğit, söle baham, sen huniyi nası istedin ve aradın?
  -Valla gumandanım, ben huninin adını itürmüşüm. Gördügüm ve ahlımda galduğu gibi tarif edip soridim. Bahdım herkeş bahan güli, ben de gızdım.
  -Söle baham, tarifin nasıdı?
  Posta devamla:
  -Ağzu açuh gibi kortik, delügü bele-eliyle göstererek- geriye dorğu çekük, eyni bizilige (mozik) benzi, tastan su töktügün vakıt vulkur vulkur edi. Heç etrafına tökilmi...
  Tabi bu arada arkadaşim olan Mecid’in hayretten gözleri açilmiş, bir eri kendi bölgesel agziyla ile konuşturup, anlaşabilmiş olmanin rahatligini ise bütün yüz hatlarindan okumak mümkün.
  Ben tekrar Mecid’e dönüp,
  -Bi daha Elazığlı babaigitlerden posta alacağın vakit, beraberinde ya Elazığlı bir subay, ya da Harput lisanı lugatı bulundurmayı unutma ve fazla da dil kırma dediğimde:
  -Bedri senin başarini şimdi daha iyi anliyorum, dedi. Bu arada posta Elbir’in de geç kalmasina ve huniyi bulamayişina ikimiz birden hak verdik.

 5. #10
  Paylaşimci Üye perikızı Baktabul'un Çılgını perikızı Baktabul'un Çılgını perikızı Baktabul'un Çılgını perikızı Baktabul'un Çılgını perikızı Baktabul'un Çılgını perikızı Baktabul'un Çılgını perikızı Baktabul'un Çılgını perikızı Baktabul'un Çılgını perikızı Baktabul'un Çılgını perikızı Baktabul'un Çılgını perikızı Baktabul'un Çılgını perikızı - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Feb 2007
  Bulunduğu Yer
  Konya
  Mesajlar
  1.392
  Tecrübe Puanı
  47892

  Tanımlı Harput Anasindan Asger OĞluna

  Gadan alam Memedim,
  Mekdubuma başlarken iki gözünden hasretle öperim çagam. Seni çoh ösgedük. Sen gideli iki gözüm, iki çeşme pildir pildir aglim. Buralar ververan oldu. Sahapsuz, yalavuz galdih. Kimse gapimizi açmi. Inşallah tez zamanda gelür, ocagimizi tüttürürsün çagam.
  Belan bahan gele oğul, evvelsi gün emicen oğlu Selo şeherden gelmişti. Tarğana çorbası yaptım, nahna sarması da yapdım, paklava da açtım. Sen sevisin, ama yoğsun diye boğazımdan getmedi bimümkün.
  Dünegin bacın, senin asgere getmeden önce Kemogillerden Musdonun ufağ gızı Emoş’a gövüllendiğini söledi. Baban da; “Artuğ bizim oğlan böyüdü, dönsün onu baş göz edek, ölmeden mürüvvetini görek, çağa çoluğunu gucahlıyah.” dedi. Bugün ben, bibin, diyezen, nenen, Emoş’u görmege gettük. Evleri cıncıh gibidi. Evciman bi gız. Hoş, gafamıza çoğ yattı. Hayırlısı gel, ertesini baban, emin düşünür.
  Çağam bu yıl, bıldır ki gibi yağış yağmur yoh. Hep torpahlar çatladı, yarıldı. Buğdayların boynu bükük. Tohumlar heç gögermedi. Düşün, susuzluhtan isotlar bilem gurudu.
  Geçenlerde böyük bibin gile, şehere gettik. Zuvahlara daşlar düzülmüş, kirbit gibi üst üste damlar gelmiş, garinin biri apartumanin gikgiliginden sepet salli. Çog bagiran bi herif de isot dolduri, pirpirim dolduri sepete, gari da yugari çeki. Yallah...
  Hele o tomofiller... Bi tenesi birden venk venk bağırdı, üregim ağzıma gelidi nerdese. İçimden “Garnağıssi” dedim.
  Başim da dönidi gelenden geçenden. Sankim heç işleri yog, zuvahta geziler. Bi baştan bi başa salinip gidiler. Hele bazi garilar vardi, agzu açug-saçug, gollar, bacaglar, gögüsler çiscibildah. Daş yagar, yahindir diye düşündüm. Giyamet alameti...
  Aman ha gadan alam, sen gurbet elde bunları seyretmeyesin, ardlarına düşmeyesin. Kavil fazla yoğdur şeherlide. Sonra Emoş’daki gaş, göz kimde var ki? Del mi Memed’im?
  Demeği unuttum, gendine eyi bağasın oğul. Köyneklerin temiz dutasın. Yuhusuz galmayasın, canan da eyi bah. Dünya malı dünyada galur. O gönderdügün resmi garşıma goymuşum, gelim gidim bahim. Asger ocağının yemegi tavlatmış. Allah devlete, millete zeval vermeye. Bizden eyi besli, bahi.
  Gomutanlar seni sevsinler diye gayret et. Başa tabi ol. Işten, dişten sakin gaçma. Artug erkek olisin, böyisin. Her halina dikkat kesil çagam.
  Tez zamanda mekdubuma cevap beklerim. Mekdubun tez gönder ki her gece gohlıyam. Benim aslan igidim. İgit Memed’im.
  Anan Hatçe.

+ Konu Cevapla
2 / 5 Sayfa BirinciBirinci 1 2 3 4 ... SonuncuSonuncu

Benzer Konular

 1. Temel Fikralari
  By yucel in forum Fıkralar
  Cevaplar: 560
  Son Mesaj: 02-26-2014, 19:15
 2. Nasrettİn Hoca Fikralari!
  By hakan_alp in forum Fıkralar
  Cevaplar: 118
  Son Mesaj: 02-26-2014, 19:15
 3. spor fikralari
  By !!! NightClub !!! in forum Fıkralar
  Cevaplar: 56
  Son Mesaj: 09-28-2011, 13:03
 4. Asker Fikralari
  By ßitter in forum Fıkralar
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 06-24-2009, 15:35
 5. Elaziğ İsyanlari , Elaziğ İsyanlari Hakkında
  By Boramir!! in forum Türk Dünyası Ve Kültürü
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 08-02-2008, 12:35

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375