Tire Süt Kooperatifi’nin üç ana hedefi bulunmaktadır.Bunlardan birincisi, Kooperatif ortaklarına üretim yapmalarını sağlayıcı tüm girdileri kaliteli ve en ekonomik koşullarda temin etmek,İkincisi; Ortaklarının kaliteli üretim yapmalarını sağlamak, Üçüncüsü; Ortaklarının, üretimini en iyi şekilde işleyerek ve pazarlayarak daha fazla kazanç elde etmelerini sağlamaktır.

Başlıca faaliyeti süt toplama ve pazarlama olan Tire Süt Kooperatifi, 1967 yılında birkaç süt üreticisinin bir araya gelmesi ile kurulmuştur.

Bölgenin ve Türkiye' nin en büyük süt toplama kooperatifinden birisi olan Tire Süt Kooperatifi, son yıllarda yaptığı atılım ile kendi ortaklarına ve Türkiye hayvancılığına birçok önemli katkılar sağlamıştır.

2002 yılında yeni yönetim ve idari kadrosuyla yeniden yapılanma içerisine giren Tire Süt Kooperatifi, süt kalitesinde önemli iyileşme sağlamış ve üretim maliyetlerini de en aza indirgemiştir. Kooperatif tarafından yürütülen yapısal politikalar sayesinde kooperatifin özvarlığı artmış ve kooperatif ortakları daha iyi hizmet alır hale gelmiştir.
Tire Süt Kooperatifi’nin iki ana hedefi vardır: Bunların birincisi, Avrupa Birliği standartlarında süt üretimini sağlamak, ikincisi ise küçük ölçekli üreticilerin korunmasıdır. Çalışmalarını bu yönde sürdüren Kooperatif, hedeflerini büyük ölçüde başarmış ve bugün bu çalışmalarıyla Türkiye ve Dünya’da örnek bir model olmuştur. Dünyanın ve Ülkemizin çeşitli bölgelerinden kafileler halinde ziyaret edilen Tire Süt Kooperatifi, örnek olarak gösterilen çalışmalarını onlara sergilemiş ve bugün bu çalışmaları bir çok yerde uygulanmaya başlanmıştır.

Ülkemizdeki mevcut işletmelerin küçük aile işletmesi olması nedeniyle, küçük üreticilerin teknik imkânlardan yeterince faydalanması zor ve pahalı olmaktadır. Yeterli teknolojik imkânın kullanılamaması, süt kalitesini olumsuz yönde etkilemekte ve süt fiyatlarının istenen seviyelerde oluşmasına engel teşkil etmektedir.

Tire Süt Kooperatifi, bu durum karşısında üreticiyi koruyacak ve aynı zamanda kaliteli süt üretimini sağlayacak gerekli altyapıyı oluşturmuştur.

Bugün, Ülkemizin önde gelen firmalarına önemli ölçüde kaliteli süt sağlayan Tire Süt Kooperatifi, 2008 yılında hizmete açtığı Pastörize Süt Tesisini 2011 yılında daha da büyüterek Süt ve Süt Ürünleri İşleme Tesisine dönüştürmüştür. Hizmete açtığı bu tesisle Pastörize Sütün yanısıra Beyaz Beynir, Kaşar Peyniri, Tulum Peyniri, Ayran, Tereyağ, Yoğurt, Lor üretimine başlayacaktır.
Sofralarımıza sağlıklı ve kaliteli ürün sunmayı hedefleyen Kooperatifimiz 2010 yılında üretimine başladığı ve Türkiye'nin İlk Organik Pastörize Sütü olma özelliğine sahip Cam Şişede Organik Pastörize Sütü tüketicisiyle buluşturmuştur. 2011 yılında Organik Ürün yelpazesini genişletmeyi planlayan Kooperatifimiz hizmete açtığı yeni Süt ve Süt Ürünleri İşleme Tesisinde tüm süt ürünlerininde Organik üretimlerine başlayacaktır.
Tire Süt Kooperatifi süt ve süt ürünlerinin yanısıra İzmir Kalkınma Ajansından aldığı destekle Et ve Et Ürünleri İşleme Tesisini tamamlamış ve 2011 yılının Eylül ayı itibariyle üretime geçirmeyi planlamıştır.
Tire Süt Kooperatifi, 2011 yılı itibariyle, aktif 1900 ortağı,148 personeli, günde 150 ton süt toplama kapasitesi ve ortaklarına en iyi şekilde hizmet verebilmek amacıyla oluşturmuş olduğu makine parkı ile bölgenin ve Türkiye’nin en güçlü kooperatifi olma özelliğinide başarmıştır.