Yaz için sihirli değnek...
Yaz boyunca hangi estetik operasyonlar yapılır hangileri yapılamaz ?
Yaz aylarına girmeye başlarken en sık yapılan operasyonların başında kadınlar için Liposuction yani yağ alma operasyonları geliyor. Bunu meme operasyonları ve karın germe takip ediyor.

Yüz ve gıda bölgesine Liposuction yaptırmış kişilerin güneşten korunması ve şapka kullanması gerekir. Erkeklerde bel bölgesinden sonra en sık Liposuction yapılan yerlerjjıdı ve göğüs (meme) bölgesi.

İş ve eğitim nedeniyle göğüs ameliyatı yaptırma fırsat bulamayanlar yaz aylarını tercih ediyor. Üstelik günümüzde Türkiye'de hastane ve tıp teknolojisi yurt dışıyla eş durumda.

Yaz aylarına girmeden, özellikle erkekler koltukaltı terlemesinin verdiği rahatsızlıktan kurtulmak için botoks yaptırıyor. El ve ayak bölgesinin aşırı terlemesine de bu uygulama yapılabiliyor.

Kadınlar yaz döneminde yaptırdıkları dudak, elmacık kemiği gibi yüz bölgeleri botoksunda hiçbir zorluk yaşamadan denize girebilirler.

Liposuction'dan sonra 2-3 hafta içinde yüzme serbest. Giriş delikleri çok küçük olduğu için kısa sürede kapanıyor, korse giymek 2-3 hafta yeterli olabiliyor.

"Burun ameliyatları yazın yapılmaz" diye bilinen yanlış bilgi aslında eksik bilgiden kaynaklanır. 3-4 haftanın sonunda denize girebilir.

Göğüs büyütme, göğüs küçültme ve dikleştirme operasyonunda iyileşme 6-8 hafta sürdüğü için bu dönemde spor yapmamalı ve yüzmemeli.

Ayak bileği, diz ve bacak bölgesine yapılan liposuctionlardan sonra iyileşme daha uzun sürer ve bu süre 8-12 haftayı bulabilir. Bu kişilerin uzun süre ayakta kalması ve uzun yolculuklarda bacakların aşağıda kalacağı şekilde durması ödemi arttırır.

Karın estetiği yani Abdominoplasti yapılan hastalar da 4. hafta sonunda dikişleri tamamen alınmış ve kapanmış olması durumunda denize girebilir.

Bu operasyonlar için kışı bekleyin

Yüz germe, boyun germe gibi operasyonları ise tatile gideceklere önerilmiyor. Bu operasyonları tatil dönüşü yaptırmaları daha uygun ve konforlu olur. Yağ enjeksiyonu yapılan kişiler de güneşten uzak durmalı ve yüzünü 2 ay güneşten korumalıdır.


Leyditürk.com