Özgür kadınların yükselişiÜnlü şarkıcı Kylie Minogue 'geleneksel' tarzda bir aile kurmak istemediğini söylüyor. (Fotoğraf: AP)


Son yapılan araştırmalar, Avrupa genelinde bekar kadın sayısının rekor seviyelere çıktığını gösteriyor. Bu bekar kadınların pek çoğu ise herhangi bir eş aramıyor.


Yalnız yaşayıp hayatın tadını çıkarmayı, zamanını ve parasını canı çektiği gibi harcamayı tercih eden bu yeni kadın tipine 'freemale' deniyor çünkü bu tipler kendi özgürlüklerini korumayı aile kurmaya tercih ediyorlar.

İngiltere Ulusal İstatistik Dairesi’nin verilerine göre, 25-44 yaşları arasındaki kadın nüfusun yüzde 8'i yalnız yaşıyor. Bu da İngiltere'de 690 bin 480 kadın demek oluyor ki 20 yıl önce bu rakam yaklaşık olarak 345 bin düzeyindeydi.

Açıklanan bu rakamlar, evlilik oranlarındaki düşüş ve boşanma oranlarındaki artışla da örtüşüyor. Yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre yalnız yaşayan kadınların üçte ikisi ise bu hallerinden mutlu ve herhangi bir partner arayışında değiller. Bu trendin artarak devam edeceği öngörülüyor.

Bu trend aynen devam ettiği takdirde 2026 yılına gelindiğinde İngiltere'deki hanelerin yüzde 70'inde sadece bir kişi yaşıyor olacak. Daily Mail gazetesine konuşan resmi evlilik danışmanlığı kuruluşu RELATE psikoterapisti Paula Hall, pek çok kadının kendi mutlulukları için bir ilişki arayışında olmadığını belirtiyor.GÜVEN KAYBI TEK BAŞINA YAŞAMA İTİYOR

İlişkilerde yaşanan güven kaybı, kadınları 'hayatlarında bir ilişki olmaksızın mutlu olma' arayışına yöneltmekte. Dr.Paula Hall "Uzun dönemli ilişkilerin çoğu başarısızlıkla sonuçlandığı için artık insanlar bu tür ilişkilere son derece şüpheli ve karamsar yaklaşıyorlar. Eğer hayatınızı dolduracak bir işiniz ve sosyal çevreniz varsa, ilişki yaşamak hem yorucu hem de gereksiz oluyor. Üstelik kadınların ekonomik gücü arttıkça bir ilişkiye ihtiyaçları da giderek azalıyor." diyor.

Kylie Minogue ve Cameron Diaz da yalnız yaşamayı tercih eden ünlü kadınlardan. Minogue geçenlerde verdiği bir röportajda 'geleneksel tarzda bir aile hayatı istemediğini' vurgularken Cameron Diaz ise "Yalnız olmayı seviyorum ve bunda çok iyiyim." diyor.

Kent Üniversitesi'nde çalışan sosyolog Dr. Jan Macvarish, modern toplumda yaşanan değişimler neticesinde artık yalnız yaşayan kadınların normal karşılandığını belirterek özellikle eğitimli ve şehirli kadınların daha uzun süre yalnız yaşamak durumunda olduklarının altını çiziyor.

"Bugünlerde medyaya baktığımızda ilişkilerin hep kötü bittiğini görüyoruz. Üstelik kadınlar üstünde evlenip çocuk sahibi olmaları yolundaki toplumsal baskı da giderek azaldı. Eski tarzdaki ilişkilerin yeşermesi ve yaşaması artık pek mümkün olmuyor" diyen Macavarish'e göre iyi bir kariyeri olan kadın bundan vazgeçmek için bir neden de görmüyor.

Yaşlı kadınlar da yalnız yaşamayı tercih ediyorlar. İngiltere'de yapılan araştırmaya göre 60 yaş ve üstü yalnız yaşayan kadınların büyük kısmı "eğer başka biriyle birlikte yaşıyor olsalardı şimdiki kadar mutlu ve sağlıklı olamayacaklarını' belirtmiş durumda.guncel.net